Pomáhá zelený čaj nebo ne?

jiaogulan caj

Kdo nemá rád zelený čaj??? Tento čaj se prezentuje od vsadila jako zdravý nápoj, je to skutečně pravda? Jaké látky obsahuje zelený čaj, jaké jsou nejpopulárnější druhy, jak se zelený čaj připravuje a hlavně jaké pozitivní vlivy má na náš organismus?

Skutečným zdravým zeleným čajem nemůžeme označit ochucené a sáčkové čaje… Tam najdete barvivo, možná i nějaký cukr a podíl účinných látek bude minimální. Tedy i peníze za něj budou vyhozené. Kupujte si raději kvalitní sypané zelené čaje z originálních čajoven nebo prodejen se zdravými potravinami a doplňky.

O zeleném čaji

Čajovník čínský (lat. Camelia Sinensis) – čeleď čajovníkovitá

Zelený čaj je produktem z rostliny čajovník čínský, stejně jako černý čaj. Zelený čaj je původně z Číny ale dnes se pěstuje a vyváží už i ze zemí jako jsou například: Indie, Japonsko či Srí Lanka. Rozdíl mezi nimi je v tom, že zelený čaj neprochází fermentací a proto je jemnější a světlejší. To však neznamená, že je méně účinný, to určitě ne. Zelený čaj má své přednosti a černý čaj zase jiné. Zelený čaj je obecně uznáván jako zdravý pomocník, ale to je pravda jak jsem zmínila výše, pouze v případě sypaného a kvalitního zeleného čaje. Zelený čaj má řadu pozitivních účinků na organismus a účinných látek, tak proč byste ho nemohli pít každý den? Raději začněte pít zelený čaj jako prevenci, jako když jeho pití bude podmíněno nějakým onemocněním…

Co obsahuje zelený čaj?

Zelený čaj obsahuje zdraví prospěšné látky v těch správných kombinacích, proto je zelený čaj velkým a chutným pomocníkem našemu zdraví.

jiaogulan salka caju

Flavonoidy, třísloviny, éterické oleje, bílkoviny, sacharidy, vápník, sodík, draslík, fosfor, hořčík, fluorid, cholin, měď, mangan, kofein, vitamin B, C, kyselinu listovou, omega 3 kyseliny a omega 6 kyseliny.

Nutriční hodnota – zelený čaj (100g)

KJ – 6,3 Kcal – 1,5  Bílkoviny – 0,15 g  Sacharidy – 0,25 g  Voda – 99,2 g

Zelený čaj obsahuje – 100 g

Sodík   3,4 mg Měď 0,03 mg
Vápník   3,18 mg Mangan 0,4 mg
Draslík 32 mg Kyselina listová 18 ug
Fosfor 2,25 mg Kofein 20 mg
Hořčík 1,95 mg Omega 3 kyseliny 3,7 mg
Fluorid 386 ug Omega 6 kyseliny 1,1 mg
Cholin 0,65 mg Vitamin C 8 mg
Vitamin B2 0,1 mg Vitamin B3 0,36 mg

Populární druhy zeleného čaje

Matcha – tento druh zeleného čaje je 13 krát silnější než klasický zelený čaj v obsahu účinných látek. Matcha čaj jsou rozemleté listy zeleného čaje na prášek. K přípravě matcha čaje se používá 70 – 80 stupňová voda a speciální smetáček.

matcha caj matcha prasek

Sencha – tento druh zeleného čaje je první sklizeň lístků zeleného čaje. Je plný antioxidantů a také se připravuje pouze z horké vody a ne vařící, jinak by se účinné látky v něm zničili.

Bancha – tento druh zeleného čaje je druhý sběr lístků ze zeleného čaje. Čaj bancha je nejjemnější, protože obsahuje nejméně látky Thein. Může se pít klidně i každý den. Tento zelený čaj se také připravuje pouze 70 – 80 stupňovou vodou.

Kukicha -tento druh zeleného čaje nejsou klasické dopisy ale je to vlastně odpad při výrobě čajů Sencha a Gyokuro, větvičky, stébla a pevné části. Tento druh Kukicha je také velmi jemný s minimem obsahu látky Thein. Může se pít i každý den. Připravuje také 70 – 80 stupňovou vodou.

Vlivy na zdraví zeleného čaje

Zelený čaj je určitě vhodným doplňkem zdravého životního stylu, protože má řadu pozitivních účinků na organismus…

pukléřka chrání imunitu

  • Podporuje imunitní systém
  • Pročišťuje tělo od škodlivin
  • Zpomaluje procesy stárnutí buněk, regeneruje
  • Zlepšuje pozornost, koncentraci
  • Dodává postupně energii, látka tein je něco podobného jako kofein, ale v jemnější formě
  • Odstraňuje migrénu, zklidňuje nervový systém, odstraňuje stres z těla
  • Pročišťuje cévy od tuku, snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol
  • Normalizuje hladinu cukru v krvi, prevence proti vzniku cukrovky
  • Podporuje trávení, urychluje metabolismus
  • Močopudné účinky, odvodňuje nadbytečnou vodu z těla

Zelený čaj a vliv na hubnutí

Zelený čaj je určitě vhodnou pomůckou při zdravém hubnutí.

hubnuci tinktura

Vyberte si kvalitní sypaný čaj a samozřejmě si ho připravujte (viz níže) bez cukru a medu. Nejúčinnější látky nechte působit přirozenou cestou v organismu. Zelený čaj Vám pomůže nastartovat trávení, odbourávání vnitřního a podkožního tuku, zbaví Vás nadbytečné vody v těle a pročistí orgány od různých škodlivin. Zelený čaj během hubnutí pijte 2 – 3 šálky denně, to znamená maximálně 5 – 6 deci za den, kromě toho nezapomeňte na dostatek čisté vody, aby se měli účinné látky jako dostat ke buňkám. Voda je nosičem všeho dobrého v těle.

Recept na zelený čaj

Není čaj jako čaj. Viz pozorně, jak správně připravit zelený čaj, abyste měli co největší užitek…

Potřebujete: 2 lžičky sypaného zeleného čaje, 3 deci vody, sítko na čaj, hrnek

Zelený čaj si nasypte do sítka na čaj a vodu dejte sevřít. Když sevře, tak ji nechte odkryté pár minut odstát a přirozeně ochladit. Zelený čaj se nesmí zalít vroucí vodou, jinak by se všechny účinné látky v čaji spálili. Když bude voda cca 75 – 84 stupňů, tak zalijte čaj a nechte ho louhovat asi 2 – 4 minuty. Čas louhování je rozdílný podle druhů čaje, na zadní straně čaje byste měli mít přesný popis přípravy, pokud je čaj kupovaný sypaný v čajovně, tak se zeptejte prodávajícího na správný postup. Po louhování sítko vyjměte a teplý čaj hned vypijte (nemusíte najednou, stačí postupně) ale čaj by se měl pít teplý, vlažný a nikdy ne studený.

Kliknete pro zvětšení

Zelený čaj pomáhá detoxikaci těla, ale víte o ní všechno??? Detoxikace těla právě tady a teď.

Share Button