Používáte jílovou masku? Druhy, použití a návody…

Žlutý červený bílí a černý kozmetický čistící jíl na tvář a tělo

O jílových maskách jste už jistě slyšeli a možná je i vyzkoušeli… Pokud ne, tak to určitě stojí za vyzkoušení. Jílové masky byste měli používat pravidelně, ať už máte suchou, mastnou nebo pokožku s vráskami. Jíl je “čistý” přírodní produkt, který dokáže vylepšit pokožku. Jaké jsou nejčastější druhy a jak jílové masky používat?

Pár informací o jílu

Jíl se nachází přirozeně v půdě po celé planetě. Není to však klasická pevná půda, jde o nezpevněnou (mazlavou) hmotu, usazeninu, která obsahuje cenné látky. Jíly obsahují různé minerální látky (jílová skupina), díky kterým, v našem případě dodávají pozitivní látky do naší pleti. V našich podmínkách je nejčastěji v půdě právě zelený jíl (viz níže).

Jílové masky jsou vhodné při ekzému, lupénce, psoriáze, akné, vráskách, podrážděné pokožce, černých tečkách, jizvách, mastné či naopak suché pleti.

Jaké látky obsahují jíly?

Jíly obsahují až 50% čistého jílu a potom následující látky:

Železo, draslík, vápník, zinek, křemík, hliník, hořčík, titan a…

jíl žena natírá mužovi na tvář masku

Jaké jsou nejčastější druhy jílu?

Nejčastěji se na “zkrášlovací” kúry používají tyto druhy jílů. Přečtěte si, který bude pro Vás tím nejideálnějším.

Růžový jíl – tento druh jílu je jemný a proto je vhodný na každý druh pleti. Nejvíce se však hodí na zarudlou či citlivou pokožku. Použít ji však můžete i při jiných problémech.

Zelený jíl – v našich podmínkách je tento jíl nejčastější. Používá se především zvenčí, ale koupit ho víte i ve formě vnitřního užívání.

Bentonitový jíl – tento druh jílu je z vulkanického popela. Je jemný a zároveň silný. Bentonitový jíl se používá zevně i zevnitř.

Bílý jíl – tento druh jílu je ze všech druhů nejjemnější. Je vhodný při citlivé pokožce či různých kožních onemocněních. Hodí se i na peeling pleti.

Pozitivní účinky jílových masek na pleť

Pozitivní účinky na pleť se mohou lišit podle druhu použitého jílu. V každém případě jsou jílové masky pleti přínosné.

problémová pleť - akné mladé ženy

 • Detoxikuje pokožku
 • Podporuje její regeneraci
 • Zlepšuje její pružnost
 • Eliminuje vrásky
 • Dodává pleti jas
 • Odstraňuje nesrovnalosti
 • Zjemňuje jizvy či jiné defekty
 • Dodává jí živiny
 • Normalizuje pleť (suchá, mastná)
 • Jemně odstraňuje starou pokožku (peeling)
 • Odstraňuje bolesti kloubů

Jak používat jílové masky?

Jílové masky jsou pro pokožku přínosnou procedurou, zde najdete návody, jak na to. Pozor, při aplikaci jílů se vyhněte okolí rtů a očí.

nanesení masky na tvář ženy

Recept na použití růžového jílu – maska

Tuto masku z růžového jílu můžete použít při suché či mastné pokožce nebo při různých kožních defektech či onemocněních.

Potřebujete: 1 lžičku růžového jílu, teplá voda a miska.

Do menší misky dejte růžový jíl a pomalu přidávejte teplou vodu. Stačí malé množství, aby se z růžového jílu vytvořila jemná pasta, kterou si pak budete aplikovat na suchou pleť. Rovnoměrně ji rozetřete po celém obličeji a nechte působit přibližně 15 minut. Pak ji omyjte teplou vodou a nechte pokožku přirozeně uschnout.

Recept se zeleného jílu proti bolesti kloubů

Tuto kúru můžete aplikovat na bolestivé klouby (lokty, kolena) při poranění nebo revmatismu či Dne.

Potřebujete: zelený jíl (dostatečné množství dle bolestivé partie), teplá voda, fólie a obvaz nebo gáza.

V menší misce si smíchejte zelený jíl s teplou vodou, aby Vám vznikla jemná hmota podobná kaši. Tuto hmotu pak aplikujte na postižené místo, zabalte do fólie a následně do obvazu nebo gázy. Takto nechte zelený jíl působit klidně i dvě, tři hodiny a pak to opláchněte teplou vodou.

Recept na peelingovou masku z bílého jílu

Tuto masku můžete použít jako účinný a jemný peeling, proti zarudnutí pokožky, odstranění černých teček nebo na zklidnění citlivé pokožky.

tvář se zdravou pokožkou a tvář se škvrnami

Potřebujete: 1 lžičku bílého jílu, misku a teplou vodu.

Bílý jíl rozmíchejte s teplou vodou v misce na hladkou pastovitou konzistenci. Potom tuto masku jemně nanášejte na suchou pleť a krouživými pohyby v masírujte. Pak ji nechte ještě působit 20 minut a smyjte teplou vodou. Při odstranění budete možná muset použít houbu, abyste ji dali důkladně dolů, ale zacházejte jemně.

Recept na tělovou masku z bentonitového jílu

Po aplikaci této masky na Vaše tělo budete již po prvním raze cítit výsledky. Vaše pokožka bude dýchat, bude jemnější a zářivější.

Potřebujete: misku, teplou vodu a bentonitový jíl (větší množství).

V misce smíchejte bentonitový jíl a teplou vodu. Vytvořte pastu, kterou si potřete tělo (ruce, nohy, břicho…) a pak se někam uložte a tento jíl nechte působit alespoň půl hodinu. Potom se důkladně omyjte teplou vodou a můžete se také natřít.

Zajímavost

Věděli jste, že zelený jíl Zeolit ​​lze užívat i vnitřně? Ano, tento druh má pozitivní účinky na trávicí systém a dokáže pomoci při různých trávicích problémech. Zelený jíl Zeolit ​​pro vnitřní použití zakupte v různých prodejnách se zdravou výživou, přesně na to určený.

Tipy jak pečovat o svou pleť, co ji ničí a co naopak podporuje naleznete zde, klikněte sem.

Share Button