Copak je to za bylinu ten puškvorec obecný??? | Zdravi.peknetelo.eu

Copak je to za bylinu ten puškvorec obecný???

puskvorec obecny

Název je v skutku prapodivný, ale ukrývá se pod ním skutečná síla přírody… V jakých oblastech těla pomáhá puškvorec nejvíce??? Co se z něj dá připravit a co vlastně puškvorec obsahuje? Tato rostlina není jako běžné léčivé byliny, protože roste ve vodním prostředí… Podívejte se na puškvorec obecný blíže a možná Vás osloví.

O puškvorci

Puškvorec obecný (lat. Acorus Calamus) – čeleď áronovitých

Puškvorec obecný je léčivá bylina, která dorůstá do výšky kolem jednoho metru. Má dlouhé a úzké listy mečovitého tvaru. Pro léčebné účely se z puškvorce používá jeho kořen, který může dorůst do hloubky až jeden metr. Kořen se pak používá nejčastěji v sušené formě jako čaj, odvar nebo z čerstvého kořene se zvykne připravovat i tinktura (viz níže). Puškvorec není typická léčivá bylina, protože roste ve vodním prostředí a ke dobrému vývoji potřebuje chládek. Puškvorec můžete najít v okolí stojatých vod nebo rybníků. Puškvorec obecný má silné účinky na naše zdraví, není jen tak obyčejný…

Co obsahuje puškvorec – účinné látky

Na první pohled puškvorec neobsahuje velké množství účinných látek, ale právě i to málo co obsahuje má silné pozitivní účinky na zdraví. Méně je někdy více…

Třísloviny, silice, sacharid, minerály a cholin.

Puškvorec účinky na zdraví

Puškvorec má silné léčivé účinky na celé tělo, ale především vede v oblasti trávení, přesvědčte se…

  • Podporuje imunitní systém, detoxikuje, urychluje hojení organismu
  • Antiseptické, antialergické a afrodiziakální účinky
  • Silná podpora trávení, vylučování žluči, odstraňuje koliku
  • Odstraňuje plynatost, migrénu a jiné druhy bolestí (klouby, svaly)
  • Eliminuje příznaky různých druhů alergie
  • Podporuje a pročišťuje ledviny a játra
  • Zlepšuje a urychluje hojení ran a kožních chorob
  • Uklidňuje nervový systém, eliminuje stres a deprese

Kde roste puškvorec a jaké části se sbírají

Puškvorec obecný je rostlina pocházející z Asie, ale nemá problém poroste iv Evropě či v Americe. Je však typická tím, že roste ve vodním prostředí (v okolí jezer, mrtvých ramen řek, nebo mírně tekoucích vodních plochách) a pro svůj růst potřebuje stín nebo polostín. Z puškvorce se sbírá jeho kořen, který se pak suší a používá k léčebným účelům ve formě čaje (vnitřní užívání) nebo ve formě odvaru (venkovní použití).

puskvorec suseny koren

Použití puškvorce v praxi

Puškvorec se nejčastěji používá ve formě čaje, odvaru nebo tinktury.

Puškvorcový čaj – vnitřní použití (pití)

Tento léčivý čaj můžete pít během nechutenství, bolestí žaludku, nepravidelné stolici, plynatosti nebo při zánětu ústní dutiny.

Potřebujete: 1 KL sušeného kořene (kávová lžička), 2 deci vody.

Sušený kořen puškvorce zalijte vroucí vodou a nechte vyluhovat asi 13 minut. Pak teplý čaj vypijte a vždy čerstvý. Při akutních zdravotních problémech, pijte puškvorcový čaj 1 – 3 krát denně.

Puškvorcový odvar (koupel) – venkovní použití

Tento léčivý koupel zlepšuje hojení ran, kožních onemocnění, prokrvuje končetiny, zahřívá organismus, zklidňuje nervový systém a urychluje celkové hojení organismu.

Potřebujete: 5 PL puškvorce, 750 ml vody.

Puškvorec zalijte vroucí vodou a nechte zakrytý louhovat 22 – 25 minut. Pak odvar (čaj) sceďte a teplou tekutinu nalijte do vany s teplou vodou.

Recept puškvorcová tinktura

Tuto puškvorcového tinkturu můžete užívat při problémech s trávením, migrénou, bolestmi různých druhů, alergii, malátností, depresi. Tinkturu užívejte ráno na lačno, po 15 – 20 kapek do 1 deci vody.

UPOZORNĚNÍ tato tinktura obsahuje alkohol, takže ji neužívejte před řízením… Na venkovní použití ji můžete použít na masírování míst, kde Vás trápí bolesti kloubů nebo svalů.

Potřebujete: 75 g čerstvého kořene puškvorce, 750 ml bílý alkohol (vodka, líh), uzavíratelná skleněná láhev.

Čerstvý kořen puškvorce nakrájejte na menší části, dejte do skleněné láhve, zalijte alkoholem, uzavřete a nechte louhovat na tmavém místě 15 – 18 dní. Pak tuto tinkturu můžete používat.

Kliknete pro zvětšení

info puskvorec

Víte kdy a jak začít “nenásilnou” detoxikaci tlustého střeva??? K čemu je vlastně dobré mít pročištěné trávení?…

Share Button
Copak je to za bylinu ten puškvorec obecný???
Ohodnoťte
Verze stránky Klasická | Mobilní