Zdravější náhrady kravského mléka (bez laktózy)

rostlinné mléko

Pokud i vám “nepasuje” klasické kravské mléko, tak jsou tu právě pro Vás připraveny zdravější a chutné “náhrady”… Tyto rostlinné mléka jsou bez laktózy, bez lepku a mají vysokou nutriční hodnotu (účinné látky) a přitom nemají až tak mnoho kalorií… který recept na rostlinné mléko vyzkoušíte jako první???

Rostlinné mléka neobsahují laktózu, jsou snadněji stravitelné pro trávení, jako kravské mléko. Rostlinné mléka obsahují minerály, vlákninu, vitamíny, stopové prvky, bílkoviny a dobré rostlinné tuky, které naše zdraví potřebuje.

Recept na mandlové mléko

Tento nápoj radím ke nejlahodnějším rostlinným mlékům! Mandlové mléko si Vás zaručeně získá, jeho výživová hodnota je vysoká a toto mléko je vhodné snad pro každého (kromě lidí s alergií na mandle).

Potřebujete: 200 g mandlí (nesolené, nepražené), 2 litry vody, síto.

Mandle dejte namočit den dopředu do vody, ideální večer (podobně jako luštěniny). Ráno vodu slijte, mandle promyjte pod studenou vodou a zalijte je 2 litry vody. Ponorným mixérem rozmixujte mandle a pak je přes síto propasírujte, abyste neměli kousky mandlí v mléce. Mandlovou drť víte dále použít do koláčů, nádivky, sladkého krému, pudingu, smoothies nápoje, kaše nebo jinde.

kokosove mleko

Recept na kokosové mléko

Potřebujete: 10 PL strouhaného kokosu, 0,5 litru vody.

Strouhaný kokos zalijte půl litrem vroucí vody a nechte přirozeně vychladnout a “nabobtnat”. Když bude voda pokojové teploty tak celou hmotu rozmixujte na hladkou hmotu, kterou pak propasírujte přes jemné síto, aby Vám nezůstaly malé kousky kokosové moučky. Toto kokosové mléko víte pít studené ale ho i tepelně zpracovat.

Recept na konopné mléko

Potřebujete: 100 g konopných semínek (bez slupky, oloupané), 2 litry vody, špetka mořské soli, 1 KL mleté ​​skořice, 1 – 2 lžíce medu.

Konopná semínka zalijte 2 litry vody a nechte je nabobtnat přibližně 5 hodin při pokojové teplotě. Pak ke konopným semínkům přidejte sůl, mletou skořici a ponorným mixérem pořádně promixujte na jednolitou hmotu. Potom přidejte med nebo stévie sladká a ještě jednou to pořádně promixujte. Konopné mléko dejte do ledničky aby vydrželo co nejdéle. Nejlepší je spotřebovat konopné mléko do 2 – 4 dnů.

sojove mlieko produkty

Recept na sojové mléko

Potřebujete: 150 g sóji (sójové boby), 1 litr vody.

Tento recept začněte dělat už večer a na druhý den si připravíte chutné a čerstvé sojové mléko.

Sojové boby, podobně jako luštěniny, vysypte do nádoby a proberte. Pak sóju zalijte litrem vody a při pokojové teplotě ji nechte nabobtnat alespoň 6 – 8 hodin. Pak sóju slijte, promyjte ve studené vodě a zalijte ji litrem čisté vody. Takto sóju nechte dále rašit ještě alespoň 3 hodiny. Pak do této hmoty ještě přidejte 2 – 3 deci vody, sóju rozmixujte a přelijte do hrnce a na mírném plameni uveďte do varu. Průběžně se bude na povrchu vytvářet pěna, kterou odstraňujte. Po sevření vařte sójové mléko ještě 12 – 15 minut. Pak toto uvařené mléko nechte vychladnout, přeceďte ho přes síto a máte hotové sojové mléko. Uchovávejte ho v chladničce.

Recept na makové mléko

Potřebujete: 100 g máku, 1 litr vody, 1 – 2 lžíce medu, šipka mořské soli.

Tento recept také začněte připravovat večer, den předtím a ráno budete mít čerstvé makové mléko.

mak a makový kvet

100 g máku dejte do sklenice s 3 – 4 deci vody a nechte jej přes noc nabobtnat. Ráno tuto vodu slijte a mák promyjte pod tekoucí vodou. Pak mák zalijte tři deci čerstvé vody a dobře rozmixujte. Poté přidejte med, špetku soli, 7 deci vody a znovu promixujte. Pak tuto hmotu přeceďte přes síto nebo nejlépe přes plátno a máte hotové makové mléko.

Recept na rýžové mléko

Potřebujete: 1 hrnek uvařené rýže (bílá, hnědá, jasmínová), 1 litr vody, špetka soli a dochutit si to víte kakaem, mletou skořicí, mletými ořechy nebo kokosem.

Uvařenou rýži zalijte vodou, přidejte špetku soli, kakao nebo jinou “příchuť” (nemusí být) a rozmixujte na hladké mléko. Toto mléko nemusíte scedit. Uchovávejte ho v chladničce.

Další lepší možností pro Vaše trávení jsou například kozí mléko a kozí produkty

Share Button