Tamari sojová omáčka

Tamari sojová omáčka

Tamari je japonská sójová omáčka, která se vyrábí ze sóji. Tamari je chutnou omáčkou při dochucování zeleninových salátů, těstovinových, rizota nebo masa. Tamari sojová omáčka se vyrábí ze sóji, která podléhá fermentaci az ní se následně získává tato chutná omáčka. Fermentace a kvašení probíhá i 17 měsíců, proto se nenechte zlákat na tamari za 20 korun.

Tamari sojová omáčka je bezlepková protože pochází jedině ze sóji a není v tom přidána žádná pšenice ani jiný druh obiloviny. Tamari sojová omáčka se skládá z vody, mořské soli a sójových bobů (měly by být bio). Všímejte si na výrobku či pochází z bio sójových bobů a zkuste si vybrat tamari bez přidaného glutamátu. Glutaman je zvýrazňovač chuti, ale pokud ho přijímáte více krát za den v různých potravinách, tak to nemusí dobře působit na organismus. Fermentace sóji zajistí typickou tamari chuť bez přidaných dochucovadel a “umělina”

Co obsahuje tamari – účinné látky

Bílkoviny, sacharidy, tuk, vlákninu, vodu, vápník, železo, hořčík, fosfor, vápník, draslík, zinek, měď, mangan, selen, sodík, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamin B, cholin, kyselina listová a kyselina pantotenová

Tamari sojová omáčka – účinky zdraví

  • Podporuje trávení
  • Urychluje trávení
  • Zlepšuje pravidelnou stolici
  • Antiseptické účinky
  • Normalizuje pH (kyselost) organismu
  • Posiluje srdce a cévy
  • Vhodná pro vegetariány
  • Vhodná pro celiaky

Nutriční hodnota – tamari sojová omáčka (100g)

KJ – 260,4  Kcal – 62  Sacharidy– 5,1 g  Bílkoviny – 11,8 g

Tuk – 0,11 g  Vláknina – 0,75 g  Voda – 80 g

Tamari sojová omáčka obsahuje minerály – 100 g

Železo 2,9 mg Zinek 0,6 mg
Vápník 22 mg Měď 0,3 mg
Hořčík 40,75 mg Mangan 0,85 mg
Fosfor 149 mg Selen 1,05 ug
Draslík 230 mg Sodík 5 600 mg
Omega 3 kyseliny 6,4 mg Omega 6 kyseliny 42 mg

Tamari sojová omáčka obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin B1 0,21 mg Cholin 41 ug
Vitamin B2 0,36 mg Kyselina pantotenová 0,9 mg
Vitamin B3 4,7 mg Kyselina listová 20 ug
Vitamin B6 0,23 mg

Tamari sojová omáčka – účinky na hubnutí

Tamari omáčka má nízkou kalorickou hodnotu, na jedno jídlo, takže při hubnutí ji můžete používat jako dochucovadlo jídla bez obav. Navíc urychluje trávení, takže do různých hlavních jídel si ji můžete přidávat 3 – 4 krát týdně. Do jednoho jídla přidejte 1 kávovou lžičku

Použití tamari

Tamari omáčku můžete klidně použít do různých salátů (zeleninový, těstovinový), omáčky, pomazánky, masa, polévky nebo do rizota. Této omáčce se meze nekladou, ale používejte ji s rozumem protože obsahuje vyšší podíl soli (mořské), tak abyste zbytečně “nepresolili”

Share Button