Mangold – recept, účinky, co obsahuje

mangold

Mangold je výborná zelenina, která má mnohé pozitivní účinky, nízkou kalorickou hodnotu a snadnou přípravu… Pokud Vám nepasuje špenát, tak mangold je jeho “jemnější” verze, která neosahuje kyselinu šťavelovou. Mangold je zdravá a chutná zelenina.

O mangoldu

Mangold (lat. Betta Vulgaris) – čeleď láskavcovitá

Mangold je listová zelenina, která je podobná špenátu a její výhodou nad špenátem je to, že neobsahuje kyselinu šťavelovou. Mangold lze připravit podobně jako připravujete špenát, tepelně upravený ale i studená příprava do zeleninových salátů. Tato zelenina má mírně pikantní chuť, podobně jako ředkvička. Mangold podporuje trávení, imunitní systém, kosti, klouby, vlasy, nehty ale i nervový systém. Jeho nízká kalorická hodnota je pozitivem při hubnutí. Mangold je dvouletá rostlina, která má dlouhé zelené listy, které se později mohou zabarvovat u kraje do červené barvy. Listy trhejte nebo stříhejte kolem 2 měsíce po zasazení a můžete je buď zpracovat nebo zamrazit, protože mangold skoro vadne.

Co obsahuje mangold – účinné látky

Bílkoviny, sacharidy, vláknina, tuk, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, zinek, sodík, selen, měď, mangan, omega 3, omega 6, vitamin A, B, C, E, K, cholin, lutein, betakaroten , kyselina listová, kyselina pantotenová.

Nutriční hodnota mangold (100g)

KJ– 73,5  Kcal– 17,5  Bílkoviny– 2,1 g  Sacharidy– 3,8 g

Vláknina– 1,9 g  Tuk – 0,17 g  Voda – 91 g

Mangold obsahuje minerály – 100 g

Železo 2,3 mg Zinek 0,5 mg
Vápník 59 mg Sodík 229 mg
Hořčík 87 mg Selen 1,4 ug
Fosfor 52 mg Mangan 0,6 mg
Draslík 346 mg Měď 0,25 mg
Omega 3 kyseliny 9 mg Omega 6 kyseliny   66 mg

Mangold obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin A 6 050 IU Vitamin K 870 mg
Vitamin B2 0,14 mg Lutein 11 000 ug
Vitamin B3 0,4 mg Betakaroten 3 580 ug
Vitamin B6 0,2 mg Kyselina listová 19 ug
Vitamin C 35 mg Kyselina pantotenová 0,26 mg
Vitamin E 2,7 mg Cholin 21 mg

Mangold a jeho účinky na zdraví

  • Podporuje obranyschopnost, chrání buňky před radikály, prevence vzniku rakoviny
  • Antiseptické a detoxikační účinky
  • Podporuje trávení, pravidelné vyprazdňování, odstraňuje plynatost, mírně prohánějící účinky
  • Močopudné účinky, odstraňují přebytečnou vodu z těla, pročišťují ledviny a močové cesty
  • Udržuje pevné a pružné cévy, pevný srdeční sval, prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění
  • Normalizuje hladinu cukru v krvi, může snížit vysoký cholesterol, odkyseluje organismus
  • Účinná prevence proti vzniku Anémie, podporuje tvorbu červených krvinek, pročišťuje krev
  • Prevence proti vzniku Osteoporózy, podporuje tvorbu kostní, kloubní tkáně, vlasů a nehtů
  • Uklidňuje nervový systém, zlepšuje celkovou koncentraci, paměť, odstraňuje stres

Mangold při hubnutí

Mangold je vhodná zelenina při hubnutí, protože má málo kalorií a zároveň je výživnou zeleninou. Vitamíny, minerály, vláknina a minimum tuku je během hubnutí důležité. Mangold můžete připravovat podobně jako špenát nebo chřest. Hodí na studenou přípravu do zeleninových salátů ale i tepelně upravená.

Recepty a příprava mangoldu

Zapékané brambory s Mangoldem

Potřebujete: brambory (1 – 1,5 kg) podle velikosti zapékací mísy, 500 g mangoldu, 400 g tvaroh, 2 vajíčka, 100 g tvrdý sýr, černý mletý pepř, mořská sůl a červená mletá paprika.

Brambory oloupejte, omyjte a nakrájejte na kroužky, podobně jako na francouzské brambory. Omyté listy mangoldu (upřednostňujte mladé, zelené listy) nakrájejte na proužky a pak na kostky. Nakrájené brambory a mangold vložte do hrnce s vroucí osolenou vodou a vařte přibližně 3 – 4 minuty. Pak vypněte, sceďte a nechte brambory vychladnout a oschnout. Tvaroh, vajíčka a nastrouhaný sýr smíchejte dohromady a nechte v misce. Zapékací mísu vytřete máslem a začněte ukládat vrstvu brambor, mírně je osolte, opepřete a opaprikujte. Na brambory dejte povařený mangold, na to tvaroh se sýrem a vajíčkem a pak další vrstvu brambor, takto to vrstvěte, dokud budete mít suroviny. Vrchní brambory osolte, opepřete a opaprikujte. Toto jídlo pečte v troubě na 180 stupních asi 25 – 30 minut.

Mangoldový salát

Potřebujete: 400 g mangold, 1 malá bílá cibule, 1 malá červená cibule, 1 ks jarní cibulka (is Čejka), 3 stroužky česneku, 1 ks rajče, 250 ml zakysaná smetana, 1 lžíce másla, 2 lžíce vyloupané dýňová nebo slunečnicová semínka , 0,5 lžičky mořská sůl, špetka černého mletého pepře.

Omyté listy mangoldu si nakrájejte na proužky a pak na kostky. Oloupané cibule (bílá, červená) a česnek spolu s jarní cibulkou nakrájejte na malé kousky. Máslo dejte na pánev a rozpalte ho, osmahneme cibulky, česnek s mangold, mírně opepřete, osolte a nechte změknout. Opraženou směs nechte vychladnout a poté odstraňte přebytečnou tekutinu. Rajče nakrájejte na kostičky a přidejte ke salátu spolu se smetanou, semínky a pepřem. Tento salát si můžete dochutit i nějakým oblíbeným kořením.

Share Button