Je banán skutečně takový skvělý, jak se o něm píše???

banany v kosiku

Banán je snad s jablkem “nejznámější” ovoce, ale je i zdravé a vhodné při hubnutí??? Jak je to s ním ve skutečnosti? Jaké účinné látky se nacházejí v banánu, jaké má účinky na zdraví, může se jíst při hubnutí a jaké lahodné recepty se z něj dají udělat???

O banánu

Banánovník (lat. Musa) – čeleď banánovníkovitá

Banánovník je tropický strom, který dorůstá do výšky i okolo 15 metrů. První zmínky o banánech se dochovaly z roku přibližně 500 před Kristem. Banán je exotické ovoce podlouhlého tvaru, zabalená v pevné žluté slupce. Hmotnost se pohybuje od 120 do 200 gramů. Banán je nejvhodnější skladovat při pokojové teplotě, v chladničce zhnědnou a nevyzrál. Toto oblíbené, chutné a všude dostupné ovoce Vám může podpořit Vaše zdraví a zároveň doplnit i potřebné látky do těla. Zapojte toto ovoce do svého každodenního jídelníčku.

bananovnik

Co obsahuje banán za látky?

Banán není žádné “béčko”, protože obsahuje tyto cenné látky, které jsou pro optimální zdraví nanejvýš potřebné.

Sacharidy, bílkoviny, tuk, vláknina, draslík, fosfor, hořčík, vápník, měď, železo, zinek, sodík, selen, fluorid, omega 3, omega 6 kyseliny, vitaminy A, B, C, E, K, lutein, betakaroten, cholin, kyselina listová a kyselina pantothenová.

Nutriční hodnota – banánu 100 g

KJ – 378  Kcal – 90  Bílkoviny – 1 g

Sacharidy – 21 g  Tuk –  0,2 g  Vláknina – 2,8 g

Banán obsahuje minerály – 100 g

Draslík 370 mg Železo 0,5 mg
Fosfor 25 mg Zinek 0,3 mg
Hořčík 26,5 mg Sodík 3 mg
Vápník 6 mg Selen 2 ug
Měď 0,12 mg Omega 6 kyseliny 45 mg
Omega 3 kyseliny 29 mg Fluorid 3 ug

banany v kosiku

Banán obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín A 69 IU Vitamín K 1 ug
Vitamín B2 0,2 mg Betakaroten 30 ug
Vitamín B3 0,85 mg Lutein 26 ug
Vitamín B6 0,55 mg Kyselina pantotenová 0,5 mg
Vitamín C 9 mg Kyselina listová 23 ug
Vitamín E 0,2 mg Cholin 12 mg

Účinky banánu na zdraví

Banány mají velmi pozitivní vliv na tělo. Každodenní konzumací si víte opravdu vylepšit zdraví po každé stránce a zároveň Vás toto ovoce zasytí na delší dobu. Je dokonce vhodný i při hubnutí (viz níže)…

banan zlepsuje nervovy system

  • Vitamín B a tryptofan uvolňují v těle serotonin, snižují stres a nervozitu. Serotonin zajišťuje dobrou náladu – působí antidepresivně
  • Banán odstraňuje i nespavost, tedy upravuje poruchy spánku
  • Další výhody banánů jsou, že zvyšují koncentraci, proto během práce, školy či učení určitě snězte alespoň jeden banán
  • Podporuje imunitní systém, takže během zimních, sychravých a chřipkových období se doporučuje. Lepší jeden banán denně, jak být potom týden nemocný.
  • Má vyšší energetickou hodnotu kvůli obsahu sacharidů, ale tyto sacharidy se uvolňují do krve postupně, takže se vyhnete rychlému kolísání glykemického indexu takže chutě na sladké se neobjeví
  • Díky obsahu železa jsou vhodné při anémií a také během menstruace, podporuje krvetvorbu a uvolňuje křeče
  • Lidem trpícím bolestmi břicha, špatným vyprazdňováním je také nápomocný pro obsah vlákniny, která podporuje pravidelnou stolici
    banan

Účinky banánu – hubnutí

Banán je určitě vhodný při hubnutí, ale… Podporuje zdraví, metabolismus, trávení a tím pádem urychluje i hubnutí. Jedna nevýhoda je jeho vyšší energetická hodnota (vyšší obsah sacharidů), proto ho mějte buď na svačinu nebo před cílenou aktivitou, maximálně jedenkrát za den. Večer už banán nejezte. Banán jako doplněk si můžete dát k snídani do bílého jogurtu, tvarohu, mléka jako smoothies nápoj nebo ovocného salátu.

Recept na banánové smoothies

Zdravě sladké, výživné smoothies, které zasytí i na delší dobu…

bananovy smoothie s ovsenymi vlockami

Potřebujete: 1 střední banán (cca. 150 g), 2,5 deci nízkotučného mléka, 1 lžičku medu, vlašské ořechy (5 ks).

Oloupaný banán nakrájejte do sklenice na kroužky, přidejte mléko, med, ořechy a vše rozmixujte mixérem na koktejl. Během léta můžete přidat i kostky ledu, na osvěžení.

Recept na tvarohovo-banánovou pamlsek

Skvělá tvarohová mňamka, která Vás zasytí a navíc dodá živiny.

banan recept

Potřebujete: 1 velký banán (200 g), 150 g odtučněný tvaroh, mletá skořice, 5 ks čerstvých jahod (nebo jiné ovoce).

V misce smíchejte tvaroh a mletou skořici (ne skořicový cukr!). Přidejte nakrájený banán na kroužky, vše spolu smíchejte a na vrch poklademe jahody nebo bobulové ovoce. Tento pamlsek je “bílkovinová bomba” s dostatkem sacharidů, toto plnohodnotné jídlo můžete i různě kombinovat s libovolným ovocem, ořechy a podobně, podle chuti a dostupných ingrediencí. Toto jídlo je vhodné na oběd, případně před nebo po sportovní aktivitě, fyzicky náročné.

Recept na banánovo-mangový salát

Tento “exotický” salát je skvělou možností svačiny, nebo lehké snídaně. Má dostatek vitamínů, antioxidantů a dalších potřebných látek. Tento salát můžete jíst i chlazený.

banany a avokado

Potřebujete: jeden banán, mango, mandle a 1 ks kiwi.

Oloupaný banán, očištěné mango a kiwi nakrájejte na talíř a vyzdobte to mandlemi. Případně si udělejte zdravé jednohubky.

Kliknutím zvětšíte

info banan cz

Klikněte sem a dozvíte se něco více o ananasu. Jaké účinné látky obsahuje ananas, které účinky na zdraví jsou ty nejlepší, pozitiva, negativa, účinky na hubnutí, jak očistit a jak vypěstovat ananas???

Share Button