Grilovaná cuketa – 3 recepty

cuketa- grilovaná cuketa na tanieri

Grilovaná cuketa je velmi lehké, chutné a zdravé jídlo, které si můžete připravit na různé způsoby. Během horkých letních dnů nám velmi nechutná jíst a už vůbec ne mastné jídla a proto si můžete připravit některý z těchto tří jednoduchých a lehkých jídel, které Vám určitě budou chutnat. Recepty na grilovanou cuketu na grilu, na pánvi a v troubě.

Recept grilovaná cuketa na grilu

Toto chutné a lehké jídlo je vhodné jako hlavní jídlo na oběd nebo na večeři nebo jako příloha ke masu. Pokud hubnete, tak si toto jídlo můžete dát s čerstvým zeleninovým salátem a Vaše hubnutí tak bude jednodušší…

Potřebujete: 1 větší cuketa, 1 deci olivový olej, 3 stroužky česneku, 0,5 lžičky mořské soli, oregáno, bazalka, pažitka, pokud chcete můžete použít i originál grilovací směs, ale pak už nepoužívejte sůl, v grilovací směsi už je.

Cuketu oloupejte, omyjte a nakrájejte na stejné plátky o tloušťce jeden centimetr. Nyní si připravte marinádu, která je velmi jednoduchá, smíchejte olivový olej, koření, prolisovaný česnek a utřeme. Pažitku pouze omyjte a nakrájejte na drobno, dejte ji stranou, ta bude jako čerstvá ozdoba na ugrilované cukety. Kolečka cukty si rozložte a každý kousek potřete marinádou, takto připravené kolečka cukety dejte odležet na půl až jednu hodinu, ať se marináda spojí s cuketou. Pak rozpalte gril, kolečka cukety poklademe a opékejte dokud budou krásně křupavě hnědé. Na hotové kolečka cukety pak přidejte nakrájenou pažitku a můžete jíst.

Recept grilovaná cuketa na pánvi

Toto lehké jídlo můžete jíst jako hlavní chod (oběd, večeře) nebo jej můžete jíst jako přílohu ke masu. S tímto jídlem se velmi omezovat nemusíte, protože má minimum kalorií.

grilovana cuketa na panvi

Potřebujete: 1 menší cuketa, 1 PL mořská sůl, olivový olej, 4 stroužky česneku, oregano a provensálské koření.

Cuketu zbavte slupky, omyjte a nakrájejte na kolečka hrubé přibližně půl centimetrové. Posypte je rovnoměrně solí a nechte odležet půl hodiny. Cuketa pustí vodu a pak tyto kolečka můžete poskládat na pánev, na kterou jste dali trochu olivového oleje, záleží od pánve. Na každé kolečko přidejte koření podle chuti, začněte grilovat a když jejich obrátíte na druhou stranu, tak přidejte i prolisovaný česnek, rovnoměrně na každý plátek cukety. Když bude cuketa do zlato-hněda tak gril vypněte a máte hotové jídlo.

Recept grilovaná cuketa v troubě

Toto lahodné jídlo můžete jíst jako hlavní jídlo na oběd nebo na večeři. Ke němu si můžete přidat i čerstvý zeleninový salát nebo domácí dressing z bílého jogurtu.

Potřebujete: 1 větší cuketa nebo dvě malé, 200 g drůbeží šunky s minimálně 90% podílem masa, 100 g balkánský sýr, 150 g sýr gouda, směs grilovacího koření, 2 větší rajčata, 4 stroužky česneku.

Cuketu zbavte slupky, rozřeže na polovinu, vyberte jádro (vnitřek to nebudete potřebovat) a cuketu nakrájejte na části cca každou 5 – 7 cm velké, abyste na ně věděli ukládat sýr a šunku. Balkánský sýr nakrájejte na plátky, goudu nastrouhejte na tenkém struhadle, česnek si přetlačte a omyté rajčata nakrájejte na kroužky. Očištěné a nakrájené cukety pak rozložte na plech s pečícím papírem, okořeňte, osolte a pomalu na vrch vrstvěte: plátek šunky, plátek rajčete, na to trochu utřeného česneku, plátky balkánského sýra, nastrouhaný sýr přidáte až v průběhu pečení (grilování). Takto připravte každou cuketu, nechte půl hodinku odstát. Pak pusťte troubu grilování, nastavte 185 – 190 stupňovou teplotu a do rozpálené trouby vložte plech s cuketami. Cukety grilujte 20 minut, potom je vyjměte posypte každou cuketu nastrouhaným sýrem gouda a vložte zpět do trouby na cca 10 – 15 minut. Uvidíte jak se bude grilovat cuketa, každá trouba peče jinak, sledujte kraj cukety, kdy bude zlatá až hnědá, tak troubu vypněte.

Share Button