Říká Vám něco balmín metlatý??? Pokud ne, tak se Vám určitě zalíbí…

balmín metlatý manuka med

Balmín metlatý je velmi zvláštní název, pod kterým se ukrývá zdraví a zároveň i krása… Co tato léčivá bylina dokáže, co balmín metlatý obsahuje, na jaké zdravotní problémy se dá použít??? Poznejte toto “koště”, které si poradí s mnoha zdravotními problémy…

O Balmíne

Balmín metlatý (Leptospermum scoparium) – čeleď

Balmín metlatý je tropická a léčivá rostlina, která dorůstá do výšky kolem 4 metrů, ojediněle zvykne růst i do výšek nad 10 metrů. Balmín metlatý pochází z Nového Zélandu ale daří se mu i na Havai či v Austrálii. Tam jsou většinou tyto rostliny pěstované jako okrasné, ale také kvůli jeho léčivým účinkům (viz níže). Balmínu metlatému vyhovují především sušší písčité až hlinité půdy a hlavně dostatek světla a slunce. Jeho název metlatý už prozrazuje, že jeho koruna je “všelijak” neuspořádaně rozvětvená. Balmín je stále zelený a jeho listy jsou dost aromatické, čepelové a poseté jemnými chloupky. Květy balmínu jsou od bílé až po silnou fialovou, záleží i od odrůdy (druhu).

Co obsahuje balmín – účinné látky

Balmín má dobrou kombinaci účinných látek, v boji proti mnohým zdravotním problémům…

Éterické oleje, třísloviny, minerální látky, flavonoidy.

Balmín metlatý účinky na zdraví

Balmín svými účinky na vnitřek a i vnějšek organismu přináší zdraví a krásu…

  • Podporuje imunitní systém, chrání a regeneruje buňky
  • Detoxikace organismu, antirakovinové účinky
  • Antiseptické, antialergické, antimikrobní účinky
  • Podporuje zdravé dýchací cesty, odstraňuje kašel a hleny
  • Urychluje hojení ran a kožních chorob (ekzém, lupénka…)

balmín metlatý kvet na konáriku

Kde roste balmín a jaké části se sbírají

Balmín metlatý roste především v subtropickém pásmu, protože vyžaduje stále sluneční záření a vyšší teploty. Vypěstovat si jej však můžete i doma nebo ve skleníku. Nezapomínejte na sušší půdu. Z balmínu se nejčastěji používá dřevo, listy a kůra. Velmi léčivým produktem je i manuka med, který se získává právě z této rostliny. Z těchto částí (kůra, listy a dřevo) se dá vyrobit léčivý olej, ale nejjednodušší bude zakoupit si už hotový produkt a balmín metlatý použít pouze jako okrasnou rostlinu.

Další “léčivka” na zdravé a hezké tělo zvenčí ai zevnitř je například i bříza bělokorá, vyzkoušeli jste ji již???

Share Button