Rakytníkový olej – účinky na zdraví a krásu
Rakytníkový olej je účinnou pomůckou v oblasti zdraví vhodnou pro každého. Používá se po staletí a stále populárnější je i u nás. Má pozitivní účinky na zdraví vnitřního organismu těla a zároveň i pokožku na celém těle. Dokonce se používá i na akné. Také vlasy budou z něj celá bez sebe. Dá se říci, že rakytníkový olej udržuje zdravé vnitřní a vnější prostředí těla. Je to výborná pomůcka proti “stárnutí”.
Pokud i netrpí nějakým onemocněním, mohli byste zvážit všechny pozitiva, které rakytníkový olej přináší a lze jej zapojit do svého životního stylu … Rakytníkový olej přináší zdraví celému tělu! Připravte si rakytníkový olej podle domácího receptu.
Rakytníkový olej se vyrábí plodů rakytníku, které jsou samy o sobě “elixírem” zdraví. Pro svůj obsah vitamínů, organických kyselin a dalších látek jsme ho nazvali ovocem současnosti. Pomáhá při téměř všech neduzích dnešní doby. Od prevence civilizačních onemocnění (obsahuje antioxidanty), přes pomoc při detoxikaci a podpory imunity, až po pozitivní účinky na trávení, srdce, …. Více o rakytníku zde: “Rakytník – nepodceňujte ho!”
Rakytníkový olej rozdělujeme podle toho, zda je vyroben ze semen nebo z celých plodů. Složení a účinky jsou v u obou podobné.
Co obsahuje rakytníkový olej – účinné látky
Omega 3, 6, 7, 9 mastné nenasycené kyseliny, vitaminy B, D, K, lutein, betakaroten a mnoho dalších užitečných látek. Koncentrace jednotlivých látek je závislá na metody získání rakytníkového oleje.
Účinky na zdraví – rakytníkový olej
Rakytníkový olej není sice “lék” na všechno, ale pomáhá téměř celému organismu lépe fungovat. Také jeho použití na “krásu” přinese očekávané výsledky.
- Podporuje imunitu organismu
- Chrání buňky před volnými radikály
- Detoxikace organismu od škodlivin
- Antiseptické účinky
- Antibiotické účinky
- Odstraňuje záněty z dýchacích cest
- Eliminuje kašel
- Hojí rány v uších, na pohlavních orgánech, konečníku, ústní a nosní dutině
- Zlepšuje trávení a průchodnost střev
- pročišťuje a podporuje funkci močového ústrojí a ledvin
- Podporuje funkci a pročišťuje játra
- Prevence vůči kardiovaskulárním onemocněním
- Podporuje funkci srdce
- Snižování vysokého cholesterolu
- Snížení vysokého krevního tlaku
- Léčí kožní choroby (ekzém, lupénku, akné …)
- Zajišťuje dobré hojení kožních poranění (otlaky, řezné rány, popáleniny, omrzliny, proleženiny …)
- Zklidňuje a uvolňuje napětí z těla
- Chrání všechny sliznice * v těle
* Sliznice v těle – sliznice je “výstelka” všech orgánů zevnitř a i zvenku. Tato výstelka je vlhká, protože svojí vlhkostí zamezuje usazení nějakých cizích látek na povrchu. Rakytníkový olej podporuje tvorbu sekretů, hlenů či vlhkosti na těchto orgánech a proto zamezuje propuknutí nějakého onemocnění (virus, infekce, bakterie, záněty …)
Účinky rakytníkového oleje na hubnutí . Rakytníkový olej můžete použít při hubnutí, ale vysloveně “hubnoucí” pomůcka to není. Rakytníkový olej vylepší funkce vnitřního organismu: zlepší trávení, vyprazdňování, vylučování, pročistí orgány a sliznice těla, ale vysloveně se zhubnutím – nepomůže. Rakytníkový olej klidně užívejte jako doplňkovou a preventivní pomůcku zdraví ale pokud chcete zhubnout, tak změňte svou skladbu stravy, pravidelnost, příjem tekutin a hlavně zapojte cílený pohyb.
Účinky rakytníkového oleje na krásu (pleť, akné a vlasy)
Na pleť a na akné – Rakytníkový olej hydratuje a oživuje pleť. Nezůstane po něm vůbec mastná, ale naopak jemná a zářivá. Také při problémech s akné si problémová místa natřete rakytníkovým olejem.
Na vlasy – hydratuje je a zůstávají po něm lesklé a sametové. Takže pokud máte suché vlasy, vmasírujte si pár kapek rakytníkového oleje.
Rakytníkový olej Vašej pleti, či vlasom nedodá síce peknú vôňu, ale pozitívne účinky na to nechajú zabudnúť.
Konzumace a použití rakytníkového oleje
Preventivní užívání rakytníkového oleje – pokud jste zdravý a rakytníkový olej chcete užívat pouze jako prevenci, tak Vám stačí konzumovat 1 lžičku rakytníkového oleje ráno, hned na lačno před jídlem
Léčebné užívání – když chcete podpořit léčení onemocnění, tak rakytníkový olej užívejte 2 – 3 x za den po 1 lžičku před hlavními jídly (snídaně, oběd, večeře)
Venkovní použití na kožní poranění či nemoci – rakytníkový olej můžete použít při jakémkoliv kožním onemocnění či poranění každého druhu. Omyté a suché postižené místo si natírejte rakytníkovým olejem namočeným na tampónu nebo sterilní gáze a přikládejte na ránu 2 – 4 krát za den. Na ránu netlačte, pouze jemně přetřete olejem a nechte ho vstřebat
Nežádoucí účinky – jako skoro u všeho, i při rakytníkovém oleji platí. Dobrý ale s mírou! Neužívejte ho dlouhodobě (max. 2 měsíce) a ve velkých množstvích, nedávejte ho dětem. Může výjimečně způsobit problémy s trávením, průjmy, ….
Jak vzniká rakytníkový olej
Dostat účinné látky z rakytníku do rakytníkového oleje není až tak jednoduché jak by se na první pohled mohlo zdát. Podíváme se na 3 způsoby výroby rakytníkového oleje, včetně domácích receptů na jeho přípravu (3.)
Rakytníkový olej lisovaný za studena
Hlavní výhoda tohoto oleje je, že při zpracování se nepoužívají žádné látky, které mohou rakytníkový olej znehodnotit. Takže obsah živin v něm, není nijak znehodnocen. Nevýhodou je však to, že při lisování za studena je výtěžnost oleje z rakytníkových plodů mnohem menší oproti jiným metodám. Proto bude i nejdražší.
Rakytníkový olej lisovaný za horka
Extrakce resp. výtěžnost při takovém zpracování je mnohem vyšší, velkou nevýhodou je však to, že při tepelné úpravě ztrácí rakytníkový olej některé živiny, resp. jejich mírně znehodnocuje.
Rakytníkový olej extrahovaný pomocí CO2
Zní to sice příliš chemicky, ale že prý je to bezpečné a zdravotně nezávadné. Takový rakytníkový olej si zachovává téměř všechny živiny (zdroj této info)
Domácí recept na rakytníkový olej
Je pravda, že domácí rakytníkový olej není tak koncentrovaný a neobsahuje tak mnoho účinných látek, ale určitě Vám bude prospěšný a budete mít jistotu, co v něm opravdu je. Výrobní cena může být také bonusem oproti kupovanému.
Domácí recept na rakytníkový olej z čerstvých plodů
Potřebujeme 0,5 litru rakytníkových rozdrcených plodů (slupky a semínka) a 0,5 litru slunečnicového oleje (můžete použít i jiný olej, ale ten dodá výslednému produktu svou vlastní chuť – slunečnicový je chutí neutrální a nechá vyniknout vůni a chuť rakytníku).
Rozdrcené plody rakytníku zalijeme olejem zahřátým na cca 50 stupňů. Uzavřeme a na 4 dny uskladníme na tmavém místě (každý den protřepeme). Následně ho přecedíme, zbylou hmotu propasírujeme přes řídké plátno a olej s rakytníkem je na světě. Olej kromě účinných látek bude mít i přirozenou rakytníkovou vůni. Olej skladujeme v tmavé skleněné nádobě při pokojové teplotě
TIP: do zbývající hmoty můžete opět nalít olej a loužení zopakovat ještě jednou.
Rakytníkový olej přináší zdraví celému tělu!