Vanilka – vanilkový lusk (lusk) a vanilkový extrakt.

vanilkove lusky a vanilkovy kvet

Omamná vůně vanilky, kdo by ji neznal! Vanilkové rohlíčky, vanilkový pudink, vanilkový krém nebo vanilková zmrzlina, nejsou jediné využití této voňavé koření… Vanilka (extrakt) není jen úžasná příchuť, ale má také látky, které podporují kromě chuťových buněk i zdraví. Vanilku si můžete přidat například i do kávy nebo čaje kde podstatně zlepší chuť…

O vanilce

Vanilka pravá (lat. Vanila Planifoliia) – čeleď vstavačovitých

Vanilka je typická svou chutí díky látce vanilin (extrakt), která vzniká při fermentaci vanilkového lusku. Vanilka je plodem rostliny vanilky pravé, která roste převážně na Madagaskaru. Tato popínavá rostlina má plody vanilkové lusky, ze kterých se později vyrábí vanilková esence (aroma), vanilkový cukr nebo se prodávají i samotné vanilkové lusky. Vanilka pravá je tropická, teplomilná rostlina, která je z rodu orchidejí. Má krásný žlutý nebo bílý květ, který může být okrasou pokoje. Dejte si však pozor, květ vanilky uvidíte, až když vanilka naroste do minimálně třímetrové délky. Pokud se ji rozhodnete pěstovat, tak jí dopřejte oporu, aby měla kde pnout, neboť je popínavá rostlina a myslete na prostor, zda ji budete mít kam dát, vanilka totiž může dorůst i do 20 metrové délky. To ale bude vanilky!

zmrzlina - vanilková s levandulí v misce

Domácí vanilková zmrzlina s levandulí.

Co obsahuje vanilka?

Vanilka má mnoho látek, které dokáží zlepšit zdraví a ne jen chuť jídla…

Vodu, alkohol, bílkoviny, sacharidy, tuk, sodík, vápník, draslík, fosfor, hořčík, železo, měď, mangan, vitamin B, omega 3, omega 6 kyseliny a vanilin.

Nutriční hodnota – vanilka lusk (100g)

KJ – 1 171,8  Kcal – 279  Bílkoviny – 0,15 g

Sacharidy – 11,7 g  Tuk – 0,09 g   Alkohol – 33 g  Voda –  54 g

Vanilka koření obsahuje – 100 g

Sodík   9,8 mg Měď 0,14 mg
Vápník   13 mg Mangan 0,24 mg
Draslík 152 mg Zinek 0,11 mg
Fosfor 6,75 mg Vitamin B2 0,17 mg
Hořčík 11,9 mg Vitamin B3 0,6 mg
Železo 0,16 mg Omega 3 kyseliny 1,25 mg
Omega 6 kyseliny 3,7 mg

Vlivy vanilky na zdraví

Vanilkový lusk (lusk) má silné pozitivní vlivy na organismus, i když se konzumuje v koncentrované formě…

chora zena ma kasel

  • Podporuje imunitní systém
  • Proti zánětům
  • Dodává energii
  • Zlepšuje soustředěnost
  • Zprůchodňuje cévy
  • Odstranění pocitu studených končetin
  • Zlepšuje kvalitu spánku

Použití vanilky

Vanilka se využívá hlavně jako esence při vaření a pečení sladkých pokrmů (krémy, zmrzlina, dorty, koláče, zákusky) no možná nevíte, že vanilku můžete použít i na přípravu masa. Pokud jste ve stresu, tak si připravte libovolný čaj a přidejte do něj trochu vanilky, buď esence (extrakt) nebo vanilkového cukru. Klasický vanilkový cukr, který koupíte v obchodě nemusí být z pravé vanilky ale může být jen synteticky vyrobenou příchutí vanilky.

vanilkove lusky a vanilkovy extrakt

Výroba vanilkového cukru

Pokud se Vám chce zaexperimentovat, tak si zakupte celý vanilkový lusk. Vnitřek nožíkem vyřízněte a vanilkové jádro uschovejte pro pozdější použití do uzavíratelné nádoby, aby Vám aroma a chuť nezmizela. Prázdný lusk, který Vám zůstane dejte do uzavíratelné nádoby s třtinovým cukrem. Po týdnu budete mít originál, zdravější vanilkový cukr, který bude vonět po celém bytě.

Recept na vanilkový extrakt

Tento vanilkový extrakt můžete použít jako přírodní vanilkovou příchuť do krémů, koláčů, zavařování, koktejlů, smoothies nápojů a všude tam, kde chcete vanilkové aroma na přírodní bázi.

vanilkove lusky a vanilkovy kvet

Potřebujete: 250 ml bílý alkohol (bílý rum nebo vodka), 5 vanilkových lusků, uzavíratelnou skleněnou lahvičku (vysokou, aby se tam vešly celé vanilkové lusky).

Do vysoké uzavíratelné láhve nalijte alkohol. Dvě vanilky rozřízněte po celé délce a vyberte vanilkovou dužinu, dejte ji do alkoholu a přidejte tam i prázdné lusky. Dva lusky pouze prořízněte podélně a vložte do alkoholu. Jeden poslední celý lusk přidejte do alkoholu a lahvičku dobře a pevně uzavřete. Takto připravený vanilkový extrakt dejte do lednice a nechte to tam klidně tři nebo čtyři měsíce, ale pozor každý den to pořádně v rukou protřepejte, aby se vůně důkladně s alkoholem promíchaly. Po třech až čtyřech měsících můžete používat tuto aroma do vaření a pečení.

Vanilkový extrakt a vanilkové aroma

Vanilkový extrakt je “silnější”, protože je louhem z vanilkových lusků a jejich částí. Vanilka se luhuje v alkoholu.

Vanilkové aroma je nejčastěji pouze syntetická vůně, uměle vyrobená z aromatických látek a oleje.

Klikněte pro zvětšení

Info vanilka

Po vanilce určitě nezapomeňte i na její další”sestru” skořici, kliknete zde a dozvíte se o ní více…

Share Button