Znáte exotické ovoce longan? Nezaměňujte si ho z liči…

longan cele plody exotickeho ovocia

Proč byste nezkusili toto exotické ovoce??? Když ho najdete na pultech tak si ho kupte a pozor, nezaměňujte si ho z liči, jsou to rozdílné ovoce no velmi podobné. Každé má však svá pozitiva… Longan určitě stojí za vyzkoušení, je to exotika “k sežrání”. Jaké má účinky na zdraví, nutriční hodnoty, což longan obsahuje a jak konzumovat toto ovoce?

O longane

Longan (lat. Dimocarpus longan) – čeleď mydlovníkovitá

Longan a liči jsou si velmi podobné ovoce, ale jsou to rozdílné druhy… Longan je původem z Číny a obsahuje vysokou dávku vitamínu C a také ostatní účinné látky… Longan je tropická rostlina, která dorůstá do výšky 7 – 8 metrů . Tento strom má rád slunce, teplo a nezvládá mrazy, protože je to tropická rostlina. Pokud si ji chcete vypěstovat, tak raději pouze v květináči v bytě nebo ve skleníku.

Dominantou Longanu je vitamin C, který podporuje obranyschopnost, ochraňuje buňky před působením volných radikálů, pročišťuje močové cesty a podporuje i trávení… Longan je ovoce, jehož plody rostou podobně jako naše hrozny v strapcích. Slupka (obal) Longanu je nejčastěji žluté až žluto-oranžové barvy a velikosti kolem 4 centimetry. Vůně Longanu je silně aromatická, chuť je šťavnatá a jemně nakyslá. Pod slupkou se ukrývá jemné a lahodné jádro, v centru ovoce je tvrdá pecka, nejíst, ta se vyplouvá.

Co obsahuje longan za účinné látky?

Je toho dost co exotické ovoce longan obsahuje, mrkněte se na to… Díky těmto látkám se zlepšuje zdraví.

Antioxidanty, kyseliny, sacharidy, vlákninu, bílkoviny, tuk, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, zinek, mangan, měď, vitamíny B a C.

longan

Nutriční hodnota longan (100g)

KJ– 235,2  Kcal– 56  Bílkoviny– 1,6 g  Sacharidy– 13 g

Vláknina– 2 g  Tuk – 0,08 g  Voda – 82 g

Longan obsahuje – 100 g

Železo 0,2 mg Mangan 0,14 mg
Vápník 2 mg Měď 0,3 mg
Hořčík 13 mg Vitamín B2 0,25 mg
Fosfor 25 mg Vitamín B3 0,5 mg
Draslík 270 mg Vitamín C 90 mg
Zinek 0,2 mg

Longan účinky na zdraví

Většina exotických ovoci je podobně přínosná zdraví… Projděte si jaké účinky má longan a lze jej začnete pravidelně konzumovat i Vy.

 • Podporuje imunitní systém, ochraňuje buňky před volnými radikály
 • Prevence vzniku rakoviny, chřipky a i rýmy
 • Detoxikuje organismus od škodlivých látek
 • Antiseptické a antibiotické účinky
 • Mírně zvyšuje tlak, může snížit cholesterol
 • Prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění
 • Zklidňuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku

s nespavostou pomaha

 • Dodává energii, vitalitu a pohodu
 • Podporuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu
 • Odstraňuje žaludeční problémy a nevolnost
 • Pročišťuje trávicí trakt, podporuje stolici
 • Podporuje hojení kožních onemocnění a poranění
 • Zlepšuje kvalitu pokožky, vlasů a nehtů
 • Močopudné účinky, reguluje vodu v těle
 • Pročišťuje močové cesty a ledviny

Longan je exotika “k sežrání”, okoštujte…

Účinky Longanu na hubnutí

Ovoce longan má přijatelnou kalorickou hodnotu a proto si ho klidně během hubnutí můžete přidávat kam jen budete chtít (smoothies nápoje, šťávy, džusy, kaše, jogurt, tvaroh, koktejl). Longan můžete konzumovat i jako svačinu (100 – 150 g dužiny). Denně lze zkonzumovat 100 – 150 g Longanu. Pozor, má velké množství vitamínu C, pravděpodobně bude působit močopudně, nezapomínejte pít dostatek vody.

Konzumace, použití a usladnení Longanu

Konzumace Longanu

Slupku z Longanu nařízněte ostrým nožem (pozor na prsty) a potom ji odstraňte. Nyní jste se dostali ke dužině, ale to není všechno, jdeme dál. Bílou dužinu nožíkem uřízněte od pecky, která je ve středu Longanu a potom ji dejte do nádobky. Pecku zahoďte, nebo si z ní vypěstuje longan.

longan exoticke ovoce

Použití Longanu

Je to ovoce jako každé jiné, můžete si ho klidně přidávat do ovocných salátů, jogurtu, kaše, tvarohu, koktejlu, smoothie nápoje, džusu, do koláčů, pečení nebo jej můžete jen tak jíst oloupané. Co Vám bude nejvíce chutnat, nebojte se nových chutí 🙂 .

Uskladnění Longanu

Po obratí se plody Longanu dávají do ledové vody, aby se tak zamezilo zrání. Když si zakoupíte plody Longanu a nechcete je hned použít, tak je dejte do misky ze studenou vodou a vložte do chladničky. Měly by Vám déle vydržet a když už slupka začne měnit barvu, tak je rychle zkonzumujte.

Kliknutím zvětšíte

info obrázek longan

Klikněte sem a dozvíte se o dalším zdravém exotickém ovoci noni…

Share Button