Znáte proskurník lékařský??? Krása a síla v jednom!

proskurnik lekarsky

Pokud Vás trápí kašel, bolesti v krku nebo záněty, tak určitě sáhněte po této léčivé bylině. Proskurník lékařský je bylinka, která má především nejsilnější účinky na dýchací cesty. Dále pomáhá i trávení, vylučování, imunitě a pokožce. Z ibišku lékařského si můžete připravit čaj, výluh nebo proskurníkový sirup, jak na to??? Níže máte recepty co a jak se z ibišku připravuje, co obsahuje, jaké účinky má a kde ho najdete…

O proskurníku lékařském

Proskurník lékařský (lat. Althaea oficinale) – čeleď slézovitých

Proskurník lékařský je léčivá rostlina, která může dorůst až do výšky metr a půl. Tato vysoká léčivá rostlina má krásný bílý květ s jemným růžovým nádechem, její tělo je celé zelené s jemnými chloupky. Nejčastěji se využívá proskurníkový kořen ve kterém je největší koncentrace účinných látek. Proskurník lékařský má oprávněním jméno lékařský, protože ho víte použít k mnoha zdravotní problémy (viz níže). Proskurník lékařský si umíte i vypěstovat doma na zahradě, není náročný na pěstitelské podmínky.

Co obsahuje proskurník – účinné látky

Silná kombinace účinných látek Vám zaručeně pomůže při mnoha zdravotních problémech.

Flavonoidy, třísloviny, kyseliny, vláknina, sacharidy, silice, minerální látky, glukan.

Proskurník účinky na zdraví

Nejsilnější účinky této byliny jsou hlavně v podpoře zdravých dýchacích cest, ale má i jiné “přednosti”, viz…

  • Podporuje imunitní systém, antiseptické účinky
  • Podporuje zdravé dýchací cesty, odstraňuje kašel, bolesti a hleny
  • Zajišťuje dobré hojení sliznic (oči, uši, nos, ústní dutina)
  • Podporuje a pročišťuje trávení, upravuje stolici
  • Eliminuje bolesti hlavy, břicha, kloubů, svalů…
  • Podporuje zdravou pokožku, dezinfikuje a urychluje hojení ran
  • Odstraňuje otoky, podlitiny, krevní výrony
  • Pročišťuje a léčí močové cesty, ledviny a odvodňuje

Kde roste proskurník a jaké části se sbírají

Proskurník lékařský není náročná rostlina na pěstování a můžete ji najít od nížin až do vyšších nadmořských výšek. Má ráda slunce, jako skoro každá léčivá bylina a většinou písčité půdy. Proskurník lékařský můžete najít při potocích, na poli, louce nebo u lesa. Proskurník lékařský si můžete i sami vypěstovat na slunném stanovišti. Proskurník je trvalá rostlina. Z ibišku lékařského se sbírají listy a kořeny, které se pak suší a později se z nich připravuje léčivý čaj (viz níže).

Použití ibišku lékařského v praxi

Recept čaj z ibišku (vnitřní použití)

Hned na začátek Vás upozorním, že tento čaj se nepřipravuje z horké vody ale pouze studené či nanejvýš vlažné. Horká voda v dané bylině zabije účinné látky a je to i kvůli obsahu slizu, který v sobě má.

Proskurníkový čaj pijte během chřipky, rýmy, bronchitidy nebo když Vás trápí hleny, když si chcete pročistit tělo nebo se lépe odvodnit. Čaj pijte 1 – 2 krát denně po 2 – 2,5 deci.

Potřebujete: 2 lžičky usušený kořen, 0,5 litru vlažné nebo studené vody, 1 lžičku medu.

Proskurník lékařský dejte do hrnku a zalijte vlažnou či studenou vodou, pak tento “čaj” nechte louhovat při pokojové teplotě 4 – 5 hodin, ale klidně i celou noc. Když scedíte proskurník (kořen), pevné části, tak si ho můžete jemně přihřát a dát rozpustit lžíci medu. Tento čaj pijte během akutních problémů 1 – 2 krát denně.

Recept ibisovití výluh (venkovní použití)

Potřebujete: 3 PL sušený kořen, 4 deci vody (studená), sítko na čaj

Sušený kořen ibišku dejte do sítka na čaj, zalijte studenou vodou a nechte louhovat 24 hodin. Pak proskurník odstraňte a tuto tekutinu si můžete aplikovat na čisté rány, modřiny nebo oteklé části těla. Naneste na čistý tampon nebo gázu a jemně s ní potírejte postižená místa. Výluh neoplachujte, nechte působit na ráně.

Recept ibisovití sirup – sirup z Ibis

Tento léčivý sirup je výborný při kašli, sputu, oparech ústní dutiny nebo podrážděném dýchání. Tento sirup si můžete přidat do čaje jako med nebo si ho dát během akutních zdravotních problémech 3 krát za den, po 1 lžičku.

Potřebujete: 2 PL sušený kořen, 0,5 litru vody, 4 – 5 lžíce medu, 3 mandarinky

Sušený kořen ibišku vložte do hrnce, zalijte vodou a vařte 10 – 15 minut. Vařením se uvolní z ibišku sliz a zahustí hmotu. Pak tuto směs sceďte, kdy bude hmota teplá, ne horká, tak do ní přidejte med 4 – 5 PL, uvidíte jaká bude hustá tekutina ze slizu ibišku. Na konec přidejte mandarinkovou šťávu, promíchejte a dobře uzavřete.

Klikněte pro zvětšení

Info proskurnik

Na zdravé dýchací cesty je zde i plicník lékařský

Share Button