Mořská sůl – buďte zdravá a krásná
Mám vůbec solit a pokud ano, tak čím – klasickou kuchyňskou, mořskou nebo himálajskou solí??? Je mořská sůl zdravější než klasická jodizovaná sůl? Pokud je mořská sůl nerafinovaná (“bez chemického” zpracování), tak pak je určitě zdravější než jodizovaná rafinovaná kuchyňská sůl. Je však třeba dát pozor, aby byla skutečně nerafinovaný sůl.
Taková nerafinovaná mořská sůl je mnohem snazší stravitelná pro organismus a navíc se v těle nehromadí ve vysokých dávkách nadbytečné minerální látky. Nadbytek minerálních látek z mořské soli se z těla dobře vyloučí a nebudou se tak hromadit v těle, jako z klasické soli. Velká množství soli mají v organismu za následek zavodňování organismu…
O mořské soli
Mořská sůl už svým názvem napovídá jako vzniká. Vzniká odpařením mořské vody a to co po ní zůstane je právě mořská sůl. Bílá krystalická látka. Při odpařování mořské vody je nejčastěji využita energie slunce, ta nejjednodušší rozpustí a odpaří vodu a následně zůstane čistá a suchá mořská sůl. Mořská sůl je rozdílná od klasické soli tím, že má hrubší zrna (krystalky), proto se mořská sůl zvykne ještě mlít na jemnější.
Mořská sůl se nejčastěji používá v kuchyni k dochucování jídel ale použít se dá i v kosmetickém průmyslu. Mnohé kosmetické přípravky (sůl do koupele, krémy, masky, hydratační krémy, šampony…) obsahují mořskou sůl a tím dodávají minerální látky na a do pokožky těla. Mořská sůl zlepšuje kvalitu pokožky a vlasů, vyzkoušejte … Pokud trpíte psoriázou, akné nebo ekzémem, tak si pořiďte tu nej mořskou sůl a to – sůl z Mrtvého moře.
Co obsahuje mořská sůl?
Mořská sůl obsahuje sodík a chlorid sodný co je vlastně jeho slaná chuť, dále obsahuje draslík, hořčík, vápník, jód, selen a měď
Nutriční hodnota – morská sůl (100g)
Morská sůl obsahuje až 99,4 gramů chloridu sodného
Morská sul obsahuje minerály – 100 g
Sodík | 45 500 mg | Jód | 2 ug |
Draslík | 107 mg | Měď | 0,05 mg |
Hořčík | 21 mg | Selen | 1,4 ug |
Vápník | 25 mg |
Proč jíst mořskou sůl – účinky na zdraví
Nerafinovaná mořská sůl je zdravější náhradou klasické soli, víte však na jaké oblasti těla pozitivně působí? Vyplatí se Vám ji vůbec kupovat? Já si myslím, že určitě ano, ale nezapomeňte – pouze mořskou sůl nerafinované (“bez chemického” zpracování). Jaké má účinky?
- Antiseptické účinky eliminují záněty a různé infekce v organismu
- Díky vysokému obsahu minerálních látek mineralizuje organismus ale jejich nadbytek se snadno uvolní z Vašeho těla
- Detoxikuje organismus, zlepšuje kvalitu pokožky a vlasů, eliminuje akné a různá kožní onemocnění
- Při inhalaci mořské soli udržuje zdravé a čisté dýchací cesty a zmírňuje projevy alergii a astmatu
- Minerály nezávodní organismus a tedy nemají zatěžující účinek na ledviny a močové cesty
- Při vnějším použití hydratuje pokožku a tím i zjemňuje vrásky
- Krystalky soli odstraňují lupy a mastnou vrstvu na pokožce
Nezapomínejte však, že i mořská sůl je sůl. Takže to se solením nepřehánějte, protože pak by Vaše zdraví mohla překvapit odvrácená stránka mořské soli.
Použití mořské soli pro zdraví
použití v kuchyni – Nejčastějším použitím mořské soli je přidávání do jídel. Mořská sůl je zdravější než klasická jodizovaná kuchyňská sůl. Mořskou sůl používejte v množstvích, na jaké jste zvyklý při klasické soli.
Použití mořské soli pro krásu
mořská sůl patří nejen do kuchyně ale i do koupelny. Vyzkoušejte některý ze zkrášlovacích prostředků. Ať už peeling na obličej nebo na tělo, případně si ji přidejte do koupele. Viz účinky a návod jak na to.
Peelingová maska na tělo z mořské soli na suchou pleť
Tuto peelingovou masku na tělo mohou použít i lidé s přecitlivělou a suchou pokožkou. Olivový nebo kokosový olej dodá pokožce tuk a živiny a tím ji i promastí a hydratuje. Mořská sůl odstraní starou a odumřelou kůži a tak podpoří růst nové. Tento peeling podporuje i hojení a regeneraci pokožky
Potřebujete: 1 deci olivový nebo kokosový olej, 200 g mořské soli
Olivový nebo kokosový olej smíchejte s mořskou solí a dobře lžící promíchejte na hladkou hmotu. Tuto hmotu si pak nanášejte v silnější pravidelné vrstvě na nohy, ruce, břicho nebo na záda či dekolt. Tuto masku nepoužívejte na obličej. Maximálně na dekolt. Masku nechte působit 10 minut a pak se osprchujte teplou vodou. Jemně se osušte a nechte tak působit minerály, na dané partie nepoužívejte žádné krémy.
Peelingová maska na obličej z mořské soli
Tato maska odstraní starou pokožku, otevře Vaše póry a dokonale jejich pročistí, zároveň pokožce dodá vitaminy a minerální látky a Vaše pleť bude zářit. Tuto masku na obličej si můžete aplikovat jeden krát týdně, podle níže vypsaného postupu
Potřebujete: 2 lžíce medu, 2 PL mořské soli
Med a mořskou sůl vymíchejte v misce na pravidelnou hmotu a pak lžičkou nanášejte na obličej (tváře, nos, brada, rty, kruhy pod očima, čelo a můžete i dekolt). Tuto masku nechte působit 20 minut a poté opláchněte
Koupel s mořskou solí
Tento blahodárný koupel zklidňuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku, detoxikuje organismus, podporuje hojení kožních onemocnění a poranění a navíc i odstraňuje migrénu a bolesti kloubů či svalů. Takový koupel si můžete udělat kdykoliv po náročném dni
Potřebujete: 400 g mořskou sůl vhodnou do koupele (zakoupíte v drogerii nebo bio shopech), případně sůl z Mrtvého moře
Do teplé vody nasypte lázeňskou mořskou sůl a můžete se do toho ponořit. Odpočívat v této lázni můžete klidně i 25 – 30 minut, pokud bude voda chladnout, tak dopusťte trochu teplé. Po maximálně 30 minutách koupele vypusťte vanu, dejte si teplou sprchu, abyste smyli částečky soli. Pak už jen šup do postele neboť se Vám bude skvěle spát
Motto
“Posypeme se mořskou solí, krásná budu bez hrbolů”