Je arašídové máslo dobré, jak se připravuje a jaké má vlivy?

arašidy a arašidové máslo na chlebe

Už jste jedli tenhle “národní americký ” pamlsek? V Americe se arašídové máslo konzumuje běžně, jako u nás, například džem. Většinou jsou “sladké” pomazánky pouze plné cukru a tuku, ale arašídové máslo má v sobě i trochu toho dobrého… Arašídové máslo má však vysokou kalorickou hodnotu a proto tuto “chuťovku” konzumujte jen výjimečně!

Z čeho se vyrábí arašídové máslo?

Arašídové máslo se kromě ořechů arašídů “skládá” iz oleje (rostlinného), cukru a špetky soli.

Co obsahuje arašídové máslo?

Arašídové máslo není pouze pomazánka nabitá tukem a cukrem, přesvědčte se sami.

Tuk, sacharidy, bílkoviny, vláknina, vápník, draslík, fosfor, hořčík, železo, zinek, sodík.

arašidy loupané v misce a na stole

Vlivy na zdraví arašidového másla?

Arašídové máslo, pokud na něj nemáte alergii, tak určité pozitiva má, ale jeho konzumace nesmí být přehnaná… Pozitivní vlivy arašídového másla plynou hlavně z obsahu arašídů a rostlinného tuku.

  • Podporuje trávení a stolici
  • Zasytí a dodává energii průběžně
  • Normalizuje cukr v krvi
  • Prevence proti kardiovaskulárním onemocněním
  • Eliminuje vysoký cholesterol a krevní tlak
  • Podporuje růst svalové hmoty

Kam s arašídovým máslem?

Arašídové máslo se hodí do různých krémů, sladkých pokrmů, mléčných produktů, jako pomazánka na pečivo či topinky, do sendičov nebo do ovocného salátu. Arašídové máslo obsahuje vysoký poměr tuku, tak ho konzumujte opatrně…

arašidové máslo a arašidy

Věděli jste, že: arašídy ve skutečnosti nejsou ořechy, ale řadí se do luštěnin.

Arašídové máslo a vliv na hubnutí

Nuže, s arašídovým máslem při hubnutí je to velmi prostá “matematická” záležitost…

Když hubnete, tak si musíte umět uhlídat kalorický příjem a zároveň i výdej energie… Během hubnutí byste neměli konzumovat arašídové máslo, protože jedna polévková lžíce arašídového másla má až 100 Kcal az toho 9 gramů je pouze tuk… Pokud máte vysoký výdej energie, tak ok, jednou za týden jedna polévková lžíce, ale ne více… Pokud posilujete a Váš výdej energie je vysoký, tak si arašídové máslo můžete přidávat, po dohodě s Vaším trenérem, do různých jídel… Arašídové máslo (obohacené o bílkoviny) si dokonce víte koupit iv některých posilovnách, které nabízejí doplňky výživy.

Arašídové máslo má dva druhy

Jemné arašídové máslo je nejpoužívanější. Jeho hustota je krémovější a arašídy v tomto arašídovém másle jsou rozemleté ​​na jemno, takže při pojídání necítíte žádné ořechy chroupat “pod zuby”. Toto jemné arašídové máslo se nejčastěji používá jako pomazánka, do krémů, pečení a podobně.

arašidy a arašidové máslo na stole

Arašídové máslo s kousky arašídů je také připraveno z jemného arašídového másla, ale je ještě navíc obohaceno o kousky arašídů.

Recept na domácí arašídové máslo

Z této dávky si připravíte přibližně 200 gramů arašídového másla. Pokud chcete více másla, tak znásobte dávku. Arašídové máslo pak skladujte v chladničce.

Potřebujete: 200 g arašídů (nesolené, nepražené), 2 lžíce rostlinného oleje, špetka soli, 2 lžíce medu nebo javorového sirupu a stolní mixér.

Ořechy si opečte na pánvi bez oleje, pouze na sucho. Potom je dejte do mixéru, přidejte sůl, med, olej a rozmixujte na hladkou hmotu. Tímto Vám vznikne jemné (hladké) arašídové máslo a pokud chcete i s kousky arašídů, tak do hladke hmoty zamíchejte kousky arašídů. Toto domácí arašídové máslo si víte přidat na pečivo, jako pomazánku, do zmrzliny, pečení, krémů nebo do koláče.

UPOZORNĚNÍ

Pokud si nejste jisti zda máte alergii na arašídy, tak si na poprvé dejte pouze malé množství na lžičku a chvíli počkejte zda náhodou nepřijde alergická reakce. Pokud přijde, tak vyhledejte lékařskou pomoc.

Klinete pro zvětšení

Vše co potřebujete vědět o této luštěninu / ořeších arašidech je zde… Představují se Vám chutné arašídy, kliknete zde!

Share Button