Tipy na Vánoční svátky, abyste je přežili v pohodě…

vánoce

Jídlo, pití a opět jídlo… Řekněme si to upřímně, hlavně o tom je čas Vánoc, ale abyste předešli “bolavému” břiše a kilogramům navíc, tak stačí dodržet pár zásad a svátky mohou být skutečně plné pohody a klidu.

Z každého rohu na Vás číhají samé pamlsky, které jste si během roku lze záměrně odpírali, ale jak to udělat, abyste se nevrhli hned na první talíř a celý ho nesnědli??? Bude to chtít trochu síly, odepření ale dá se to zvládnout, i bez “bezhlavé náletů” na všechno jídlo…

Tipy co dělat během Vánočních svátků…

Pijte, pijte, pijte – nemyslím pouze alkohol… Zde návštěva, tam návštěva, tady přípitek, tam přípitek… Aby nebyly svátky pouze o tom, tak nezapomínejte denně vypít 1 – 2 litry vody, aby se Vaše trávení a také ledviny věděli vzpamatovat z množství jiných potravin a pití, které přijímáte. Dopřejte jim vodu, aby se měli čas a prostor zregenerovat, protože sladká či tučná jídla dávají zabrat celému tělu a voda ho pomáhá pročišťovat, regenerovat a “léčit”.

Pauza mezi jídly – určitě Vás bude lákat po hlavním jídle dát hned dezert, ale zkuste vydržet aspoň hodinu, ať se hlavní jídlo stihne alespoň jako tak natrávit… Nejlepší by bylo, kdybyste mezi jídly měli 1 – 2 hodinový rozestup, ať se jídla stihnou “rozkládat” a tím jste zbytečně nezatížili své trávení.

Procházejte se, cvičte nebo uklízejte – ano, svátky jsou o klidu, odpočinku a pohodě, ale to nemusí znamenat, že jejich proležíte před televizorem s talířem koláčů na stehnech. Pohoda, klid a odpočinek se dají načerpat i při procházce se svými blízkými nebo jiné fyzické aktivitě. Když bereme v úvahu, že během svátků přijmeme mnohem více energie, než vydáme, tak se můžeme alespoň pokusit “co to” kalorií spálit nějakou aktivitou.

zimní procházka

Tipy co dělat když “bolí břicho”

Bylinkový čaj s mletou skořicí – mletou skořici máme každý doma a proto stačí, když si připravíte nějaký bylinkový čaj, přidáte tam 1 KL (kávovou lžičku) mleté ​​skořice a vypijete.

Zázvor – zázvor je účinným pomocníkem dobrému zdraví. Při pomalém či těžkém trávení je ideální připravit si zázvorový čaj (z čerstvého zázvoru) a pít ho 1 – 3 krát denně před jídlem. Nastrouhaný čerstvý zázvor zalijte 2,5 deci vroucí vody a nechte louhovat 10 minut. Pak teplý čaj vypijte.

Kmín – kmín má pozitivní účinky hlavně při bolestech (plynatosti) břicha. Podporuje trávení, vylučování žluče a uvolňuje nadýmání a bolesti břicha. Udělejte si kmínový čaj 1 – 3 krát denně a budete mít za chvíli po problémech. 1 lžičku celé kmínu zalijte vroucí vodou (2 – 2,5 deci), nechte vyluhovat 10 – 15 minut, čaj sceďte a vypijte. Tento čaj pijte před jídlem.

Citron – kromě vitaminů (hlavně vitamin C) má citron i jiné látky, které podporují trávení a vylučování. “Pročistěte” svůj žaludek s citrónovou vodou a uvidíte jak Vám bude dobře trávit. Polovinu menšího citrónu vytlačte do 3 deci vody a průběžně vypijte, ideálně před jídlem. Citronovou vodu pijte 1 – 2 sklenice denně, nepijte celý den pouze citronovou vodu…

Jitrocel kopinatý – tato léčivá bylina obsahuje vlákninu, vitaminy A, C, K, alantonín a kyselinu linolovou. Jitrocel má pozitivní účinky na imunitní systém, dýchání, močové cesty, trávení a v tomto případě je důležité, že podporuje trávení a odstraňuje křeče a plynatost. Uvařte si jitrocelový čaj a bude Vám lépe. 2 lžičky sušeného jitrocele zalijte 0,5 litrem vody a nechte louhovat 16 – 20 minut, pak tento čaj sceďte a pijte teplý 2 krát denně po 2,5 deci.

Mléčné produkty s živou kulturou – abyste se zbavili těžkého trávení, tak je ideální alespoň jednou za den sníst mléčný produkt s živou mikroflórou na obnovení střevní “rovnováhy”. Nadbytek cukru a tuků ve stravě nepomáhá ani trávení a ani stolici (hrubému a tenkému střevu). Takže například na snídani si můžete dát bílý jogurt s pro-bio kulturou, nebo na dopolední či odpolední svačinku pohár kefíru a podobně… Do těchto mléčných produktů si můžete přidat i lžíci ořechů nebo semínek, vláknina z nich podpoří ještě více trávení a pravidelnou stolici .

Čaj Senna list – pokud Vás bude trápit bolest břicha a zácpa, tak si můžete uvařit tento čaj, který má mírně projímavé účinky. Dostat ho v každé lékárně, ale pozor s tímto čajem si “pomáhejte” pouze výjimečně, jinak může nastat závislost tlustého střeva při vyprazdňování. Čaj list senná používejte maximálně 5 – 7 dní. No na akutní pomoc bude úplně stačit 1 – 2 dny. Čaj Senna list připravíte tak, že 1 – 2 lžičky nebo 1 sáček čaje zalijte 2 deci vroucí vody a nechte vyluhovat 13 – 16 minut. Tento čaj vypijte například večer, protože účinky se dostaví až po 8 – 12 hodinách.

Vánoční svátky jsou o pohodě, jídle a dobré náladě a proto zkuste dodržet pár těchto rad a tipů, abyste měli tyto svátky skutečně pohodové a bez kilogramů navíc…

Share Button