Hloh obecný není vůbec obyčejný, přesvědčte se…

hloh obecny

Hloh obecný je silným pomocníkem zdraví v oblasti nejen srdce a cév… Čím je tato léčivá rostlina (keř) výjimečná??? Jak a nač se dá hloh obyčejný použít? Co obsahuje tato cenná bylina a jak se připravuje z hlohu tinktura (macerát) a léčivý čaj…

O hlohu obyčejném

Hloh obecný (Crataegus laevigata) – čeleď růžovitých

Hloh obecný je keř, který dorůstá do výšky 5 – 10 metrů. Z hlohu obyčejného se k léčebným účelům používají vyzrálé plody hlohu, které jsou barvou i tvarem dost podobné šipkám. Dozrálé plody mají oranžovo-červenou barvu a používají se ve formě čaje, tinktury nebo se z nich zvyknou dělat i zavařeniny nebo džem. Hloh má podobně jako šipky mírně ostny (trny) a kvete růžovo-bílými květy. Hloh obecný roste v celém mírném pásmu, takže iu nás je běžně se vyskytující rostlinou (kerom).

Co obsahuje hloh – účinné látky

Účinné látky v hlohu obyčejném mají silný a pozitivní vliv hlavně na kardiovaskulární systém, ale musíte dodržet dávkování.

Třísloviny, flavonoidy, vitamíny B a C, sacharidy, silice, karoten.

Hloh obecný účinky na zdraví

Silné účinky hlohu na organismus jsou znatelné již v krátké době užívání. Poznejte jeho sílu a využijte ji na svůj zdravotní problém.

  • Podpora obranyschopnosti, prevence chřipky a rýmy
  • Silná podpora kardiovaskulárního systému, eliminuje arytmii srdce
  • Zpevňuje a zprůchodňuje cévy, snižuje vysoký krevní tlak
  • Zlepšuje funkci srdečního svalu, prokrvuje končetiny
  • Uklidňuje nervový systém, odstraňuje stres
  • Zlepšuje kvalitu spánku, eliminuje migrény
  • Přírodní antidepresivum a antiseptikum

hloh obecny

Kde roste hloh a jaké části se sbírají

Hloh obecný roste běžně v parcích, zahradách, při polích nebo lesích. Hloh není náročný na pěstitelské podmínky a ve své zahradě si ho můžete vypěstovat i jako okrasný keř. Z hlohu se sbírají dozrálé a celé (nepoškozené) plody. Plody hlohu se pak nechávají vysušit, jsou podobné šipkám. Dozrálé plody se sbírají na podzim (září až listopad).

Použití hlohu v praxi

Recept čaj z hlohu (pití)

Potřebujete: 1 sáček porcovaného čaje z hlohu nebo 1 lžičku usušeného a pomletého hlohu (plodů), 2,5 deci vody.

Hloh zalijte vroucí vodou a louhujte 9 – 11 minut. Pak čaj sceďte nebo vyjměte sáček a teplý čaj pijte podle potřeby 1 – 3 krát denně. Nepřekračujte maximální dávku třikrát za den. Čaj pijte vždy teplý (letní) a čerstvý.

Hlohová tinktura (macerát)

Z hlohu obyčejného si můžete zakoupit nebo vyrobit i tinkturu, která je účinná v boji proti různým kardiovaskulárním problémům (zúžené cévy, narušená funkce srdce, vysoký krevní tlak…) nebo při nespavosti, nervozitě, bolestech hlavy či zvýšeném stresu.

hloh-obycajny-tinktura-vo-flasi

1.Recept Hlohová tinktura z plodů (macerát)

Potřebujete: 100 g bobulí hlohu, cca 2 deci alkoholu bez barvy (vodka nebo líh), plátno.

Bobule hlohu dobře omyjte a nechte vyschnout, pak je nakrájejte na menší kousky, vložte do skleněné nádoby a zalijte alkoholem tak, aby byly bobule zakryté (množství alkoholu záleží na velikosti láhve). Takto nechte hloh s alkoholem louhovat 7 – 10 dní, pak tuto tinkturu sceďte a uchovejte v uzavíratelné láhvi.

2.Recept Hlohová tinktura z květů a listů (macerát)

Potřebujete: květy s mladými lístky, alkohol (vodka nebo líh), skleněnou uzavíratelnou nádobu.

Umyté listy s květy nechte vysušit, pak je nakrájejte na drobné kousky a vložte do láhve. Nalijte alkohol, aby byl nad povrchem listů s květy a nechte louhovat na tmavém místě 13 – 16 dní. Jednou za den touto lahví protřepejte a dejte opět na tmavé místo. Tuto tinkturu užívejte po 20 kapek 1 – 3 krát denně. Doporučené množství nepřekračujte.

UPOZORNĚNÍ

Jelikož má hloh obyčejný silný vliv na kardiovaskulární systém, tak před zahájením jeho užívání se poraďte se svým lékařem.

Kliknete pro zvětšení

info hloh

Proti zvýšenému cholesterolu Vám může pomoci i těchto 6 dobrých a “přírodních” rád

Share Button