Mascarpone – obsah tuku, recepty a co to je vlastně mascarpone…

mascarpone sýr v sklenené misce

Určitě jste slyšeli o mascarpone sýru, a pokud jste ještě nekouzlila, můžete to zkusit… Tento italský “předkrm” vás jistě dostane! Vše, co potřebujete vědět o tomto italském mascarpone sýru, je zde, plus chutné a chutné recepty.

Co je mascarpone – o mascarpone sýru

Mascarpone sýr je vynikající “chuť”, pokud to nevíte, zkuste to…

Mascarpone je ve skutečnosti smetanový sýr, který pochází z Itálie. Nejslavnější dezert mascarpone je tiramisu (viz recept níže), ale můžete také udělat další slané a sladké pochoutky z toho! Mascarpone se podává s čerstvým sýrem. Jeho krémová hmota je snadná pro vaření a pečení. Syr mascarpone však obsahuje také cenné živiny, takže je přínosem pro zdraví a především pro jeho skvělou chuť.

Co obsahuje mascarpone sýr?

Mascarpone na první pohled neobsahuje spoustu účinných látek, ale tam je spousta… Obsah tuku je poměrně vyšší, ale není tak špatný.

Syr mascarpone obsahuje například následující látky: tuk, bílkovinu, sodík, vápník a vitamín A.

Nutriční hodnota – mascarpone sýr (100g)

KJ–  1 764  Kcal – 420  Bílkoviny– 8 g  Sacharidy– 0 g

Tuk –  43 g  Vláknina – 0 g  Voda – 48 g

Mascarpone sýr obsahuje minerály – 100 g

Vitamín A 1 400 IU Sodík 52 mg
Vápník 145 mg Cholesterol 120 mg

domácí mascarpone sýr výroba recept

Účinky mascarpone na zdraví

Možná si myslíte, že nějaký sýr nemá jistě žádné pozitivní účinky na naše zdraví, ale je tu něco, co by bylo možné najít…

  • Podporuje trávení a metabolismus
  • Zvyšuje kvalitu kostí a kyčelní tkáně
  • Prevence osteoporózy
  • Podporuje dobrou stavbu kůže, nehtů a vlasů

Může mascarpone jíst na ztrátě?

Mascarpone má vyšší energetickou hodnotu, takže jíst alespoň během úbytku hmotnosti – to znamená, až 1 až 2 týdny po 50-100 gramů. Ale pokud přidáte 1 mascarpone k Vašemu dezertu kvůli vaší chuti, ujistěte se, že tento poměr 1 krát týdně. Při ztrátě hmotnosti však preferují výrobky s nízkým obsahem tuku nebo polotučné látky.

Chutné recepty sýra mascarpone

Tento nikdo není upřímný italský chuť! Vytvořte si vlastní mascarpone nebo některé z těchto chutných a chutných receptů, každý si to může dát.

Nákup mascarpone je nejrychlejší volbou, ale udělat si domácí mascarpone! Receptura není tak náročná…

Potřebujete: 1 litr krému (na vaření), 4 l citronové šťávy nebo 0,5 ct vína, plátno.

domácí mascarpone v misce

Nalijte krém do nádoby a přivést ji na teplotu 85-90 stupňů. Poté přidáme citronovou šťávu nebo panenský kámen rozdrcený ve 4 litrech vody a promícháme. Teplotu udržujte stále 85-90 stupňů a nechte ji zahřát asi 5 minut, dokud nezaschne. Pokud je sýr vlažný, dejte jej alespoň 10-12 hodin v lednici, aby se ztuhl. Pak vložte tento ztužený sýr do plátna a nějakým způsobem ho “zavěste”, aby se tekutina ze samotného sýra vyrobila. Pak mascarpone zůstane v plátně, který můžete použít pro vaření nebo pečení.

Tiramisu má rád snad každý… Pokud si však netroufáte na originální recept, tak je tu pro Vás připraven tento recept na “falešné” tiramisu. To je to, co může udělat každý a je to právě teď!

Potřebujete: 2 balíky piškotů (2 x 240g), 3 deci silné kávy (bez cukru, bez mléka čistá silná káva, alespoň tři lžíce do tři deci vody), 1 PL likér amareto, hnědý rum nebo bílý likér, 1 zlatý klas nebo vanilkový puding, 0,5 litru mléka, 1 PL třtinový cukr, 0,5 litrovou kysanou smetanu, 250 g mascarpone, jeden vanilkový cukr, na vrch holandské kakao, případně hoblinky hořké čokolády.

chutné domácé tiramisu na talíři

V dolní části použijte vrstvu houbičky. Nazvěme to trochu kávy s alkoholem, ne moc, jinak se rozsypaly (použijte čajovou lžičku). Poté položte na polici houbový vanilkový pudink (pudink, mléko a 1 PL cukr). Většina z Tiramisu je řídká a puding vždy drží. Pak znovu, vrstvu houbičky a trochu kávy. Ve větší misce smíchejte kyselý krém, mascarpon a vanilkový cukr, dobře promíchejte a lžíci. Sledujte poslední vrstvu houbičky, pak špičkovou kávu a kakaový prášek nebo čokoládové hobliny.

Jednoduchý a chutný dezert se sýrem mascarpone se provádí v okamžiku a jeho úžasná chuť bude každý šťastný! Tento recept je vhodný pro výrobu menších kelímků, například pudinků, abyste viděli pokrytí dezertů dobře.

Potřebujete: 500 g sýru mascarpone, 100 g kakaového másla, čerstvé jahody, maliny a borůvky, dezertní poháry.

cookies dezert s krémovým mascarpone, jahodama a borúvkami

V šálcích postupně mascarpone a další suroviny, připravte šálky, pojďme. Rozdrtit kakaové sušenky nebo je smíchat na menší kousky. Na spodek dejte vrstvu mascarpone, na to trochu sušenek, vrstva mascarpone, sušenky, uvidíte kolik vrstvený Vám vyjde, podle hloubky pohárku. Na horní straně rozmíchejte čerstvé jahody, maliny a případně borůvky. Dejte tento lahodný dezert do ledničky na několik hodin, vařte sušenky a dělat dezert ještě chutnější.

Můžete také vyzkoušet tyto recepty na 4 mléčné bílkovinové bílkoviny. Vhodné nejen pro sportovce…

Share Button