Znáte indickou okurku, fľaškovec? Co to je? | Zdravi.peknetelo.eu

Znáte indickou okurku, fľaškovec? Co to je?

flaskovec tekvica

Indická okurka není okurka – ale je to dýně. K tomu ještě jedna pikantnost: fľaškovec a indická okurka jsou totožná zelenina. Tato lehká zelenina Vám pomůže s hubnutím a také is vylepšením Vašeho zdraví, protože má důležité látky pro optimální funkci těla.

O indické okurce

Fľaškovec (lat. Lagenaria Sicerariia) – čeleď tykvovitá

Fľaškovec nebo indická okurka je popínavá rostlina, která může dorůst i do 8 – 12 metrové délky (rostlina). Její plody jsou také neurčitého tvaru, podle názvu by měla mít tvar lahve a ve většině případů tomu tak je, ale fľaškovec může mít tvar i podobný okurce. Indická okurka je teplomilná až subtropická rostlina, protože ve většině světa se pěstuje v tropických zemích. U nás je možné pěstovat fľaškovec ve skleníku. Indická okurka je velmi vhodná ke konzumaci například během horkých dnů nebo během fáze hubnutí. Fľaškovec se konzumuje nedozrálý, mladý, protože když dozraje, tak je jeho slupkou tvrdá a dužina schne.

Co obsahuje indická okurka – účinné látky

Sacharidy, bílkoviny, vláknina, tuk, železo, vápník, hořčík, fosfor, sodík, draslík, zinek, sodík, jód, měď, molybden, mangan, vitaminy skupiny B, C, E, K, biotin, kyselina listová, kyselina pantotenová.

Nutriční hodnota indickej okurky (100g)

KJ– 63  Kcal– 15  Bílkoviny– 0,7 g  Sacharidy– 3,55 g

Vláknina– 1,7 g  Tuk – 0,15 g  Voda – 93 g

Indická okurka obsahuje minerály – 100 g

Železo 0,3 mg Zinek 0,28 mg
Vápník 21 mg Sodík 1,3 mg
Hořčík 8,5 mg Jód 9 ug
Fosfor 22 mg Měď 0,1 mg
Draslík 210 mg Molybden 5 ug
Sodík 1,2 mg Mangan   0,05 mg

Indická okurka obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin B1 0,09 mg Vitamin E 0,2 mg
Vitamin B2 0,05 mg Vitamin K 2 ug
Vitamin B3 0,6 mg Biotin 0,35 ug
Vitamin B6 0,1 mg Kyselina listová 29 ug
Vitamin C 43 mg Kyselina pantotenová 0,35 mg

Indická okurka a jeho účinky na zdraví

  • Podporuje imunitní systém, prevence vzniku rakoviny a obezity
  • Hydratuje, vyživuje a ochraňuje buňky
  • Podporuje a urychluje trávení, pravidelnou stolici a svou nízkou kalorickou hodnotou může podpořit hubnutí
  • Močopudné účinky, stabilizují vodu v těle, pročišťují a podporují ledviny a močové cesty
  • Podporuje tvorbu kostní tkáně, zdravé pokožky, nehtů a také vlasů
  • Snižuje vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, podporuje uvolnění tuku, prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění

Indická okurka při hubnutí

Velmi vhodná při hubnutí – dokážete si ji připravit na jakýkoliv způsob a je to nízkokalorická a zároveň plnohodnotné jídlo na snídaně, oběd a také na večeři. Klidně tuto dýni můžete kombinovat s bramborami, těstovinami či s masem a jinou zeleninou. Tento druh dýně víte připravit, dušením, pečením a pro manžele i smaženou :).

Recepty a příprava indická okurka

Použití v kuchyni indické okurky je stejné jako použití jiného druhu dýně. Zapečený, smažení či dušená. Dýně jako dýně, nebojte se experimentovat.

Recept zapékaná indická okurka

Potřebujete: 1 kg brambor, 1 kg fľaškovca (indické okurky), černý mletý pepř, červená paprika, 3 celá vejce, 200 g zakysané smetany, 80 g tvrdý sýr, 0,5 lžičky americké koření, 3 stroužky česneku, zapékací mísu nebo Jánské sklo.

Brambory si očistěte, omyjte, nakrájejte na kolečka a vložte do většího hrnce. Ke bramborám přidejte očištěnou, omytou a na kolečka nakrájenou indickou okurku. Indickou okurku krájejte podle tvaru dýně, pokud bude fľaškovitého tvaru a bude mít velké kolečka, pokrájejte ji na kostičky nebo obdélníky. Nakrájené brambory a indickou okurku dejte vařit do osolené vody, po sevření na 4 – 5 minut. Pak je slijte a nechte přirozeně proschnout. Zapékací mísu nebo Jánské sklo vytřete máslem a začněte ukládat první vrstvu brambory, pak vrstva indické okurky a pak to posypte kořením které máte (černý pepř, červená paprika a libovolné, které používáte). Takto to vrstvěte pokud budete mít brambory s fľaškovcom (dýní). Zakryté to dejte péct do trouby na 180 stupňů na 20 minut. Zatímco se to peče připravte si zálivku. Zakysanou smetanu smíchejte s nastrouhaným sýrem, prolisovaným česnekem, pepřem, vajíčky a 0,5 lžičky americkým kořením. Dobře to rozmíchejte a po 20 minutách pečení polijte touto zálivkou vrch a už jen odkryté dejte zapéct na cca 15 minut. Sledujte vrch, dokud nebude hnědo-zlatý.

Na hubnutí a také na zdraví – fľaškovec zda indická okurka je to pravé “dýňové”!

Share Button
Znáte indickou okurku, fľaškovec? Co to je?
Ohodnoťte
Verze stránky Klasická | Mobilní