6 dobrých rad – potravin, které mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu

extremni množství olivového oleje múže spúsobit žvýšení cholesterolu

O cholesterolu se toho hodně píše a také říká “dobrý” cholesterol, “špatný” cholesterol, jak vědět co je pro mě dobré??? Pokud ještě nemáte zvýšený cholesterol, tak se preventivně před ním chránit je jednodušší, jak řešit již zvýšený cholesterol… Stačí zapojit pár jednoduchých tipů a měli byste mít svůj cholesterol pod kontrolou…

O cholesterolu

Všechny tuky obsahují chemickou látku, kterou nazýváme cholesterol. Tuto látku si tělo vyrábí také sám, v játrech blíže v jaterních buňkách (70%). Ostatní tuky a cholesterol přijímáme ve stravě. Hraje důležitou roli při tvorbě žluči, je součástí hormonů a také je součástí každé buňky v těle. Bez cholesterolu se neobejdeme.

  • “Dobrý” – HDL pomáhá při zbavování se “špatného” cholesterolu
  • “Špatný” – LDL mělo by ho být co nejméně v krvi

Hladina cholesterolu

Hladinu cholesterolu Vám umí zjistit Váš lékař. Pokud si nejste jisti svou hodnotou cholesterolu a například máte nadváhu, tak raději navštivte svého lékaře.

  • Normální hladina cholesterolu v krvi u dospělých osob, má být 5,2 mmol/l – 6,2mmol/l
  • Vysoká hladina cholesterolu je nad 6,2mmol/l

Onemocnění způsobené vysokým cholesterolem

  • Mozková mrtvice
  • Infarkt
  • Cukrovka
  • Porucha jater

6 dobrých rad, které mohou snížit Váš cholesterol

Velmi jednoduché potraviny a body, které když zapojíte do svého života, tak Váš cholesterol se může snížit i bez radikálních kroků.

zeleny caj

1. Zelený čaj – obsahuje draslík, zinek, velký podíl antioxidantů, které brání množení rakovinných buněk. Zlepšuje dále tvorbu krve, snižuje hladinu cholesterolu v krvi (špatný tuk), pozitivní účinky při revmatismu, ničí infekce a zlepšuje i imunitní systém. Obsahuje minimum kofeinu, pozor. Zelený čaj pijte jeden krát denně po 2 – 2,5 deci, dodáte si tak účinné látky a cholesterol se bude snadněji uvolňovat z Vašeho těla.

2. Zázvor – obsahuje vitaminy A, B, C, draslík, železo, fosfor, má antiseptické účinky, podporuje spalování vnitřního tuku, léčí infekce a také záněty. Minimalizuje srážení krve, krev je řidší, proto pomáhá při kardiovaskulárních onemocněních, lepší průchodnost v cévách. Vhodný je při chřipce, nachlazení nebo rýmě. Zázvor můžete pít ve formě čaje nebo si ho přidávat i do vaření. Zázvor konzumujte 3 – 6 krát v týdnu ale na jednu konzumaci si dejte maximálně 0,5 – 1 cm kořene.

česnek3. Česnek – má antiseptické účinky, čistí krev, snižuje hladinu (špatného) cholesterolu v krvi. Zabraňuje ukládání tuků na játrech nebo v podkoží. Česnek je vhodný ke konzumaci do jídel, kde se Vám bude hodit a to 3 – 5 krát v týdnu. Česnek je zdravý a pomáhá pálit “špatné” tuky.

4. Brokolice – obsahuje chrom, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, odbourává tuky. Brokolice je lehká zelenina s nízkou kalorickou hodnotou. Brokolice je vhodná při hubnutí.

voda

5. Pitný režim – při snižování cholesterolu byste měli úplně vysadit minerální a slazené vody. Vysoký poměr cukrů, také nepomáhá hladině tuku a cholesterolu v organismu. Zaměřte se raději na čistou vodu, zelený čaj (maximálně 0,5 litru denně) a případně černý čaj na místo kávy. Když budete mít vody v těle dostatek, tak se mnohem snáze uvolní tuk z Vašeho těla a také z cév “špatný” cholesterol. Pijte a tak se cholesterol jednodušší a hlavně zdravější vyplaví z těla.

6. Pohyb, pohyb – bez něj to bohužel nepůjde. S cíleným pohybem (libovolná aktivita) alespoň 2 – 4 krát v týdnu se budete cítit lépe, budete vypadat lépe a Vaše cévy se efektivněji pročistí od tuku.

Podrobný popis diety při zvýšeném cholesterolu

Share Button