Cuketová polévka – 3 chutné recepty

cuketova kremova polievka

Cuketa je zdravá a lehká zelenina, ze které se dají připravit různé chutné recepty, plné lahodné chuti a zdraví. Tyto tři recepty na cuketové polévky Vás zasytí, zároveň jsou to lehčí formy jídel a tyto recepty můžete konzumovat i během hubnutí. Tři recepty na přípravu lahodných Cuketový polévek a své si najdou i celiatici nebo lidé s intolerancí laktózy. Cuketová sezóna může začít!

Recept – krémová cuketová polévka se zeleninou

Tato cuketová polévka je lehkým bezlaktózovou a bezlepkovým variantou, pro ty který nemohou laktózu, lepek a zároveň je ideální i při hubnutí, protože v ní není žádná mouka, ale i přesto je hustá a krémová.

Potřebujete: 2 cukety, 2 cibule, 4 stroužky česneku, 2 mrkve, jeden petržel, 150 g celeru, 1 PL olivový nebo kokosový olej, 1 PL červená mletá paprika, 1 lžičku pepř, 1 lžičku mořská sůl, 1 PL vegeta (bez glutamátu).

Cuketu zbavíte slupky, umyjete a celou nastrouhejte na hrubém struhadle, dejte stranou. Mrkev a petržel také zbavte slupky, omyjte a nakrájejte na malé (tenké) kolečka. Celer očistěte a nakrájejte na kostičky. Cibuli nakrájejte na drobno a opečte na zpěněném oleji v hrnci. Když bude cibule do zesklovatí, až zlaté barvy, tak přidejte nastrouhanou cuketu a mírně opečte, pak přidejte mrkev, petržel, celer a zalijte vodou, tak aby byla po vrch zeleniny. Přidejte sůl, pepř, papriku, vegetu, prolisovaný česnek a polévku nechte vařit 25 minut. Po této době je zelenina dobře rozvařená, polévku rozmixujte na hladkou hmotu ponorným mixérem, komu nevadí kousky zeleniny, tak nemusíte úplně do kaše.

Recept – krémová cuketová polévka se žampiony

Tato chutná cuketová krémová polévka obsahuje laktózu, ale je bez lepku (bez mouky). Tuto krémovou polévku můžete jíst i na večeři, během horkých večerů, zasytí, je zdravá a hlavně chutná.

Recept - krémová cuketová polievka so šampiňónmi

Potřebujete: 1 větší cuketa, 1 cibule, 3 stroužky česneku, 200 g zakysané smetany, 2 deci plnotučného mléka, 1 lžičku mořská sůl, 0,5 lžičky černý mletý pepř, 1 PL kokosový nebo olivový olej, 1 ks celý šampion nebo z konzervy.

Cuketu zbavte slupky, nakrájejte na menší části a na hrubším struhadle nastrouhejte. Cibuli očistěte nakrájejte na drobno a zpěníme na oleji. Když bude cibule do zlatova, tak přidejte cuketu, jemně ji opečte, pak zalijte vodou, po okraj cukety, nedávejte hodně vody. Přidejte všechny koření. Pak si smíchejte smetanu s mlékem. Polévku vařte 20 minut, pak přidejte prolisovaný česnek, smetanovou zálivku a nechte polévku převařit. Když si nabere polévku do talíře, tak si můžete navrch přidat i opražené žampiony na troše oleje. Je hotová!

Recept – cuketová polévka se sýrem

Cuketová polévka se sýrem obsahuje laktózu ale je bez lepku, takže ji mohou konzumovat i celiatici. Tato polévka je lehká ale zároveň Vás zasytí a lahodí Vašim chuťovým buňkám.

cuketova polevka s bramborami

Potřebujete: 2 menší cukety, 2 cibule, 2 brambory, 3 větší stroužky česneku, 250 ml smetany na vaření (10-12% tuku), 200 g tvrdého sýru (30% tuku), 100 g tavený sýr, 1 KL drcený kmín, 1 PL olivový nebo kokosový olej, 2 lžíce vegety (bez glutamátu), 0,5 lžičky černý mletý pepř, 1 lžičku mořská nebo himálajská sůl.

Cuketu očistěte, omyjte a na hrubě nastrouhejte. Brambory zbavte slupky, omyjte a nakrájejte na kostičky. Cibuli očistěte a na drobno nakrájejte. Na oleji opečte dozlatova cibuli, pak přidejte cuketu, brambory a zalijte vodou. Přidejte všechny koření a polévku vařte 25 minut. Zatím si smíchejte smetanu na vaření, tavený sýr a nastrouhaný tvrdý sýr. Po 25 minutách, když je zelenina dobře rozvařená, tak polévku mírně pomixujte ponorným mixérem, klidně mohou zůstat i větší části zeleniny. Pak přidejte smetanu se sýry, prolisovaný česnek a polévku vařte 5 – 10 minut po sevření. Sýr se krásně rozteče v polévce a zahustí ji i bez použití mouky.

Cuketové polévky jste zvládli a připravit si můžete i některý z 3 receptů na výbornou grilovanou cuketu.

Share Button