Vanilka - vanilkový lusk a vanilkový extrakt | Zdravi.peknetelo.eu

Vanilka – vanilkový lusk (lusk) a vanilkový extrakt

vanilkovy lusk, vanilka esence

Omamná vůně vanilky, kdo by ji neznal! Vanilkové rohlíčky, vanilkový pudink, vanilkový krém nebo vanilková zmrzlina nejsou jediné využití této voňavé koření… Vanilka (extrakt) není jen úžasná příchuť, ale má i cenné látky, které podporují kromě chuťových buněk i Vaše zdraví

O vanilce

Vanilka pravá (lat. Vanila Planifoliia) – čeleď vstavačovitých

Vanilka je typická svou chutí díky látce vanilin (extrakt), která vzniká při fermentaci vanilkového lusku. Vanilka je plodem rostliny vanilky pravé, která roste převážně na Madagaskaru. Tato popínavá rostlina má plody vanilkové lusky, ze kterých se později vyrábí vanilková esence (aroma), vanilkový cukr nebo se prodávají i samotné vanilkové lusky. Vanilka pravá je tropická, teplomilná rostlina, která je z rodu orchidejí. Má krásný žlutý nebo bílý květ, který může být okrasou pokoje. Dejte si však pozor, květ vanilky uvidíte, až když vanilka naroste do minimálně třímetrové délky. Pokud se ji rozhodnete pěstovat, tak jí dopřejte oporu, aby měla kde pnout, neboť je popínavá rostlina a myslete na prostor, zda ji budete mít kam dát, vanilka totiž může dorůst i do 20 metrové délky. To ale bude vanilky!

Co obsahuje vanilka – účinné látky ve vanilce

Vanilka má léčivé látky, které dokáží zlepšit zdraví…

Vodu, alkohol, bílkoviny, sacharidy, tuk, sodík, vápník, draslík, fosfor, hořčík, železo, měď, mangan, vitamin B, omega 3, omega 6 kyseliny a vanilin.

Nutriční hodnota – vanilka lusk (100g)

KJ– 1 171,8  Kcal– 279  Bílkoviny– 0,15 g  Sacharidy– 11,7 g

Tuk – 0,09 g   Alkohol – 33 g  Voda –  54 g

Vanilka koření obsahuje – 100 g

Sodík   9,8 mg Měď 0,14 mg
Vápník   13 mg Mangan 0,24 mg
Draslík 152 mg Zinek 0,11 mg
Fosfor 6,75 mg Vitamin B2 0,17 mg
Hořčík 11,9 mg Vitamin B3 0,6 mg
Železo 0,16 mg Omega 3 kyseliny 1,25 mg
Omega 6 kyseliny 3,7 mg

vanilkove lusky a vanilkovy kvet

Vanilka – účinky zdraví

Vanilkový lusk (lusk) má silné pozitivní účinky na organismus, i když se konzumuje v koncentrované formě…

  • Podporuje imunitní systém
  • Antiseptické účinky
  • Urychluje funkci srdečního svalu
  • Dodává energii
  • Zlepšuje soustředěnost
  • Zprůchodňuje cévy
  • Odstranění pocitu studených končetin
  • Zlepšuje kvalitu spánku
  • Přírodní afrodiziakum
  • Přírodní antidepresivum

Použití vanilky
Vanilka se využívá hlavně jako esence při vaření a pečení sladkých pokrmů (krémy, zmrzlina, dorty, koláče, zákusky) no možná nevíte, že vanilku můžete použít i na přípravu masa. Pokud jste ve stresu, tak si připravte libovolný čaj a přidejte do něj trochu vanilky, buď esence (extrakt) nebo vanilkového cukru. Klasický vanilkový cukr, který koupíte v obchodě nemusí být z pravé vanilky ale může být jen synteticky vyrobenou příchutí vanilky.

Klikněte pro zvětšení

Info vanilka

Výroba vanilkového cukru

Pokud se Vám chce zaexperimentovat, tak si zakupte celý vanilkový lusk. Vnitřek nožíkem vyřízněte a vanilkové jádro uschovejte pro pozdější použití do uzavíratelné nádoby, aby Vám aroma a chuť nezmizela. Prázdný lusk, který Vám zůstane dejte do uzavíratelné nádoby s třtinovým cukrem. Po týdnu budete mít originál, zdravější vanilkový cukr, který bude vonět po celém bytě.

Recept na vanilkový extrakt

Tento vanilkový extrakt můžete použít jako přírodní vanilkovou příchuť do krémů, koláčů, zavařování, koktejlů, smoothies nápojů a všude tam, kde chcete vanilkové aroma na přírodní bázi.

Potřebujete: 250 ml bílý alkohol (bílý rum nebo vodka), 5 vanilkových lusků, uzavíratelnou skleněnou lahvičku (vysokou, aby se tam vešly celé vanilkové lusky).

vanilkove lusky a vanilkovy extrakt

Do vysoké uzavíratelné láhve nalijte alkohol. Dvě vanilky rozřízněte po celé délce a vyberte vanilkovou dužinu, dejte ji do alkoholu a přidejte tam i prázdné lusky. Dva lusky pouze prořízněte podélně a vložte do alkoholu. Jeden poslední celý lusk přidejte do alkoholu a lahvičku dobře a pevně uzavřete. Takto připravený vanilkový extrakt dejte do lednice a nechte to tam klidně tři nebo čtyři měsíce, ale pozor každý den to pořádně v rukou protřepejte, aby se vůně důkladně s alkoholem promíchaly. Po třech až čtyřech měsících můžete používat tuto aroma do vaření a pečení.

Vanilkový extrakt a vanilkové aroma

Vanilkový extrakt je “silnější”, protože je louhem z vanilkových lusků a jejich částí. Vanilka se luhuje v alkoholu.

Vanilkové aroma je nejčastěji pouze syntetická vůně, uměle vyrobená z aromatických látek a oleje.

Po vanilce určitě nezapomeňte i na její léčivou “sestru” skořici.

Share Button
Vanilka – vanilkový lusk (lusk) a vanilkový extrakt
1★- 1 hlasů
Verze stránky Klasická | Mobilní