Těchto 5 věcí o kávě víte???

kava

“Bez tebe si svůj život nechci a ani neumím představit!” Pronikavá vůně a lahodná chuť… Tento nápoj je oblíbený po celém světě a ani se tomu nemůžeme divit. Kvalitní káva má svá pozitiva o některých určitě víte, ale poznejte také “pozadí”, které se za kávou nachází… Ať se líbí 5 věcí, které byste měli o kávě vědět. Tyto zajímavosti Vás možná na kávu zlákají a možná ne…

Kolik kofeinu má jeden šálek kávy?

Doporučená a hlavně zdravá denní dávka kofeinu se pohybuje od 180 do 220 mg kofeinu, v praxi to znamená 2 – 3 menší espressa. Dále musíme brát v úvahu řadu faktorů. Jaká šálek (objem), jaký druh kávy a jak připravena… Pojďme na to. V jedné menší šálku espressa, připraveného z přístroje je kolem 70 mg kofeinu, což je dávka tak akorát. Povzbudí Vaše srdce, koncentraci a takto připravená káva má i antioxidanty, tedy je zdraví prospěšná a takových káv můžete za den vypít 1 – 4, pokud jste na kávu zvyklý. Když si však připravíte instantní (rozpustnou) kávu ze dvou lžiček, tak při této kávě se můžete dostat i na číslo 180 – 200 mg kofeinu, což je již na jeden nápoj poměrně dost.

Když chcete pít rozpustnou kávu, tak si ji dělejte raději pouze z jedné lžičky nápoje. Takových káv vypijte za den 1 – 4 pokud jste na kávu zvyklý a jste “kávičkar”. Stejně překapávaná káva z 2 – 4 lžiček mleté kávy může dosáhnout objemu kofeinu 190 – 210 mg. Raději si připravujte menší kávičky více krát za den a to 1 – 4 denně.

Jak připravit chutnou kávu bez drahého přístroje?

Kvalitní kávovar si umíte koupit od 3000 korun výše, ale pro ty který chtějí chutnou kávu za méně peněz je zde pár možností. Moka mašinka nebo jinak Kotyogo je kovová nádobka složená ze dvou menších částí, které se do sebe spojují. Mezi nimi je sítko, přes které se káva (mletá káva, ne instantní) překapává. Taková moka mašinka stáje od 400 korun výše a víte si díky ní připravit chutnou kávičku. Druhá možnost je French Press co je vlastně jedna větší nádobka, která má v sobě jako kdyby sítko s rukojetí, které Vaším tlakem ruky směrem dolů přefiltruje kávu a tu si pak můžete rozlít do skleniček a čerstvou pít. V tomto přístroji se však vyrobí několik káv najednou, takže je dobré je hned rozlít a vypít, protože když zůstane káva v přístroji i se zrnky kávy, tak pak bude hořká. Tento přístroj French press si můžete zakoupit již od 300 korun. Stejně jako káva, dá se v tomto french pressu připravit i sypaný čaj.

Skutečně káva dehydratuje?

Toto je také diskutabilní otázka, na kterou se věci pokoušeli již vícekrát najít odpověď a jedny přišli na toto. Jedno rázové užití kávy s obsahem kofeinu vyšším než 280 mg kofeinu, což v praxi znamená instantní káva připravená ze tří lžiček kávy, má skutečně dehydrujúci účinek. Po užití takové kávy přijdete o 3 – 4 deci vody. Určitě bych nedoporučovala pít takovou silnou kávu najednou, protože je to silný “nápor” na Vaše srdce. Raději si tuto kávu vařte postupně na dvě nebo i tři šálky a tak pošetríte své srdce ai vodu v těle. Ideální by bylo po každé kávě vypít navíc 2 – 2,5 deci vody. Pokud si přece nedáte rady, tak po užití této extra silné kávy (z 3 lžiček instantní nebo zrnkové kávy) vypijte zmíněné 4 deci vody. Buďte připraveni, že po takové kávě a vodě budete “běhat” na WC.

Latte Coffee

Zrnková nebo instantní káva

V tomto směru se toho už napsalo také mnoho… Záleží jen a jen na Vás zda zainvestujete do kávovaru, kvalitní kávy a najdete si každý den pár minut navíc a připravíte si tak kvalitní zdravou kávu. Zrnková káva má pozitivnější účinky na organismus jako káva instantní. Překapávaná a espresso jsou ty nejčistší formy kávy s nejlepšími účinky a přínosy pro náš organismus. Instantní káva Vás podpoří, “nakopne” ale nepročistí a ani nezbaví tělo toxinů. Pokud ale pijete instantní kávu 2 krát za den, bez cukru a mléka a máte zdravý organismus, tak by s tím problém neměl být. Pokud však pijete instantní kávu 4 x za den se dvěma lžičkami cukru, tak tady už o pozitivním vlivu na tělo nemůže být řeč a právě naopak… Vysoké dávky kofeinu, rozházený glykemický index mohou vést právě ke zhoršení Vašeho zdravotního stavu. Připravit si kvalitní espresso nezabere více než 5 minut Vašeho času a při něm je jistota kvality a zdraví.

Skutečný vliv kávy na zdraví

Káva obsahuje přes 180 účinných látek, které pomáhají našemu tělu. Tato věta však platí pouze při přípravě espressa nebo překapávané kávy, která je správně upražená a zpracována. Kvalitní káva podporuje trávení, stolici, nervový systém, kardiovaskulární systém, pročišťuje organismus a také je to vhodná prevence vzniku rakoviny. Tento pozitivní vliv neplatí v případě turecké kávy, protože zrnka kávy zůstávají déle než 4 minuty ve vodě a tím pádem se už po té době uvolňují do kávy i jiné látky než prospěšné. Co se týče snad nejoblíbenější kávy instantní, tak je to také menší sláva… Instantní káva lze obsahuje nějaké mizivé procento účinných látek, která se tam objevily čistou náhodou, ale o zdravotní pozitivitě se zde nedá hovořit. Instantní káva Vás možná lépe odkapat od přebytečné vody, dodá Vám rychle energii a podpoří koncentraci ale o podpoře kardiovaskulárního a imunitního systému zde řeč není. Když už i nadále budete pít instantní kávu, tak si ji připravujte z jedné lžičky, bez cukru a bez mléka. Chcete-li mít 100% garanci kvality a o zdravotní nezávadnosti kávy, tak si zainvestujte do zelené kávy nebo kávy, která má certifikát o původu a kvalitě. Takovou kávu jděte kupovat do prodejen specializovaných na kávu, případně čaj.

kava

Zajímají Vás různé druhy kávy, příprava, recepty, co káva obsahuje a jaké má pozitivní účinky na Váš organismus… klikněte sem: druhy kávy, příprava

Já si jdu uvařit kávu a co Vy???

Share Button