Jablečný ocet – pravda a lež o tomto “léku”

jablcny ocet

Ano, jablečný ocet má pozitivní účinky na zdraví, ale co je moc, to je moc. Co je pravda a co lež? Recept na jablečný ocet, co obsahuje, jaké jsou jeho účinky, jak ho používat, kolik pít a jak jej používat na pleť??? Jablečný ocet se nezdá, jeho účinky jsou skvostné, na chuť jablečného octa se dá zvyknout a Vy budete po něm zaručeně “zářit”…

O jablečném octu

Jablečný ocet je produktem vytvořením kvašením jablek ve vodě (recept viz níže). Tento zdravý nápoj obsahuje cenné látky (vitamíny, minerální látky, kyseliny) a i přes svou kyselosti odkyseluje organismus, podporuje trávení, vylučování, kvalitu spánku, zklidňuje nervový systém a je nápomocný i pro zdravou a krásnou pleť a vlasy. Ocet z jablek je velkou pomůckou na zdraví vnitřní a i vnější, pokud se Vám ho nechce kupovat, tak si ho umíte udělat i sami doma.

Co obsahuje jablečný ocet – účinné látky

Účinné látky v jablečném octu jsou zárukou pěkného a zdravého těla, tak proč nevyužít tuto levnou “pomůcku”.

Sacharidy, bílkoviny, vitamin B, hořčík, draslík, vápník, sodík, železo, fosfor, zinek, kyselinu pantotenovou a kyselina octová.

Nutriční hodnota – jablčný ocet (100ml)

KJ– 86,6 Kcal– 23  Bílkoviny– 0,15 g  Sacharidy– 0,8 g

Jablčný ocet obsahuje – 100 ml

Vitamin B3 0,25 mg Zinek 0,22 mg
Vitamin B12 0,5 ug Fosfor 8 mg
Draslík 63 mg Železo 0,3 mg
Hořčík 3,8 mg Sodík 23 mg
Vápník 5 mg Kyselina pantotenová 0,1 mg

jablecny ocet

5 skutečných účinků na zdraví

Jablečný ocet není oba “marketingovým tahem”, který Vám nutí různé portály, ale jeho pozitivní vliv na náš organismus byl vědecky prokázán, podívejte se s čím Vám jablečný ocet dokáže pomoci.

1.Prečistí a podpoří Vaše trávení – kyseliny, které se v jablečném octu nacházejí mají pozitivní účinky na trávení protože odstraňují záněty v tlustém střevě, obnovují střevní mikroflóru, odstraňují nadýmání, upravují pravidelnou stolici a podporují vylučování žluči, čímž je trávení čisté, urychlené a připravené na plnohodnotné jídlo.

2.Odvodňuje a pročišťuje močové cesty – kyselina octová pročišťuje močové cesty, ledviny a tím urychluje vylučování nadbytečné vody a také eliminuje záněty v močových cestách.

3.Pozitívne účinky na pokožku – jablečný ocet díky svým antiseptickým účinkům je vhodný i na různé druhy ran, protože jejich dezinfikuje a podporuje jejich hojení. Na venkovní použití je vhodný i jako “odličovač” na mastný typ pleti, kyseliny eliminují maštění pokožky a čistí ji. Jablečný ocet si můžete aplikovat i na vlasy, budou pevnější a lesklejší.

4.Znižuje cukr v krvi a vysoký cholesterol – účinné látky v octě mají moc snižovat hladinu cukru v krvi, proto pokud jste si zvykli na sladké potraviny nebo slazené nápoje a chcete se tohoto zbavit, tak zapojte jablečný ocet a ten by měl při pravidelné konzumaci eliminovat chutě na sladké. Samozřejmě, že i Vy vědomě a cíleně musíte snížit příjem sladkých potravin a pití na úplné minimum. Kyselina octová rozpaluje snadněji tuk v těle podkožní a také rychleji uvolňuje vysoký cholesterol z cév. Pokud máte vysoký cholesterol nebo potřebujete zhubnout, tak zapojte jablečný ocet a toto uvolnění tuku může být rychlejší, pouze pokud upravíte dosavadní stravování a přidáte nějakou cílenou aktivitu.

5.Zlepšuje kvalitu spánku a zklidňuje – kyseliny a minerální látky soviežujú tělo a mysl, takže i se necítíte 100% ok, tak popíjejte jablečný ocet, ten upraví pozornost, příliv energie a je mnohem zdravější, než dopování se kvantem kávy či nedej bůh energetických nápojů… Účinné látky v jablečném octu uklidňují nervový systém a ještě k tomu i zlepšují kvalitu spánku.

Přehnaný účinek jablečného octa na zdraví

1. Díky němu zaručeně zhubnete! – Ne to pravda, protože jablečný ocet je pouze pomůckou pro lepší trávení, odvodnění a urychlení trávení. Stále je však tím nejdůležitějším strava a pohybová aktivita. Nezapomínejte na to, pokud budete každý den konzumovat nepřiměřené jídla ve špatném složení a kalorické hodnotě ale budete se napájet jablečným octem, tak určitě nezhubnete. I jablečný ocet musíte konzumovat s mírou přece je to ocet (viz níže)…jablecny ocet

2. Zaručený “všelék” – ano, jablečný ocet má mnohé pozitivní účinky na celý organismus zvenčí a také zevnitř, ale nemůžete se nyní pouze “nalévat” jablečným octem a nezměníte žádné dosavadní životní návyky, tak nemůžete očekávat slíbené účinky a efekty. Při každém doplňku a “zdravotní” pomůcce je nejdůležitější pravidelnost a úprava celkového životního rytmu. Jablečný ocet je super ale není to “všelék”.

Recept na domácí jablečný ocet

Potřebujete: 1 kg jablek, velkou zavařovacích skleněnou láhev (3 a více litrová), ořezávátko, gázu, sítko a cca 3 – 3,5 litru vody.

Chcete-li mít zdravý jablečný ocet, tak si pořiďte jablka v bio kvalitě, bez použití pesticidů a podobných “fint”, které se při pěstování jablek používají.

Jablka omyjte a překrojte na půlky, neodstraňujte slupku, ta musí zůstat aby měl jako proběhnout kvasný proces. Jádřinec a semínka v něm také nechte. Tyto půlky jablek nastrouhejte na hrubším struhadle a dejte do umyté velké zavařovacích láhve (objem alespoň 3 – 3,5 litru). Pak nastrouhaná jablka zalijte studenou vodou (pokud je láhev 3 litrová, tak 2,8 litru vody), tak aby na vrchu poháru zůstala nějaké mezera, ať tekutina má kam kvasit a nezávodila ven z láhve. Na vrch láhve položte menší talířek (dezertní) a nechte jablečnou tekutinu kvasit 9 – 11 dní při pokojové teplotě. Každý den tuto hmotu promíchejte, ideálně ráno a večer, dřevěnou vařečkou a potom opět přikryjte. Po 9 – 11 dnech tekutinu přeceďte přes sítko a také z ostatků jablečné dužiny vyždímejte všechnu vodu přes sítko. Dužinu jablek zahoďte a tekutinu, která Vám zůstala nechte ještě 20 – 22 dní odpočívat v komoře nebo ve spíži. Na konec přeceďte jablečnou tekutinu přes čistou látku (gázu) a konečně máte domácí zdravý jablečný ocet. Tento jablečný ocet rozlijte do lahví, uzavřete a dejte do lednice.

Jak jablečný ocet používat? Recepty, postupy

Pití, konzumace a dávkování jablečného octa

1 PL jablečného octa smíchejte s 5 deci vody, tuto dávku rozdělte na dvě části. Tento nápoj (2,5 deci) pijte 15 – 20 minut před jídlem (snídaní a před večeří). Projde celým trávením a močovými cestami a připraví je na jídlo. Trávení a také vylučování bude nastartovány a připravené na jídlo. Pokud hubnete, tak jablečný ocet konzumujte 2 x denně, před snídaní a před večeří. Pokud si chcete pouze zlepšit spánek, odvodnění, trávení, odstranit plynatost, tak jablečný ocet pijte jeden krát denně po 2,5 deci zředěného roztoku.

Jablečný ocet jako odličovač

Tímto roztokem si můžete odlíčí obličej a dekolt. Kyseliny zaručeně odlíčit Vaši pleť, odmastí a dezinfikováno. Vyhýbejte se však okolí a samotným očím. Na oči používejte jiné prostředek určený na odličování očí.

Potřebujete: 1 PL jablečného octa, 1 deci vody, odličovací tampónky

1 PL jablečného octa smíchejte s 1 deci vody a pak si tento roztok naneste na tampon a můžete odlíčit pleť nebo natřít na dekolt.

Recept – jablečný ocet na vlasy

Tento recept z jablečného octa zkrášlí Vaše vlasy, eliminuje tvorbu lupů, maštění pokožky a vlasů a dodá jim lesk!

Potřebujete: 1 deci jablečného octa, 1 litr vody

Jablečný ocet smíchejte s vodou a když budete mít umyté vlasy, tak si tímto polijte vlasy a také pokožku na hlavě. Když si vlasy “polejete jablečným octem, tak si je následně promyjte ve vlažné vodě a nechte vyschnout. Tento proces můžete aplikovat jeden krát za týden.

Proti a po bodnutí hmyzem

Jablečný ocet funguje jako účinný repelent proti uštknutí hmyzem, protože pach kyseliny odpuzuje hmyz. Pokud Vás již něco ušťkne tak si čistýma rukama naneste na dané místo jablečný ocet (nenaředěné), ten eliminuje otok, dezinfikuje ránu a urychlí zhojení.

Klikněte pro zvětšení

Info jablecny ocet

Závěr

Jablečný ocet je levnější variantou pomůcky pro lepší zdraví a případně jednodušší hubnutí, jak různé pilulky či jiné metody, které slibují zdraví a dobrou linii. Kupte si jablečný ocet, pravidelně ho konzumujte a používejte podle výše uvedených rad a uvidíte jak se za “pár korun” můžete cítit a vypadat lépe.

Já si jablečný ocet jdu koupit hned teď! Nezapomeňte také na samotné jablko, které je lékem…

Share Button