Makrobiotická strava – co to je, princip a jak to funguje?

makrobiotická strava, zrná, boby a semínka zdravých potravin v misce - ako základ makrobiotiky

Jaké stravování je makrobiotická strava, co to obsahuje, jaké jsou jeho principy a jak to v praxi funguje? Dozvíte se zde vše potřebné o tomto způsobu stravování. Makrobiotika je zdravější druh stravování, který dodržují mnohý jeho nadšenci…

Toto stravování však není vegetariánské nebo veganské, nemusíte se bát… V tomto stravování je povoleno i maso, mléčné produkty, vejce, alkohol, káva a podobně, ale jde o to, abyste tyto těžší potraviny (JANG) věděli vyvážit potravinami s zklidňujícími účinky (JIN). Základem makrobiotické stravy je rovnováha.

Co to je makrobiotická strava

Makrobiotická strava není jeden druh potraviny, je to něco podobného jako vegetariánství nebo veganství. Makrobiotická strava je způsob života, kterým se lidé řídí nebo stravují dlouhodobě. Výjimky však jsou, pokud někdo chce dodržovat toto stravování ze zdravotních důvodů nebo jen vyzkoušet, bývá to krátkodobé. Makrobiotická strava je vhodná i při některých zdravotních problémech, je však dobré poradit se s odborníkem… Makrobiotická strava je vlastně energetické stravování, které má dosáhnout rovnováhy mezi jin a jang (zdraví, tělo, duše…). Makrobiotická strava se taktéž řídí i ročními obdobími. Například v létě je zvýšená konzumace ovoce a zeleniny a podobně…

makrobiotické zdravé jedlo - guličky z pšeničných klíčkov so sézamovými semienkami

Věděli jste, že zakladatelem makrobiotická stravování byl George Ohsawa, který se údajně vyléčil z tuberkulózy díky tomuto stravování. Tento zakladatel však zemřel na infakrt…

Princip makrobiotické stravování – jin a jang

Jin a jang značí rovnováhu, rovnováha ve stravování znamená, rovnováha i kompletního zdraví.

Mezi neutrální potraviny řadíme: většinu druhů zeleniny, luštěniny a celozrnné produkty (obiloviny a celozrnná rýže). Tyto potraviny mají tvořit většinu spolu s potravinami JIN.

Mezi Jin potraviny řadíme: sója, tofu, mořské řasy, tempeh, ořechy, semínka, kyselé mléko, tvaroh, čaje, čokoláda, bílé víno … Tyto potraviny by měly konzumovat ve většině, protože uklidňují organismus.

Mezi Jang potraviny řadíme: vejce, ryby, zvěřina, drůbež, dýně, cibule, česnek, tučnější sýry…

makrobiotická strava černá ryýe a bílá rýže jing a jang

Jaké zdravotní pozitiva má makrobiotická strava?

Žádné studie však do dnes neprokázaly pozitivní vliv makrobiotické stravování na organismus, ale lidé na sobě pozorují tyto pozitiva…

  • Snazší trávení a pravidelná stolice
  • Dobrý stav pokožky, vlasů a nehtů
  • Normalizovaná hladina cukru
  • Dostatek energie
  • Dobrý stav nervového systému
  • Lepší kvalita spánku

Jaké zdravotní negativa může mít makrobiotická strava?

Mnohý odpůrci tvrdí, že makrobiotická stravování je jednostranné, nebo že v něm není dostatek živin…

  • Možný nedostatek živin, oslabená imunita

Jak jíst makrobiotickou stravu?

Makrobiotika není také jen o samotných potravinách (výběr a kombinace), ale je to také o způsobu jedení. Jíst makrobiotickou stravu třeba pomalu, soustředěně a hlavně hodně krát rozžvýkat. Některý makrobiotici doporučují žvýkat až 50 krát jedno sousto.

makrobiotická strava, surová zelenina nakrájaná a uložená na tanieri v tvare srdca, makrobiotika

Závěr

Pokud se rozhodnete pro makrobiotická stravování, tak se raději poraďte se svým lékařem, zda je Váš zdravotní stav na to “vhodný”. Pokud jste v pořádku, tak se do toho můžete pustit a uvidíte, jak Vám to půjde a bude “pasovat”. Každému vyhovuje něco jiného, ​​jídlo, kombinace, množství a proto se Vám možná makrobiotická strava zalíbí a budete se tak stravovat.

Pokud Vás zajímají tyto zdravější formy stravování, tak klikněte sem a dozvíte se něco více o raw stravování.

Share Button