Zlatobýl obyčejná není vůbec obyčejná… Udělejte si z ní tinkturu nebo léčivý čaj!

zlatobyľ léčivá rostlina s včelou

Zlatobýl obyčejná není obyčejná, vyniká pozitivními látkami, které obsahuje… Poznejte zlatobýl obyčejnou a také její sestru zlatobýl kanadskou, co obsahuje tato bylina, jaké má účinky na zdraví a jak ji použít? Plus najdete i recepty na zlatobýlovou tinkturu a léčivý čaj.

O zlatobýli obyčejné

Zlatobýl obyčejná (lat. Solidago Virgaurea) – čeleď astrovitých

Zlatobýl obecná je léčivá a trvalá rostlina, která nejčastěji roste do výšky okolo 1 metru. Zlatobýl však při dobrých podmínkách zvykne dorůst až do výšky 2 – 2,5 metru (v závislosti na druhu). Stonek, která drží celou rostlinu vzpřímenou, je při začátku zdřevnatělých, ale sbírá se jen mladá při květech. Zlatobýl je typická svým zlatým (žlutým) květem, který je aromatický. Tento květ se během kvetení sbírá pro další použití. Zlatobýl má v sobě léčivé látky a proto je přínosný pro zdraví zvenčí i zevnitř.

Co obsahuje zlatobýl za zdravé látky?

Zlatobýl obecná je léčivá bylina pro svůj obsah těchto látek, pozitivní dopad na zdraví je citelný…

Sacharidy, vláknina, třísloviny, flavonoidy, éterické oleje, minerální látky, saponiny.

Pozitivní účinky zlatobýlu obecného jsou tyto…

Není to jen taková obyčejná rostlina, má řadu pozitivních účinků, které mohou pomoci i Vám…

zdravé ledviny

 • Podporuje obranyschopnost a preventivně chrání před různými onemocněními
 • Antiseptické a detoxikační účinky
 • Silnější močopudné účinky, odvodňuje
 • Podporuje a pročišťuje močové cesty a ledviny
 • Eliminuje ledvinové kameny a potíže s močením
 • Podporuje zdraví pokožky a hojení kožních chorob
 • Dezinfikuje rány (použití zvenku)
 • Podporuje trávení a vylučování žaludečních šťáv
 • Pročišťuje tlusté střevo a eliminuje jeho onemocnění
 • Zmírňuje krvácení konečníku
 • Eliminuje různé druhy bolesti
 • Podporuje zdraví dýchacích cest a jiných sliznic

Zlatobýl kanadská (lat. Solidago Canadensis)

Patří také do čeledi hvězdicovitých. Tento druh je velmi podobný zlatobýl obyčejné. Tento druh již svým názvem prozrazuje kde se mu nejlépe daří, je to rozhraní USA a Kanady, taktéž její vyhovují i ​​chladnější místa. Najdete ji však i u nás na slunných a mokrinatejších místech. Nejčastěji roste v zahradách, při trati nebo v lesích. Zlatobýl kanadská roste do výšky okolo 1,5 – 2 metrů, má také žlutou barvu květu. Zlatobýl kanadská má také léčivé účinky.

žluté květy zlatobyleKde roste zlatobýl obyčejná a jaké části se sbírají

Ze zlatobýlu obyčejné se sbírá její kvetoucí květ a nať. Zlatobýl obyčejná roste na slunných místech, která jsou výše položené. Najdete ji na svazích, úpatích hor či v jehličnatých lesích, ale můžete ji najít iu Vás v zahradě. Není náročná na pěstební podmínky.

Použití zlatobýlu obecného

Ze zlatobýlu obyčejné se na zdravotní účely používá kvetoucí květ s natí, v těchto řádcích najdete recepty na zlatobýlová čaj a tinkturu, směle do toho…

Recept na léčivý čaj ze zlatobýlu

Tento léčivý čaj je nápomocný při různých problémech, zmíněných výše v účincích. Tento čaj pijte 2 – 3 krát denně před jídlem.

Šálka bylinního čaje se zlatobylem

Potřebujete: 1 větvička sušeného květu s natí, 2 deci vody.

Větvičku s květem a natí pokrájejte na menší kousky a pak zalijte vroucí vodou. Zlatobýlový čaj louhujte 12 – 15 minut, pak ho sceďte a teplý po doušcích vypijte.

Tinktura ze zlatobýlu – recept

Tato tinktura je také velmi prospěšná při zdravotních problémech. Příprava je jednoduchá. Tuto zlatobýlová tinkturu užívejte 1 – 3 krát denně po 20 kapek.

Potřebujete: čirý alkohol například vodka, voda, sušený květ s natí zlatobýlu obyčejné a uzavíratelnou nádobu (skleněnou).

Bílý alkohol ¾ a ¼ vody dejte do skleněné uzavíratelné nádoby, pak do ní přidejte pokrájené kousky sušených květin s natí a nádobu uzavřete. Takto nechte zlatobýlová tinkturu louhovat 2 – 3 týdny na slunném místě a sem-tam ji protřepejte. Potom tuto tinkturu přeceďte a můžete užívat.

UPOZORNĚNÍ

 • Zlatobýl obyčejnou by neměly užívat těhotné a kojící ženy. Pokud trpíte onemocněním močových cest, tak se před užíváním zlatobýlu poraďte se svým lékařem.
 • Kúra se zlatobýl obyčejnou by neměla trvat více než 6 týdnů, abyste si nenarušili funkci vylučovacích orgánů. Ideální délka zlatobýlová kúry je 4 – 6 týdnů a poté pauza.

Kliknete pro zvětšení

Info obrázek zlatobýl

Řepík lékařský je podobná léčivá rostlina s množstvím pozitiv… Klikněte sem a dozvíte se o řepíku vše co potřebujete.

Share Button