Jaká je normální hmotnost a proč je dobré ji mít?

normální hmotnost

Mít normální hmotnost není pouze “estetické”, ale i zdravé. Znáte svoji hmotnost, jste s ní spokojený? Jaká by měla být normální (zdravá) hmotnost, proč je dobré mít normální hmotnost a jak si ji snadno udržet? Není to až taková věda, ale nějakou “práci” to chce.

Pokud patříte k těm lidem, který stojí na váze každý den, tak děláte špatně. Tímto se pouze psychicky ničíte, protože váha se nedá přesně určit z jednoho dne, pokud chcete vidět skutečné výsledky, tak váhu stačí kontrolovat jednou za týden až za dva týdny. Za jeden den se nic nezhubne a váha může být o kilo či více vyšší, v důsledku špatného odvodnění či nedostatečného vyprázdnění a proto se takto neničte a važte se pouze občas. Druhý extrém však může být v tom, pokud výšku své hmotnosti vůbec nevíte. Pokud jíte co Vám přijde pod ruku a chutí, spustil se nějaký zdravotní problém, nebo badatel na sobě, že neoblečete oblečení co předtím, tak nastal čas se odvážit a průběžně tuto váhu kontrolovat (pokud je třeba, tak ji upravit postupnými změnami životního stylu). I při tomto platí zlatá střední cesta a s ničím to nepřehánět.

Jak se vypočítá BMI INDEX

Nejznámější metodou pro výpočet správné hmotnosti je BMI index, který Vám ukáže, v jaké kategorii jste – ať máte podváhu, normální hmotnost, nadváhu nebo obezitu.

Tento výpočet se provádí následovně: Vaši hmotnost v kilogramech vydělte výškou v metrech na druhou.

Pokud se Vám nechce “pracně” počítat, tak klikněte na tento odkaz a tam najdete BMI kalkulačku, která to vypočítá za Vás.

Jaká je normální hmotnost?

Výpočet BMI indexu je pouze přibližný výpočet a dá se z něj posoudit pouze hmotnostní kategorie do které spadáte. Když i patříte do normální váhové kategorie, to neznamená, že nemáte v sobě “špatný” tuk, vysoký cholesterol, tlak nebo, že jste 100% zdravý.

Výsledné číslo normální, tedy ideální hmotnosti, by mělo pohybovat mezi 19 a 25.

Pokud se pohybujete v číslech pod 19, tak máte podváhu a tím vyšší pravděpodobnost na různá onemocnění. Podvyživené tělo s nízkou hmotností mívá často oslabený imunitní systém, je náchylnější na problémy dýchacího, trávicího systému nebo různé druhy zánětů. Pokud se u Vás ještě nevyskytl žádný zdravotní problém, tak zkuste pomalu přibrat na normální hmotnost.

Pokud se pohybujete v číslech nad 30 či dokonce nad 40, tak je na čase pustit se do hubnutí. Čím dříve dostanete svou hmotnost do “normálních” čísel, tím menší je pravděpodobnost, že Vás postihne nějaké kardiovaskulární nebo jiné vážné onemocnění.

tucna zena a chuda zena

Proč mít normální hmotnost?

Díky normální hmotnosti se nejen vejdete do oblečení, jehož chcete, ale jste také zdravější a máte menší pravděpodobnost vzniku nějakého onemocnění, hlavně kardiovaskulárního.

Normální hmotnost by měla člověku zajistit toto:

  • Stálá hormonální funkce (štítná žláza)
  • Dobré fungování imunitního systému
  • Menší pravděpodobnost zánětů a infekci
  • Dobré trávení a vyprazdňování
  • Normalizovaná hladina cukru v krvi
  • Menší pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění
  • Nižší riziko vzniku rakoviny

Jak udržovat svoji hmotnost v “normálu”?

Udržovat svoji hmotnost není tak náročné, jak hubnout, ale chce to nějaký řád. Pokud dodržíte těchto pár rad, tak udržet hmotnost by neměl být problém.

Smažená jídla jezte pouze minimální (1 – 3 krát do měsíce), protože díky nim si zatížíte své trávení, přijmete vysoké množství kalorií a navíc častým jedením můžete zvýšit hladinu tuků v těle. Když už jíst smažené jídlo, tak raději doma na novém (neprepálenom) tuku. Na místo smažených jídel raději preferujte pečené, vařené, dušené nebo grilované jídla.

Když máte chuť na sladké, tak si raději doma “vlastnoručně” něco upečte nebo připravte. V domácím sladkém je méně cukru, než v kupovaných produktech, a hlavně je tam méně “chemie” co má neblahý vliv na celkové zdraví.

Co se týče slazených nápojů, je to jen zbytečná tekutina, která organismu nepřináší nic dobrého. Cukr, umělá sladidla, barviva atd, nejsou nic přínosné. Na místo slazených (kupovaných) nápojů si raději udělejte smoothies nápoj, nebo si odšťavněte zeleninu či ovoce. V těchto nápojích máte maximum živin, přírodních cukrů a ostatních látek, které mají pozitivní vliv na tělo.

Zkuste denně sníst alespoň 4 jídla (snídaně, oběd, večeře a mezi to svačinu nebo svačina), ideálně 5 – 6 menších porcí. Takto si svůj metabolismus udržíte nastartovaný a Vaše trávení bude mít stále co zpracovávat. Vlčí hlady nebo chutě na sladké by při pravidelném pojídání neměli přijít. Tyto chutě přicházejí při nepravidelném pojídání a špatné skladbě stravy.

Díky těmto radám by Vaše hmotnost měla zůstat v normálu. Snažte se udržet svou hmotnost v “normě” a pravděpodobnost vzniku onemocnění bude menší.

I díky těmto 3 nejpopulárnějším doplňkem si víte snazší udržet svoji hmotnost.

Share Button