K čemu je dobrý kořen z čekanky? Najdete zde vlivy a použití.
Není jen krásná, ale také léčiva! Čekanka, v tomto případě jejího léčivý kořen, má své využití pro zdraví vnitřní, ale i vnější. Čekanka obecná se neprávem volá obyčejná, protože její silné a mnohé pozitivní účinky nemá jen tak ledajaká rostlina… Poznejte na co je vhodný kořen čekanky, co obsahuje a jak jej použít…
O kořeni čekanky
Čekanka obecná (lat. Cichoriium intybus) – čeleď astrovitých
Kořen čekanky je ta nejléčivější část z celé rostliny. Kořen čekanky se sbírá vždy na podzim a květiny během kvetení. Používá se upražené nebo strouhaný (sušený nebo čerstvý), ve formě odvarů nebo čajů. Její účinné látky jsou ve vyšším množství a právě proto má kořen čekanky tak pozitivní účinky na zdraví vnější i vnitřní.
Co obsahuje kořen čekanky?
Kořen čekanky je skutečným skvostem nabitým vším co je třeba, podívejte se na to…
Skoro 50% inulinu*, sacharidy, bílkoviny, tuk, hořčiny, minerální látky (draslík, železo, vápník, měď, zinek, hořčík, sodík, mangan), vitamíny A, B, C, E, K, kyseliny, lutein a betakaroten .
*Inulin je vlastně polysacharid, který lidský organismus neumí vstřebat, takže se v našem těle chová jako rozpustná vláknina. Tento inulin má přirozeně sladkou chuť, ale nezvyšuje hladinu cukru v krvi, tím je vhodný i pro Diabetiky. Inulin se rozkládá v tlustém střevě a při jeho nadbytku může způsobit plynatost nebo průjem.
Podrobnější informace o čekance naleznete zde – klikněte sem.
Pozitivní vlivy kořene čekanky
Nejsilnější záběr má kořen čekanky na oblast trávení, ale pozitivní účinky najdete i…
- Silně podporuje imunitní systém a chrání buňky před volnými radikály
- Detoxikuje organismus a pročišťuje krev
- Má antiseptické a mírně antibiotické účinky
- Silně podporuje trávení, vylučování žluči a tím zvyšuje chuť k jídlu
- Zlepšuje pravidelnou stolici a odstraňuje plynatost
- Probiotické účinky, obnovuje střevní mikroflóru
- Močopudné účinky, pročišťují močové cesty a ledviny
- Pročišťuje a podporuje funkci játrech
- Eliminuje vysoký cholesterol, upravuje krevní tlak
- Pročišťuje cévy od usazenin
- Prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění
- Podporuje hojení a dobrý stav pokožky
- Zklidňuje nervový systém a zlepšuje kvalitu spánku
Použití kořene čekanky – jak na to?
Kořen čekanky se nejčastěji používá těmito způsoby, vyzkoušejte je, nejsou vůbec náročné.
Zdravá náhrada kávy bez kofeinu – cikorka (čekanka)
Cikorka nebo cigorka je pražený kořen čekanky. Tato náhrada kávy je vhodná pro každého, protože má vyšší vypsány účinky na organismus, neobsahuje kofein a tak se stává vhodnou kávoviny pro mladé a i starších.
Příprava čekanky (cikorka) – recept
Potřebujete: 1,5 KL cikorky, 2 deci vařící vody.
Cikorku zalijte vroucí vodou a nechte přirozeně odstát a ochladit. Potom cikorku můžete osladit medem, nebo přidat mléko či smetanu do kávy. Tak zjemníte její chuť, ale nemusíte.
Příprava cikorky s Meltou – recept na bílou kávu
Potřebujete: 6 PL melty, 1 PL cikorka, 2 litry vody, mléko a med.
Do hrnce dejte vodu, meltu a cikorku, začněte vařit. Když voda začne vřít, tak ji míchejte aby nevykypela. Pokud bude moc kypět, tak přidejte 2 deci vody, počkejte dokud se hladina zas zvedne, vypněte a zamíchejte. Přeložte hrnec na druhou desku, aby se stále tekutina nezahřála. Potom do této hmoty přidejte med podle chuti, převařené mléko, dobře promíchejte a bílá káva je na světě.
Recept na odvar z čekanky
Potřebujete: 1 kávovou lžičku kořene čekanky, 2,5 deci vody, malý hrnec, 1 lžičku medu nebo citron
Kořen s vodou vložte do hrnce a přiveďte do 90 stupňů teploty. Nesmí se vařit. Tuto směs ohívejte při 90 stupňů 5 – 7 minut. Potom čaj odstavte a nechte ho zakrytý louhovat přibližně 10 – 15 minut. Čaj sceďte a do vlažného čaje můžete přidat med nebo citron. Tento čaj podporuje trávení, vylučování žluči, působí močopudně, podporuje funkci jater, ledvin a čistí i močové cesty. Tento čaj pijte teplý 2 krát za den.
Kliknete pro zvětšení
Poznejte i další extra léčivou bylinu – kopřivu dvoudomú. Co tato bylina obsahuje, jaké má pozitivní účinky a jak ji použít zvenčí a zevnitř???