3 recepty na výborné rýžové jídla

mléčná ryža s jahodami

Z těchto tří chutných receptů na rýžové jídla si jistě vybere každý, protože je zde vegetariánské (i veganské) rizoto, rizoto s kuřecím masem a také rýže na sladko… Všechny tyto recepty jsou bezlepkové, takže celiatici, můžete se inspirovat těmito jednoduchými recepty . Tato jídla jsou vhodné ke konzumaci během udržování Vaší hmotnosti a můžete je konzumovat (v menším množství) i během hubnutí…

Recept – rizoto s houbami (vegetariánské/veganské)

Potřebujete: 2 hrnky rýže, 1 PL rostlinný olej, sterilovaný hrášek a kukuřice (pokud máte dejte i trochu sterilované kapie), 200 g mražené nebo čerstvé houby (žampiony, hlíva), 1 cibule, 0,5 lžičky mletý černý pepř, 1 lžičku červená sladká paprika, 1 KL mletého kmínu (kmínu), 1 lžičku mořské nebo himálajské soli.

Rýži dejte do hrnce a uvařte ji tak, jak zvyknete. Očistěte si cibuli a nakrájejte na drobno. Na pánvi rozpalte rostlinný olej a na něm osmahneme do zesklovatí cibulku. Když bude do sklovitá nebo mírně opečená, tak přidejte houby a jemně je opečte, pak přidejte kmín, pepř, červenou papriku, sůl a trochu vody, aby se podusili. Zatímco se rýže uvaří, tak si sceďte hrášek, kukuřici a pokud máte, tak i kapii. Když se hřiby podusíme a voda se vypaří, tak je můžete přidat do uvařené rýže spolu s kukuřicí, hráškem a kapií. Rizoto dobře promíchejte tak, aby se všechny potraviny dobře spojily a můžete jíst. Pokud jste vegetarián, tak si na vrch můžete přidat i nastrouhaný sýr.

rizoto s houbami

Recept – rizoto s kuřecími prsy a brokolicí

Potřebujete: 3 hrnky rýže, 2 celá kuřecí prsa, 1 lžíce rostlinného oleje, sůl, grilovací koření, červená paprika, 1 brokolice (hlavička), sterilovaný hrášek, cibule, pórek a česnek, 100 g tvrdý (30% sýr).

Nejprve si dejte vařit rýži. Omyté kuřecí prsa si nakrájejte na tenké proužky. Očištěnou cibuli a česnek si nakrájejte na drobno. Pórek si nakrájejte na tenké kroužky a ty pak rozřízněte na půlky. Omytou brokolici nakrájejte na menší části, aby se Vám rizoto dobře jídlo (ne velké růžičky).

rizoto s kuracími prsiami

Na rozpáleném tuku si osmahněte nejprve cibuli, pórek a pak přidejte i česnek. Když to bude pěkně opečené, tak přidejte i kuřecí prsa, brokolici, sůl, grilovací koření, červenou papriku a mírně to celé opečte, ať se kuřecí maso “zatáhne”. Pak přidejte 1,5 – 2 deci vody a celý obsah poduste, tak aby se voda vyvařila a kuřecí prsa a brokolice byly měkké. Pak smíchejte opečené kuřecí maso s uvařenou rýží a na vrch si nastrouhejte tvrdý sýr.

Recept – sladká rýže s čerstvým ovocem

Potřebujete: 2 hrnky rýže, 7 – 9 deci mléka (polotučné), 0,5 lžičky soli, 1 lžíce cukru nebo 2 lžíce medu, 1 KL mletá skořice, 1 banán, 1 jablko nebo jiné čerstvé ovoce.

mléčná rýže s mangem a banánem

Rýži opláchněte pod tekoucí vodou. Do hrnce dejte omytou a okapanou rýži, vlijte půl litru mléka, sůl a přiveďte to do varu na mírném ohni. Pak to na mírném ohni vařte dokud se mléko odpaří cca 12 – 17 minut a pak dolévejte po troše další mléko, dokud nebude rýže měkká, 30 minut by mělo stačit. Když bude rýže měkká přidejte med nebo cukr a na vrch si přidejte čerstvé ovoce, dle Vaší chuti.

Přečtěte si o všech pozitivech klasické rýže a také rýže basmati

Share Button