Meloun červený (vodní) je skvělý a to nejen pro chuťové pohárky…

rozkrajany meloun

Hubnete, nebo se jen chcete “potěšit” nějakým zdravým ovocem s nízkým obsahem kalorií, tak tento červený meloun je ideální volbou! Osvěžte se červenou dýní, toto zelenina-ovoce je úžasné … Kupte si červený meloun, je plný vody a látek, které jsou přínosné pro Vaše zdraví a i chuťové pohárky … Připravte si některý z těchto osvěžujících receptů z červeného melounu a určitě neprohloupíte. Jaké má červený meloun dopady na zdraví, hubnutí, co obsahuje a …

O červeném melounu

Červená dýně (lat. Citrullus lanatus) – čeleď tykvovitá

Červený meloun nebo červená dýně je ve skutečnosti plodová zelenina, věděli jste to? Často se však červený meloun řadí mezi ovoce. Tato zelenina/ovoce obsahuje maximum vody cca 90% a proto je lehce stravitelný a zároveň dodává energii pro metabolismus a trávení průběžně. Během letního období je snadno dostupný a proto byste ho měli konzumovat, klidně i každý den, během jeho dostupnosti. Obsahuje velké množství potřebných živin, pro celkovou pohodu těla. To vše Vás čeká díky červenému melounu.

kousky melounu

Co obsahuje červený meloun?

Vysoký obsah vody, nízký obsah kalorií a tím pádem i cukru, vitamíny a minerály jsou předurčeny pro pozitivní vliv na Vaše tělo. Podívejte se, jaké všechny látky obsahuje červený meloun.

Až 90% vody, vitamíny B a C, sacharidy, bílkoviny, vlákninu, vápník, sodík, hořčík, železo, antioxidanty, kyseliny, flavonoidy, třísloviny.

Nutriční hodnota – červený meloun (100g)

KJ Kcal Bílkoviny Sacharidy Tuky Vláknina Vápník GI
110 25 1,1g 5g 0,2g 1g 20mg 60

červený meloun položený na stoleOstatní hodnoty

Draslík    Hořčík       Sodík      Železo       Fosfor       Vit. C    Vit.B6

310mg     27mg         3,1mg      0,7mg      30mg      24mg       0,1mg

Které z těchto 3 receptů na melounové smoothies vyzkoušíte??? Kliknete zde jsou zde 3 úžasné a zdravé recepty!

Vlivy červeného melounu

Tato zelenina/ovoce má úžasné účinky na Vaše tělo. Pozitivní vliv červeného melounu pocítíte již po první konzumaci. Pravidelnou konzumací červeného melounu (alespoň během jeho sezóny) si zlepšíte celkové zdraví…

zena drzi v rukach meloun

  • Přirozeně podporuje imunitní systém
  • Vysoký obsah vody reguluje vodu v těle
  • Odvodňuje nadbytečnou vodu z těla a je vhodný při ledvinových kamenech
  • Vláknina podporuje správné vyprazdňování
  • Podporuje trávení, metabolismus
  • Vápník podporuje výživu kostí
  • Meloun odkyseluje tělo (snižuje pH)
  • Eliminuje stres, nervozitu

červený melón vodový porcovaný na polovicu ako trojuholník i kocky v miske

Vliv červeného melounu na hubnutí

Červený meloun má pouze 25 Kcal na 100 g, co ho předurčuje k tomu, abyste ho během hubnutí konzumovali.

Meloun podporuje hubnutí, to je pravda, ale je to stále jen “doplněk” ke hubnutí. Díky melounu si hydratujete své tělo, zároveň odstraníte nadbytečnou vodu a Vaše trávení a močové cesty budou pracovat spolehlivěji. Strava musí být po každé stránce kvalitní a jen z ovoce a zeleniny se vyžít nedá. Proto mějte stravu bohatou na všechny potřebné živiny a meloun jezte buď na svačinu nebo během dne. Napomůže Vám zhubnout a zároveň dodá lesk Vašim nehtům a vlasům. Nezapomeňte však, že když sníte kilový meloun, tak těch kalorií bude mnohem více… Na jedno jídlo zkonzumujte tak 100 – 250 g červeného melounu.

Jak si správně vybrat červený meloun?

Není meloun jako meloun… Vzít hned první, který Vám “skočí” pod ruku, nemusí být dobrou volbou. Podívejte se na tipy, díky kterým si vyberete ten nejlepší meloun!

melouny a dyne

Tvar melounu

Při volbě červeného melounu se dívejte i na tvar melounu. Tvar by měl být kulatý nebo vajcovitejšieho tvaru, ale bez viditelných prohlubin, poškození nebo jiných deformací. Tvar melounu a povrch musí být hladký.

Barva melounu

Melouny vybírejte vždy co nejtmavší barvy. Čím je meloun tmavší, tím je dozretejší. Bledých stop na jedné straně se nebojte, to je místo, na kterém ležel a rostl meloun. Tato část by měla být krémové barvy a až do oranžova. Čím je i toto místo tmavší, tím je meloun dozretejší.

“Chlapec” nebo “dívka”?

Pohlaví existují dokonce i při melounech. “Dívka” nebo jinak samičí melouny, jsou kulaté a jsou sladší. “Chlapec” tedy samčí meloun je vajcovitejšieho tvaru a obsahuje více vody.

Velikost melounu

Pokud si myslíte, že čím je meloun větší, tím bude lepší nemusí být vždy pravda… Vybírejte si střední melouny a přihlížejte i na ostatní kritéria.

melon cerveny

Kde se daří červenému melounu?

Červená dýně je jednoletá rostlina, které se daří v teplejších podmínkách. Červený meloun pochází z Afriky a odtud se dostal až k nám. Evropa a Asie jsou ideální kontinenty pro její dobrý vývoj. Červená dýně potřebuje dostatek slunce, tepla, půdu bohatou na živiny, ale snadnější. Červený meloun však potřebuje i pravidelnou zálivku, na kterou nesmíte zapomenout.

Recepty z červeného melounu

Meloun je již sám o sobě osvěžujícím ovocem, které “zpestří” každý horký den. Udělejte si některý z těchto 3 receptů, všechny chutnají výborně a jsou zdravé. Díky melounu můžete navíc i zhubnout…

červený meloun melounové smoothie v pohári se slamkou - osviežující

Recept na melounově-jahodový koktejl

Příprava je jednoduchá a výsledek stojí určitě za to! Tento koktejl se hodí na grilovačku, posezení s přáteli nebo jen tak…

Potřebujete: 200 g melounu (červeného), 100 g čerstvých jahod, pár lístků čerstvé máty a kostky ledu.

Omyté jahody a meloun vložte do mixéru, přidejte mátu a vše spolu rozmixujte. Na konec vložte do koktejlu kostky ledu a dobrou chuť.

Recept na lehký melounový salát

Osvěžující šalátik, kdo by si ho nedal??? Tento salát si víte přizpůsobit, podle své chuti různými druhy ovoce.

meloun, ovocny salat

Potřebujete: ¼ melounu is kůrou, 100 g čerstvých malin, 1 menší banán, 50 g mandarinky a 5 lístků máty.

Oddělíte kůru od melounu a dužinu nakrájejte na kostky, vložte do misky. K nakrájeného melounu přidáte umyté maliny, mandarinky a na kroužky nakrájený banán. Na konec přimíchejte i lístky máty vše jemně promíchejte a část vložte opět do kůry melounu. Toto stylové a lehké jídlo můžete podávat i hostům jako sladkou a zároveň zdravou pamlsek.

Recept na melounové smoothies

Lehké, lahodné a osvěžující je právě toto smoothies. Pokud máte meloun a nevíte co s ním, tak si udělejte tento zdravý nápoj. Je vhodný i během hubnutí či detoxikační kúry.

melonouve smoothies

Potřebujete: 2 plátky červeného melounu, voda, limetková šťáva, lístky máty peprné, kostky ledu.
Očištěný meloun dejte do mixéru, přidejte vodu, limetkovou šťávu a celý nápoj rozmixujte. Potom přidejte kostky ledu a umyté lístky máty peprné. Můžete pít, je to hotové.

Klikněte pro zvětšení

Info obrazek cerveny meloun

Žlutý meloun není také žádné “béčko”, co obsahuje, jaké má účinky na zdraví a jaké účinky má tento žlutý meloun na hubnutí???

Share Button