Tužebník jilmový má fakt sílu! Jak připravit tužebníkový tinkturu a čaj?

Tužebník jilmový není velmi známá bylina, ale má skutečnou sílu! Tužebník jilmový je bídně vypadající bylina, ale právě tato bylina v sobě ukrývá silné látky, které vylepšují zdraví. Dozvíte se co tužebník obsahuje, jaké má účinky na zdraví a najdete zde i recepty jak připravit tužebníkový tinkturu a léčivý čaj.
O tužebníku jilmovém
Tužebník jilmový (lat. Filipendula ulmaria) – čeleď růžovitých
Tužebník jilmový je léčivá bylina, která má pozitivní účinky na náš organismus, v některých jejích podobách. Tato bylina roste do výšky kolem 1,5 metru. Tužebník má žluto-bílé květy, které mají nahořklou vůni, jsou aromatické a rostou v souborech. Tužebník lékařský naleznete na mokrejších místech a to od nížin až po výše nadmořské pásma. Z tužebníku jilmového se k léčebným účelům používají kvetoucí květiny. Z tužebníku můžete využít čaj nebo tinkturu…
Co za látky se ukrývají v tužebníku?
Tužebník jilmový obsahuje tyto látky, díky kterým dokáže pomoci zdraví.
Sacharidy, vláknina, bílkoviny, flavonoidy, třísloviny, silice, kyseliny, kyselina acetylsalicylová *, minerální látky, tanin (hořká chuť).
* Kyselina acetylsalicylová se z tužebníku získává na výrobu aspirinu. Tato látka má hlavně antibiotické účinky, eliminuje horečku a podporuje přirozené pocení.
Tyto pozitivní účinky má tužebník jilmový
Podívejte se jaké úžasné účinky na zdraví má tato léčivá bylina??? Budete překvapeni!
- Podporuje imunitní systém a preventivně chrání před chřipkou
- Má antiseptické a antibiotické účinky
- Zmírňuje teplotu a podporuje pocení
- Podporuje přirozené pročištění organismu
- Zmírňuje různé druhy bolestí (migréna…)
- Podporuje trávení, metabolismus a vylučování žluči
- Upravuje stolici, odstraňuje průjem a plynatost
- Podporuje funkci štítné žlázy
- Eliminuje a preventivně chrání při Dne a revmatismu
- Odstraňuje kyselinu močovou z kloubů a tkanin
- Podporuje zdravou pokožku a urychluje její hojení
- Močopudné účinky, zbavuje nadbytečné vody
- Pročišťuje a podporuje funkci ledvin
- Pročišťuje a podporuje i játra
Kde roste tužebník a jaké části se sbírají?
Z tužebníku jilmového se nejčastěji, pro léčebné účely, používají květy, které právě kvetou. Tužebník jilmový roste v mokrejších půdách, nejčastěji břehů řek, potoků či v lesích (vlhkých). Tužebník jilmový však není náročný na podmínky a proto ho u nás můžete najít v těchto místech.
Použití tužebníku jilmového – recepty
Nejčastěji se z tužebníku využívá jeho květ (během kvetení). Zde najdete recept na přípravu tužebníkový tinktury a tužebníkový čaje.
Čaj z tužebníku jilmového – recept
Tento tužebníkový čaj pijte během chřipky, pro lepší odvodnění, při migréně, bolestivých kloubech nebo při jiném problému. Tento čaj pijte během akutních stavech 2 krát denně.
Potřebujete: 1 lžičku sušených květů tužebníku, 2,5 deci vody, sítko na čaj.
Sušené květiny tužebníku dejte do sítka na čaj a zalijte vroucí vodou. Čaj nechte louhovat 12 minut a pak teplý čaj vypijte.
Recept na tinkturu z tužebníku jilmového
Tuto tinkturu můžete používat při kterémkoliv problému výše vypsaném. Tuto tinkturu užívejte po 5 kapek přidáním do sklenice vody.
Potřebujete: 3 deci vodky, 1,5 deci vody, 100 g sušených květů tužebníku jilmového, skleněnou uzavíratelnou nádobu, gázu nebo jemné síto.
Do vodky nebo jiného čirého alkoholu přidejte vodu a sušený tužebník jilmový. Nádobu dobře uzavřete a pomixujte v rukou, ať se to dobře promíchá. Potom tuto tinkturu nechte louhovat klidně i 20 dní na místě, kam svítí stále slunce. Na slunném místě se lépe tužebník vyluhuje. Po 20 dnech tento výluh přeceďte přes gázu nebo jemné síto. Potom tuto tinkturu uzavřete do skleněné láhve a skladujte ji na tmavém suchém místě.
Kliknete pro zvětšení
Zajímat Vás může i kopretina řimbaba, ale pozor, tato bylina není obyčejná… Najdete zde její pozitivní účinky, co obsahuje a recepty na tinkturu z řimbaby a jeden tip proti migréně…