Koriandr – nejen pro dobré trávení…
Máte problémové trávení nebo Vás trápí jiný zdravotní problém? Jako řešení je pro Vás stvořen například tento Koriandr viz účinky). Toto zdravé koření (bylinka) Vám jednoduše pomůže od problémů nejen s trávením … Co přesně obsahuje koriandr, jaké má účinky a jak si ho doma vypěstovat?
O koriandru
Koriandr setý (lat. Coriandrum Sativum) – mrkvovitých
Koriandr patří do čeledi mrkvovitých rostlin a rostlina je trochu podobná mrkvi a petržele. Tato jednoletá rostlina má silné aroma. Tato půl metrová rostlinka se pěstuje na celém světě, není náročná na pěstební podmínky. První nálezy Koriandru jsou z roku 5000 před naším letopočtem. V Bibli jsou také zmínky o koriandru. Je to léčivá bylina a zároveň i koření. Má ráda slunce a potřebuje i dostatek vláhy, hlavně při kvetení. Koriandr se podobá kmín a kopr a někdy dokonce může mít i chuť skořice. Chuť semínek je sladší, ale chuť listů je po anýzu. Semínka jsou hnědé, menší kuličky, které se melou na koření. Koriandr má pozitivní účinky na tělo a organismus (viz níže)…
Co za látky obsahuje koriandr?
Koriandr má množství účinných látek, které mají příznivý vliv na organismus, viz které…
Bílkoviny, vlákninu, sacharidy, vitamíny skupiny B a C, betakaroten, silice, vápník, železo, fosfor, draslík, měď, kyseliny, flavonoidy a antioxidanty.
Účinky koriandru na zdraví
Koření mají pozitivní účinky hlavně na trávicí systém, ale kromě toho i na…
- Podporuje imunitní systém, prevence civilizačním chorobám
- Antiseptické, antimikotické a detoxikační účinky
- Podporuje trávení a vylučování žluči
- Pomáhá při nechutenství (anorexie a bulimie)
- Odstraňuje plynatost, bolesti břicha a žaludku
- Podporuje hojení pokožky a kožních chorob
- Zajišťuje dobrý stav kůže a vlasů
- Odstraňuje bolesti a záněty kloubů
- Zklidňuje nervový systém, dodává energii
- Povzbuzuje funkci mozku a soustředění
- Zlepšuje kvalitu spánku
- Pomáhá při bolesti hlavy (migréna)
Použití koření koriandru
Koriandr si můžete zajistit ve formě listů, semínek celých, ale také mletých jak už samotné koření. Upřednostňuji formu celého koriandru, protože si tak zachová všechny živiny, které se při mletí vytrácejí a hlavně jde io chuť. Obecně čerstvě mletý koření jsou aromatičtější.
Koriandr se hodí na: masové nebo rybí jídla, zeleninové nebo těstovinové saláty, bramborové jídla, polévky, pomazánky, ke luštěninám, při pečení chleba nebo jiného pečiva, nebo ve formě čaje.
Osvěžte si svou kuchyni s koriandrem!
Pěstování koriandru – jak na to?
Pokud chcete pěstovat koriandr na zahradě (záhon), tak ho vysejte v průběhu března. Pokud chcete pěstovat koriandr v květináči, tak kdykoliv během roku. Substrát je ideální použít s vyšším obsahem vápníku, ten koriandr potřebuje, ale pozor, na dusík je náchylný. Do květináče nebo zahrady udělejte důlek, do ní nasypte semínka koriandru a zasypte zemí nebo substrátem. Nyní bude koriandr potřebovat více vody (pravidelnou zálivku) a hlavně slunce, aby mohl začít růst.
Po 20 – 25 dnech budete vidět první výsledky (rostlinku), trvá její déle než vzejde. Během dalšího růstu její stačí vláhy méně, během kvetení znovu více a když se začnou tvořit plody, tak polévejte pouze minimálně. Stále však vyžaduje dostatek slunce a tepla. Mladé lístky víte použít podobně, jako petrželku a semínka sbírejte až když rostlina začne schnout. Pak tyto semínka vysušte a průběžně Melt, jako čerstvé koření.
Video jako vypěstovat koriandr doma najdete pod textem.
Pár slov na závěr
Určitě je škoda nevyužít tuto léčivou a chutnou bylinu a to nejen v kuchyni, ale i pro stránky zdraví. Koriadner si víte koupit, ale i doma vypěstovat. Není to náročné…
Je zde také petrželka a všetko o ní, na tuto nať nezapomeňte, taktéž je zdravá a výborné koření.