Plísňové sýry, jíst jejich nebo raději ne???

grilovany hermelin so zeleninou

Nechutnají každému, ale když si na jejich specifickou chuť zvyknete, tak si je zamilujete! Jsou tyto sýry našemu zdraví prospěšné, protože v názvu mají slovo plísňové (plesnivé)??? Je pravda, že plísňové sýry obsahují více tuku a soli, ale jednou za čas je tato delikatesa povolena.

O plísňových sýrech

Plísňové sýry jsou delikatesou ze všech sýrů… Jejich plíseň se na první pohled může zdát jako problém, ale opak je pravdou… Právě plíseň (různé barvy) je tím luxusním na plísňových sýrech. Plísňové sýry jsou sýry zrající, díky přidané ušlechtilé plísni. Sýry zrají od dvou týdnů až po (někdy) šest měsíců. U plísňových sýrů je to podobně jako u vína, čím déle zraje, tím lahodnější je. Plísňových sýrů se určitě netřeba bát, plísně které obsahují jsou kultivované (speciálně a hygienicky vytvořené) a ne jen tak “pohozené” ve sklepě ať to plísní… Ale přece, určitě není dobré konzumovat plísňové sýry denně nebo vícekrát v týdnu…

Co obsahují plísňové sýry – účinné látky

Plísňové sýry obsahují stejné látky, jako klasické sýry akorát v sobě mají i kultivované plísně.

Vápník, bílkoviny, tuky, sůl, plísňové kultury a sacharidy.

zelený plesňový syr

Typy plísní

Plísňové sýry mají nejčastěji tyto barvy plísní (ty mají svou specifickou chuť), vyberte si, která je Vaše oblíbená???

  • Modrá (Niva, Roquefort)
  • Bílá (Hermelín, Encián, Cammembert)
  • Zelená

Plísňové sýry při hubnutí

Plísňové sýry mají přibližně 50% obsahu tuku a vyšší poměr solí, takže při hubnutí nedoporučuji tyto sýry konzumovat, pokud i tak pouze jednou za 2 týdny například grilovaný se zeleninou, aby se tuk rychleji a snadněji vstřebal. Při hubnutí raději preferujte sýry s 20 – 35% tuku.

Recept grilovaný plísňový sýr s bramborem a zeleninou

Potřebujete: 2 ks plísňového sýru (Encián, Cammembert, Hermelín), 6 ks středních brambor, 1 lžička olivový olej, 1 stroužek česneku, špetka mletého pepře, sušený rozmarýn, sušený tymián, salát: polovinu (střední) čínské zelí, 10 ks cherry rajčat, 2 ks klasické rajčata, 10 ks olivy bez pecky, 1 ks jarní cibulka (is natí), 1 lžičku olivový olej, špetka soli a mletého pepře.

Nejdříve si připravte z olivového oleje, rozmarýnu, tymiánu a utřeného česneku marinádu. Pak touto marinádou potřete plísňové sýry z obou stran a dejte alespoň na hodinu do chladničky. Brambory omyjte kartáčkem nebo houbou (slupku nechte), vložte je na plech na pečení, do vyhřáté trouby na 180 stupňů a pečte jejich přibližně hodinu (podle velikosti brambor, kontrolujte). Omytou zeleninu nakrájejte na menší kousky, vložte do mísy, přidejte olivový olej, pepř, špetku soli a zamíchejte. Salát dejte do lednice. 20 minut před dopečením brambor dejte i plísňové sýry do trouby a troubu přepněte na gril. Pokud nemáte gril, tak zvyšte teplotu na 200 – 220 stupňů. Upečený plísňový sýr podávejte s bramborami a zeleninovým salátem. Dobrou chuť!

UPOZORNĚNÍ

Plísňové sýry by neměli konzumovat malé děti, těhotné či kojící maminky a lidé s mykotickými onemocněními.

Share Button