Hořec žlutý je zdravý ale chráněn, pozor na to…

Hořec žlutý je chráněnou rostlinou a ve volné přírodě ji určitě nesbírejte, ale… hořec žlutý je však i léčivou bylinou, která pomáhá především trávení, játrech a žlučníku. Jaké účinné látky obsahuje hořec žlutý, na jaké zdravotní problémy se hodí a jak připravit hořcový čaj???

O hořci žlutém

Hořec žlutý (lat. Gentiana Lutea) – čeleď horcovitá

Hořec žlutý je chráněna a léčivá rostlina, která dorůstá do výšky kolem jednoho metru. Kvete krásným žlutým květem, který roste ze stonku. Hořec žlutý je horská rostlina, která má ráda výše položená místa a slunce. Pro léčivé účinky hořce se sbírá jeho kořen a ten se pak suší. Hořcový čaj můžete koupit v prodejnách se zdravou výživou a tento hořec je pěstován uměle (tedy ne z volné přírody). Nemusíte se však bát, pozitivní účinky samozřejmě má. Ve volné přírodě je zakázán sběr hořce žlutého je totiž zákonem chráněn.

horec zluty

Co obsahuje za látky hořec žlutý?

Tyto účinné látky obsahuje právě hořec žlutý a díky nim se zlepšuje především stav trávicího traktu.

Třísloviny, alkaloidy, glykosidy, sliz, hořčiny, minerály, vlákninu, sacharidy.

Účinky hořce žlutého na zdraví

Hořec žlutý je léčivá bylina, ale její pozitivní účinky jsou především v oblasti trávení, podívejte se, jak pomůže právě Vám…

  • Silná podpora trávení a vylučování žluči
  • Zvyšuje chuť k jídlu
  • Pročišťuje trávení a tlusté střevo
  • Odstraňuje zácpu a plynatost
  • Pročišťuje a podporuje činnost játrech
  • Podporuje funkci žlučníku a žaludku

Recept na hořcový čaj

Tento léčivý čaj si můžete připravit při nechutenství, nevolnosti, nemoci játrech, žlučníku, žaludku nebo při očistné kúře. Tento hořcový čaj pijte 1 – 2 krát denně, půl hodinu před jídlem.

horec zlty suseny koren

Potřebujete: 1 lžičku sušeného kořene hořce, 2,5 deci vody.

Sušený kořen hořce dejte do hrnce, zalijte vodou a vařte 5 minut po sevření. Pak odvar sceďte a půl hodinu před jídlem si dejte tento teplý čaj.

UPOZORNĚNÍ

Jelikož je hořec žlutý přísně chráněnou a ohroženou rostlinou, tak ji ve volné přírodě nesbírejte, ale zakupte si ji jako hotový produkt v prodejnách se zdravou výživou.

Kliknutím zvětšíte

Info obrazek horec zluty

Klikněte sem a poznáte i čertů kořen nebo sibiřský ženšen, který pomáhá také zdraví…

Share Button