Proč byste nezkusili knäckebrot???

knackebrot

Chcete se zdravější stravovat nebo jste začali hubnout a nevíte co můžete jíst na místo pečiva??? Pokud patříte i Vy do té kategorie, že bez pečiva si život neumíte ani představit, tak je tu právě pro Vás jedna z alternativ pečiva… Knäckebrot má mnohem více vlákniny než bílý chléb a právě ta Vám může pomoci…

O knäckebrotu

Knäckebrot je žitný suchý chleba, který může být považován za zdravější náhradu klasického bílého pečiva. Největší výhoda knäckebrotu je ta, že má vyšší podíl vlákniny a tak se vstřebává postupně, podporuje trávení a může být vhodnou variantou i při hubnutí, ale pozor (viz níže)…

Knäckebrot se vyrábí z celozrnných (nejčastěji) výrobků, které se pak krátce upečou, vysuší a pak jsou jako dlhotrvanlivá potravina. Knäckebrot vydrží dlouho, obsahuje vyšší podíl vlákniny a můžete si jej dát kdykoliv (pokud nehubnete).

Co obsahuje knäckebrot – účinné látky

Sacharidy, bílkoviny, vláknina, tuk, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, zinek, měď, selen, mangan, sodík, omega 3, omega 6 kyseliny, vitaminy skupiny B, E, K, cholin, lutein, kyselina listová a kyselina pantotenová.

Nutriční hodnota knäckebrot (100g)

KJ– 1 512  Kcal– 360 Bílkoviny– 8,3 g Tuk – 1 g

Sacharidy– 76 g  Vláknina– 14,3 g

Knäckebrot obsahuje minerály – 100 g

Železo 2,65 mg Zinek 2,6 mg
Vápník 36 mg Měď 0,45 mg
Hořčík 83 mg Selen 39 ug
Fosfor 277 mg Mangan 1,9 mg
Draslík 314 mg Sodík 253 mg
Omega 3 kyseliny 76 mg Omega 6 kyseliny 488 mg

Knäckebrot obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin B1 0,35 Vitamin K 7 ug
Vitamin B2 0,12 mg Lutein 210 ug
Vitamin B3 2 mg Kyselina listová 52 ug
Vitamin B6 0,33 mg Cholin 22 mg
Vitamin E 0,95 mg Kyselina pantotenová 0,65 mg

Knäckebrot účinky na zdraví

  • Podporuje trávení, pravidelnou stolici, zasytí, pročišťuje tlusté střevo
  • Postupně se uvolňuje do krve v podobě energie
  • Podporuje zdravou pokožku, tvorbu kostní tkáně, vlasů a nehtů
  • Podporuje tvorbu červených krvinek
  • Prevence vzniku Osteoporózy a Anémie
  • Mohou snížit vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak
  • Prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění

knackebrot s jablkom a paradajkou

Knäckebrot při hubnutí

Knäckebrot je zdravější náhradou pečiva, která se může použít i během hubnutí, ale pozor. Nemůžete knäckebrot konzumovat více krát za den. Během hubnutí konzumujte knäckebrot pouze na snídaně, 3 krát týdně po maximálně 2 kousky. Na knäckebrot na snídani si přidejte šunku, sýr, nebo vařené vajíčko a nezapomeňte na čerstvou zeleninu.

Recept domácí knäckebrot – jak na to

Potřebujete: 150 g celozrnné polohrubé mouky, 1 deci studené vody, 1 PL lněná semínka, 1 lžička mořské soli, 30 g másla.

Pokud máte pekárnu, tak je to jednoduché, všechny suroviny hoďte do mašiny a zapněte pouze hnětení (hnětení). Pokud pekárnu nemáte bude třeba dobře mísit a míchat. Jako první nasypte do mísy mouku, pak sůl, semínka, rozpuštěné máslo a na konec studenou vodu. Vše důkladně promíchejte na tuhé ale vláčné těsto a nechte ho přikryté odpočívat pod utěrkou 20 minut. Na desku nebo na pracovní plochu si natáhněte papír na pečení, aby se vám s těstem snadněji pracovalo. Toto těsto pak rozválejte na plochu o tloušťce cca 0,5 cm. Pak si vezměte příborový nůž nebo kráječ na těsto a nakrájejte toto těsto na tvary kostky nebo obdélníky, jaké chcete knäckebroty mít. Takto nakrájené knäckebroty vložte do vyhřáté trouby na 190 – 200 stupňů a pečte jejich 18 – 22 minut. Každá trouba peče jinak. Obecně po 20 minutách pečení už musí být :). Hotové knäckebroty nechte proschnout a pak je můžete uschovat.

Klikněte pro zvětšení

Info obrazek knackebrot

Pokud se Vám nelíbily knäckebroty, tak zkuste alespoň celozrnné pečivo

Share Button