Xylitol je skvělý březový cukr. Bomba či lež?

Xylitol je březový cukr (sladidlo) na přírodní bázi, které se získává z dužiny a kůry stromu břízy. Toto sladidlo má největší výhodu v tom, že má až o 35% méně kalorií než klasický bílý rafinovaný cukor a má i mnohé pozitiva.

 

Xylitol nepodporuje vylučování inzulínu, nezpůsobuje přibývání na hmotnosti, nepřekyseluje a navíc nezávodní organismus. “Estetická výhoda” xylitolu je, že nekazí zubní sklovinu, a přímo naopak, čistí je a udržuje i zdravé dásně. Tento cukr Xylitol bych určitě radila mezi nejlepší sladidla. I zde platí “větičky”: Zlatá střední cesta a proto i přesto, že březový cukr je zdravý, nepřehánějte to s ním.

O bříze

Bříza (lat. Bettula) – čeleď břízovitých

Bříza je silný listnatý strom, který se může dožít i 150 let. Tomuto stromu se daří růst až do nadmořské výšky 2 100.

Bříza v závislosti na druhu dorůstá výšky od 5 do 25 metrů. Tento listnatý strom má bílo-černou kůru, čímž se liší od ostatních stromů. Listy mají srdcovitý tvar a tyto listy mají navíc i léčivé účinky. Z březových listů si můžete připravit březový čaj. Březový čaj je vhodný při infekcích či zánětech vylučovacích orgánů (močové cesty, játra, ledviny), při bolestech kloubů, k odvodnění organismu, podporuje hydratování pokožky hlavy, dále podporuje hojení kožních ran, nemocí a čistí pleť. Recept březový čaj naleznete níže.

Vlivy březového cukru (xylitolu)

Jako jedno z mála sladidel má tyto pozitiva…

  • Upravuje pH organismu
  • Uvolňuje se postupně
  • Normalizuje hladinu glykemického indexu
  • Nezpůsobuje radikální změny v hladině cukru v krvi
  • Podporuje trávení
  • Zlepšuje pravidelné vyprazdňování
  • Odvodňuje organismus
  • Zabezpečuje zdravé dásně a zubní sklovinu
  • Zajišťuje snazší vstřebání vápníku do kostí

Nutriční hodnota – xylitol (100g)

KJ– 1 008  Kcal– 240  Sacharidy–100 g Glykemický index – 8

Nutriční hodnota – bílý cukr (100g)

KJ– 1 659  Kcal– 395  Sacharidy–100 g Glykemický index – 100

Vlivy xylitolu na hubnutí

Xylitol je vhodný při hubnutí. Má mnohem méně kalorií, než klasický cukr, a navíc nezpůsobuje žádné zdravotní potíže.

Žádná zátěž na glykemický index, nezakyslenie organismu a čistá přírodní možnost sladidla je na redukci hmotnosti jako ušitá. Nezapomínejte však, že pokud chcete zdravě zhubnout, tak to s žádným zdravým sladidlem nemůžete přehánět. Nejdůležitější součástí hubnutí je příjem bílkovin a sacharidů. Doporučená denní dávka xylitolu při hubnutí je 1 – 2cl. Xylitol můžete použít na studenou a tak jistě i teplou kuchyni

Čištění zubů xylitolem

Pokud chcete mít zdravější zuby a dásně bez zubního kamene a plaku, tak vyzkoušejte xylitol na místo zubní pasty.

Bylo prokázáno, že čištění zubů xylitolem nebo alespoň vyplachování ústní dutiny xylitolem přináší zdravé, pevné a čisté zuby. Potřebujete na to jen 1 lžičku xylitolu a zubní kartáček. Čajovou lžičku xylitolu dejte do úst a počkejte 1 – 1,5 minuty, dokud se xylitol roztaje a smíchá se slinami. Když je již rozpuštěný, tak ho jazykem rozdělte na každý zub a pak si ještě i zubním kartáčkem umyjte (vydrhněte) zuby, aby se xylitol dostal ke všem zubům a na každé místo. Po dočištění zubů xylitol pouze vyplivněte ale neproplachujte vodou. Nechte xylitol po vyplivnutí dále působit na dásně a zubní sklovinu a tím si zajistíte mineralizovaný a absolutně čistý chrup. Výsledky xylitolu na chrup se dostavují skutečně rychle

Recept na březový čaj

Tento březový čaj se dá pít a v silnější koncentraci ho umíte používat i zvenku.

Potřebujete: 1 lžičku sušených listů břízy, 2,5 deci vody, hrnek, sítko

Sušené listy břízy dejte do sítka na přípravu čaje av hrnečku zalijte 2,5 deci vařící vody. Nechte louhovat 10 – 13 minut, poté vyjměte a teplý čaj buď vypijte 1 – 3 krát za den, nebo aplikujte na: pokožku na hlavě, vlasy, místo rány či kožního onemocnění nebo si s ním můžete vyčistit pleť. Teplý čaj jemně aplikujte na sterilní gáze či tampónku a nechte působit. Tento odvar zajišťuje lepší hojení ran.

Info briza

Pokud se chcete dozvědět více informací o bříze bělokoré, tak klikněte sem. Najdete zde: jaké látky má, jaké dopady na zdraví má a jsou zde i recepty na použití zvenčí i zevnitř.

Share Button