Džusy – pít či nepít?

pomarancovy dzus

Máte rádi džusy??? Chutné, sladké a osvěžující nápoje, které oživí chuť po fádní vodě. Jsou džusy skutečně zdravé? Mohu je pít při hubnutí či ve fázi udržování váhy? Co všechno takový džus obsahuje? Odpovědi na tyto otázky asi nepotěší každého, ale alespoň Vás dostanou “do obrazu”…

Kupované džusy, které dostat ve všech obchodech, Vás lákají svými barevnými a krásnými obaly. Tyto džusy však ve většině obsahují “všemožné” látky jako například: kyseliny, sacharidy, umělá sladidla, konzervanty a barviva, které kolem daného ovoce ani nechodili. Většina z Vás se už asi poučila, když si zakoupila džus s krásným obalem a když jste ho vylili do sklenice tak na Vás “koukala” pouze obarvená voda.

pomarancova stava

Toto skutečně nejsou džusy, které by měly prospěšné účinky na organismus. Pokud i naleznete v obchodě 100% džus nebo šťávu, tak velmi pozorně prostudujte obal na zadní straně produktu. V 100% šťávě musí být 100% podíl ovoce či zeleniny a žádný koncentrát, cukr, umělé sladidlo či konzervant. Pokud takový džus najdete, tak ho pijte s vodou v poměru 1: 1, aby Vám vysoký podíl ovocných kyselin neublížil na zuby či na trávení. Ať už jste ve fázi hubnutí nebo udržování své hmotnosti, tak skutečné ovocné šťávy pijte 2, maximálně 3 krát do týdne, po 2 deci – zkombinované s 2 deci čisté vody (ovocný střik 1: 1). Zeleninové šťávy můžete konzumovat 3 – 4 krát týdně, po 2 deci, též v poměru 1: 1. Zeleninové šťávy jsou vhodné i pro Diabetiků, protože obsahují podstatně méně cukru, než šťávy ovocné

Chcete-li mít skutečnou jistotu, že Váš džus je zdravý, plný vitamínů, vlákniny, minerálních látek a džusů se nemíníte vzdát, tak je pro Vás velmi jednoduché řešení. Odšťavňujte, mixujte, mačkejte! Vyrábějte si zdravé džusy, šťávy či koktejly doma. Připravené šťávy doma neobsahují žádný “nadbytečné” látky, které se ve většině kupovaných šťáv nacházejí. Domácími šťávami si doplníte potřebné živiny do těla, urychlíte trávení, pravidelné vyprazdňování a osvěžíte si všední den lahodnou chutí. Dnes již není problém, pořídit si ponorný mixér či odšťavňovač a proto raději obětujte pár eur na takovou “mašinku” a zdravé džusy můžete kdykoliv popíjet.

Kombinacím ovoce či zeleniny se meze nekladou a proto vyzkoušejte všemožné i nemožné kombinace, protože vše co si doma odšťavníte, tak bude zdravé. Na zdraví a dobrou chuť!

Share Button