Rybí olej: pozitiva, negativa a dávkování…

rybi olej

Nechutná “dvakrát” nejlíp, ale pozitivní v rozumných dávkách určitě je! Jako u většiny zdravých věcí, nechutná dobře, ale vliv na zdraví má. Rybí olej byl v minulosti častým “pomocníkem” pro naše zdraví a v dnešní době se mu opět přichází “na chuť”… Co tento pomocník obsahuje, co všechno na Vašem zdraví zlepší a kolik ho konzumovat??? Rybí tuk je (ne) chutná pomoc pro zdraví, určitě se nenechte odradit kvůli jeho chuti…

O rybím oleji

Rybí olej je produktem z ryb. Tento zdravý produkt je silným koncentrátem ve kterém se nachází vysoký poměr omega 3 mastných kyselin, vitaminu A, vitaminu D a menší poměr omega 6 mastných kyselin.

Tento zdravý tuk má záběr na imunitní, nervový a kardiovaskulární systém, na kvalitu pokožky, kloubů a také trávení… Nenechte se odradit jeho chutí, dnes si umíte zakoupit i rybí olej bez rybí chuti, nebo rovnou s nějakou příchutí, i když prichuteným rybím olejem bych se vyhnula. V prichutených olejích jsou již další “příměsi” a látky. Jedna polévková lžíce rybího oleje a budete se cítit a vypadat lépe… Rybí olej vybírejte vždy v té nejvyšší kvalitě, to znamená od certifikovaných prodejců a na obalu oleje by mělo být zmíněno i čistý produkt.

kapsle z rybiho oleje

Co obsahuje rybí olej?

Rybí olej je tuk, který má účinné látky ve vysokém množství, proto ho stačí málo…

Tuk, omega 3 kyseliny, omega 6 kyseliny, vitamin A, vitamin D a cholesterol.

Nutriční hodnota rybí olej (100g)

KJ– 3 710,5  Kcal– 905  Tuk –  100 g

Rybí olej obsahuje – 100 g

Omega 3 kyseliny 19 650 mg Omega 6 kyseliny 920 mg
Vitamin A 100 050 IU Cholesterol 550 mg
Vitamin D 10 000 IU    

Rybí tuk vlivy na zdraví

Rybí tuk konzumován v doporučených dávkách má pozitivní vlivy, viz jaké. Nepřekračujte však jeho doporučenou konzumaci…

  • Silně posiluje imunitní systém
  • Snižuje vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak
  • Posiluje srdce a cévy
  • Podporuje trávení, vylučování žluči a pravidelnou stolici
  • Podporuje zdravé klouby a kosti, eliminuje bolesti kloubů
  • Zklidňuje a podporuje nervový systém, mozek, paměť a koncentraci
  • Podporuje zdravou a pevnou pokožku, hojení ran
  • Eliminuje kožní onemocnění
  • Upravuje menstruaci, zmírňuje bolesti, křeče a silné krvácení

Rybí olej možné negativní vlivy

Každý doplněk stravy, může mít v nadměrných dávkách negativní vlivy na zdraví, proto jej užívejte v doporučených dávkách.

cholesterol v tepne znizuje pohankovy caj

Může přispět ke vyššímu cholesterolu

Rybí olej v rozumných dávkách snižuje “špatný” cholesterol, ale musíte přesně dodržovat doporučené dávkování a omezit příjem tuků ve své běžné stravě. Pokud konzumujete “tučné” jídla a k tomu přidáte i rybí olej, tak můžete počítat se zvýšeným cholesterolem a možná i přibíráním. Rybí tuk je stále pouze tuk, nezapomínejte.

Může způsobit krvácení

Omega 3 mastné kyseliny a vyšší poměr zdravých tuků mírně ředí krev. Při zvýšeném příjmu, jako je doporučeno, může nastat ředění krve na tolik, že rány budou více krvácet a srážlivost krve bude horší, proto dodržujte doporučené dávkování rybího tuku.

habr obecny podpodruje krvotvorbu

 

Rybí tuk vliv na hubnutí

Rybí tuk je při hubnutí povolen jako doplněk stravy, protože na jednu dávku jednou za den přijmete navíc pouze 45 Kcal, což není až tak mnoho. Rybí olej Vám podpoří trávení, pokud ho budete pravidelně a správně pít. Rybí tuk má i moc rychleji uvolňovat tuky z Vašeho těla ale nesmíte zapomenout na cílenou aktivitu a správný pitný režim. Stravu během konzumace rybího oleje a ještě i hubnutí musíte správně nakombinovat, protože rybí olej je čistý tuk.

rybi olej ryba

Konzumace rybího oleje, jak jíst rybí tuk?

Rybí olej je čistý tuk a proto je nejvhodnější, abyste jej užívali během jídla nebo hned po jídle, aby se tento tuk snadněji rozložil spolu s potravou. Když rybí olej užijete po jídle, tak ho žaludeční kyseliny budou brát jako součást stravy a společně to rychleji rozloží. Pokud byste si dali rybí tuk před jídlem, na lačný žaludek, můžete si právě naopak toto trávení zpomalit a prodloužit, protože lačný žaludek nebude umět dobře rozložit tento olej.

Rybí olej konzumujte jedenkrát za den po snídani, nebo po večery po 1 polévková lžíce, ne více. Dětem 3 – 5 let můžete rybí olej dávkovat 0,5 – 1 kávová lžička (KL) denně. Od 5 – 6 let můžete dětem dávat 1 lžičku rybího oleje denně. Konzumaci rybího oleje dětmi prodiskutujte však s jejich lékařem. Toto dávkování dodržte! (Viz níže).

UPOZORNĚNÍ

Nezapomínejte, že rybí olej je tuk a proto při jeho konzumaci třeba mírně upravit (snížit) příjem běžných tuků ve Vaší stravě. Rybí tuk je zdravý, především pro svůj vysoký obsah omega 3 mastných kyselin, vitaminu A a D, ale dodržujte doporučené dávkování, abyste se těmito prospěšnými látkami “nepředávkovali”. Láhev s rybím olejem skladujte v lednici a do tří měsíců ho zkonzumujte.

Klikněte pro zvětšení

Info rybi olej

Nejúčinnější látkou v rybím oleji jsou právě omega 3 mastné kyseliny, poznejte 15 potravin, v nichž se nachází této látky nejvíce…

Share Button