Bolest zad – druhy, příčiny, rady a tipy…

bolest zad a křižové oblasti

Pokud i vás trápí bolesti zad, tak byste o nich měli něco vědět… Proč a jak vznikají tyto dosti časté problémy, které se projevují u lidí v každém věku… Jak se dá preventivně uchránit od bolesti zad, co dělat když nás už záda bolí???

Nejčastější příčiny bolestí zad – proč bolí záda?

Páteř může bolet z různých důvodů, ale nejčastěji jsou to níže vypsány možnosti. Bolesti páteře nejčastěji postihují žáky, studenty a lidi, který mají sedavé zaměstnání.

Špatné držení těla – sedavé zaměstnání nebo naopak příliš náročné (fyzicky) zaměstnání je pro páteř velkou zátěží a pokud nemáte dobře posílené a vyvinuté svaly na páteři, tak pak přicházejí bolesti páteře. Hrbení se a nepravidelně zatížena páteř je nejčastějším problémem, který však víte vyřešit.

Nárazové či dlouhodobé jednostranné zatěžování páteře – tento problém může vzniknout například iu žen, které nosí kabelku na jedné straně. Dále může vzniknout pokud máte špatně zařízený pracovní stůl (otáčení se více na jednu stranu), pokud sportujete nebo cvičíte takový typ činnosti, kde je jednostranné zatížení. Změny v těchto bodech se dají udělat vždy a proto neotálejte.

Nepravidelný pohyb, cvičení a ochablé svalstvo – žádné cvičení, sedavé zaměstnání nebo jiný faktor je při bolestech páteře tím “TOP” proč nás záda bolí. Neustále hrbení se a žádná fyzická aktivita ochabuje svalstvo na páteři a ta pak bolí, protože ji nemá “co držet” pohromadě. Stačí zapojit nějakou fyzickou aktivitu například plavání, jóga, pilates, piloxing, Tabata, rychlá chůze, nordic walkning nebo něco jiného co by Vás bavilo a Vaše páteř bude pevnější a bolesti zad určitě časem ustoupí.

Úraz páteře či hrudníku – úraz může být další příčinou bolesti páteře a častokrát tato bolest zasahuje až na přední část hrudníku. V tomto případě, po úrazu, je vhodné konzultovat rehabilitaci a hlavně druh rehabilitace se svým lékařem.

Obezita, nadváha – vyšší hmotnost je nápor nejen na páteř (celkovou, křížovou, bederní a krční) ale i na nohy. Při vyšší hmotnosti se člověk přirozeně více hrbí, protože nápor kilogramů přetěžuje celkové správné držení těla. V tomto případě je nejideálnější zdravou formou zhubnout a tak ulevit své páteři. Pak můžete již začít i cvičit a tak se zpevníte celkově a také páteř.

Bolesti krční páteře

Bolest krční páteře je dalším druhům bolestí zad, které vznikají také z oslabeného svalstva v oblasti krku. Tento druh bolesti postihuje především lidi se sedavým zaměstnáním (práce za počítačem, švadleny, manikérky, pásová výroba, kadeřnice…). Bolest v krční páteři zvykne nejčastěji vystřelovat až do hlavy a tak může způsobovat i migrény, od mírných až po silné migrenózní stavy. Bolesti krční páteře se víte zbavit protahovacích cviků zaměřenými na krk, ale nejlepší bude posílit celou páteř. Vyberte si dobrý polštář, zaběhněte do nějaké prodejny polštářů a nechte si poradit. Proti bolesti krční páteři můžete kromě cvičení vyzkoušet i nějaký druh masáže krční páteře.

Bolesti bederní oblasti (křížů)

Tento druh bolesti nejčastěji vzniká, když je bederní část dlouhodobě zatížena špatným sezením, obezitou (nadváhou), oslabeným svalstvem, nachlazením nebo jedno rázovou neobvyklou aktivitou. Proti bolesti křížů v bederní oblasti je dobré začít také postupně zpevňovat toto svalstvo, dostatečně se oblékat (mít kříže vždy v teple) nebo zhubnout, pokud trpíte nadváhou či obezitou. Vyšší hmotnost také tomuto problému neprospívá.

Druhy bolesti páteře

Akutní (nárazová) – akutní stav bolesti zvykne někdy dolehnout po cvičení, práci na zahradě nebo jiné aktivitě, kterou neděláte každý den a Vaše páteř na ni není zvyklá nebo připravena. Pokud budete příště dělat nějakou neobvyklou aktivitu, tak si předtím dejte malý strečink, abyste svalstvo zahřáli a bolest zad pravděpodobně nepřijde. Akutní nebo nárazová bolest páteře obvykle trvá od 2 dnů do 4 týdnů. Pokud by tato bolest trvala déle navštivte lékaře.

Chronická (dlouhodobá) – dlouhodobá či chronická bolest páteře je skutečně dlouhodobá záležitost, která pramení v déle zanedbaných různých faktorech.

Příznaky bolesti zad (kromě bolesti)

Kromě bolesti zad se u Vás mohou projevit i některé z těchto příznaků, které nesmíte podcenit. Když se již projeví některý z těchto příznaků, tak musíte začít něco dělat s nápravou tohoto problému.

 • Tupá bolest v páteři
 • Problémy s dýcháním
 • Únava po stání či sezení
 • Změna výšky člověka (zkrácení v důsledku vykřivení páteře)
 • Vyčuhující lopatka
 • Rameno vyšší než to druhé
 • Vykřivení v oblasti boků

Léčba bolesti zad

Korzetem – fixační korzet Vám doporučí lékař, pokud je bolest zad a případné vybočení páteře akutní (vážně). Korzet (uměle) zpevňuje páteř a napravuje i případné vybočení páteře.

Pohybem, sportem – cílená aktivita jako například plavání, jóga, pilates, posilování, aerobik, běh, rychlá chůze jsou ideální aktivity na posílení zádového svalstva.

Operačním zákrokem – když je již zdravotní problém skutečně vážný, tak lékař může zvolit i metodu operace. Nejčastěji se však operace zad provádí po úrazu nebo nehodě…

Cvičení zádových svalů se zaměřuje na

 • Posílení svalstva v oblasti – trupu, lopatek a páteře
 • Uvolňování svalstva na – šíji, ramenou, páteři a končetinách
 • Správné držení těla
 • Správné dýchání
 • Svalová koordinace a stabilita

Cvičení

Při cvičení je důležité prvotní uvolnění, dýchání, koordinace a strečink. Postupně natahovat zkrácené svalstvo a procvičovat i břišní, hrudní a lopatkové části.

Pár jednoduchých rad pro zdravou páteř

 • Sedět jen ve vyrovnané a symetrické poloze, žádné krčení se, hrbení nebo vykřivení. Zkuste několik minut denně sedět na míči.
 • Stát přímo, rovně a narovnaný
 • Ležet jen v noci během spánku, ne během dne, volit raději vyšší vypsány možnosti
 • Pravidelně cvičit, nejlépe třikrát týdně po 30-40 minut, nebo každý den po 10 minut
 • Vést aktivní životní styl, když máte volno tak neseďte před PC či televizí, raději jděte ven na čerstvý vzduch nebo na procházku
 • Vyhýbat se situacím, při kterých může dojít ke pádu, zranění, je třeba být opatrný a obezřetný
Share Button