Kiwi (kivi) co o něm víte? Je zde mnoho užitečných info…

kiwi

Kiwi (kivi) buď milujete nebo ho nenávidíte. Nejenže je výborné, ale je i zdraví prospěšné. Kdy jste měli kiwi naposledy? Běžte si ho koupit. Vždyť se podívejte na vlivy kiwi na zdraví, na to co obsahuje, jak vybrat správné kiwi, jak ho jíst, jak ho uskladnit a proč by nemělo chybět ve Vašem jídelníčku?

O kiwi (kiwi)

Toto exotické ovocie sa u nás objavilo približne v 80. rokoch. Odborný názov je Actinidia chinensis, je pôvodom z Číny. Dnes sa hlavne pestuje na Novom Zélande, Austrálii, Kalifornii, v Chile, Izraeli a tiež aj na juhu Európy. Kivi je dostupné počas celého roka skoro v každom obchode. Kivi sa v roku 2003 dostal na zoznam dvanástich najmenej kontaminovaných potravín pesticídmi, čo  sa ale samozrejme mení. To znamená, že pri jeho pestovaní je použito minimum postrekov a hnojív, ktoré by nemuseli byť pre naše zdravie prospešné.

kivi smoothies

Druhy kiwi

Klasické zelené kiwi

Má oválný tvar, je velké asi jako vajíčko, má hnědou chlupatou slupku. Většina z nás si kiwi zvykne oloupat, ale najdou se i tací, kteří ho jedí i se slupkou. Ta není škodlivá, ale v takovém případě je třeba kiwi pořádně vymýt. Když si však představím, že jím kiwi i se slupkou, tak mám husí kůži – ale kolik lidí, tolik chutí.

Zlaté kiwi

Slyšeli jste už o něm? Vzhledově je “ošklivější”, není tak hezky zelené, ale chuťově je lepší – je sladší. Vyplatí se ho vyzkoušet, pokud na něj v obchodě narazíte. Rozeznáte ho tak, že je hladší (má jen malinké chloupky) a na rozdíl od zeleného, ​​je zlaté kiwi na jedné straně trochu špičatějšími. Barva dužiny je žlutější (ale to v obchodě asi nezjistíte, i když … :-))

Co obsahuje kiwi?

Kiwi je extra zdrojem vitamínu C. Obsahuje ho několika násobně více než většina běžně dostupného ovoce.

Kiwi platky

Například 100 g kiwi (asi 1 kus) obsahuje doporučenou denní dávku vitamínu C pro dospělého člověka. Nejen proto je však tak zdravé a pro tělo prospěšné. Obsahuje i velké množství dalších vitaminů, minerálů, antioxidantů a fytolátek, které dokáží napomoci v boji proti mnoha nemocem, nebo jako prevence.

Nutriční hodnoty kiwi v 100 g

KJ Kcal Bílkoviny Sacharidy Tuky Vláknina GI
209 49,95 1 g 9,1 g 0,35 g 3 g 53

Kiwi obsahuje vitamíny ve 100 g:

Vitamín C 62mg Vitamín B6 0.045mg
Vitamín B1 0.018mg Vitamín E 1,03mg
Vitamín B2 0.017mg Vitamín K 27,5µg

kiwi rostouci na strome

Kiwi obsahuje minerály v 100 g

Vápník 59 mg Hořčík 30 mg
Železo 0,5 mg Fosfor 55 mg
Draslík 530 mg Selén 0,4 µg

Vlivy kiwi na zdraví

Jedno kiwi denně pokryje denní dávku vitaminu C, které potřebuje naše tělo a to je jen začátek…

  • Pomáhá při respiračních problémech jako astma, kašel nebo dušnost
  • Podporuje látkovou výměnu, zrychluje metabolismus
  • Obsahuje lutein a zeaxantin – antioxidanty, které pomáhají nejen našim očím
  • Chrání naše srdce a pomáhá snižovat cholesterol
  • Kiwi ovlivňuje i zdraví srdce schopností ředit krev
  • Zabraňuje zácpě, podporuje trávení
  • Pomáhá proti únavě a zlepšuje soustředění

znepokojena zena pomaha bazalka

Kiwi a jeho vliv na hubnutí

podporuje metabolismus a dodává tělu potřebné živiny, což hubnutí jednoznačně prospívá. Pokud je však kiwi velmi sladké (dobře dozrálé), tak má vyšší glykemický index, nakterý si při hubnutí třeba dávat pozor.

Jak kiwi vybrat, uskladnit a kdy je kiwi zralé?

Pokud máte rádi sladkou chuť kiwi, je třeba si koupit zralé plody. Jsou na hmat měkké, ale třeba je rychle zkonzumovat, aby neprohlédli.

ovocie kivi na tanieri s tropickymi listami monstera

Pokud si koupíte tvrdší plody (ještě nejsou dozrálé), můžete je v pohodě jíst, ale budou kyselejší, resp. málo sladké. Pokud je necháte pár dní v klidu, tak postupně dozrají – změknou a zesládnou. Chcete-li urychlit jejich dozrávání, vložte je do papírového sáčku spolu s banánem. Urychlí to zrání.

Jak jíst kiwi – jak rychle kiwi oloupat?

Odpověď je jasná – ústy. Pokud máte však na mysli jako oloupat kiwi, nebo jak ho co nejefektivněji sníst, tak máte několik možností…

  • Pokud je kiwi dobře dozrálé, stačí ho rozkrojit na poloviny a vnitřek vydlabat čajovou lžičkou
  • Pokud je kiwi ještě trochu tvrdší, ale i tak ho chcete sníst, stačí ho dokola ořezat nožíkem. Ztráty jsou však větší.
  • Nejvíce se mi i tak líbí následující metody loupání kiwi – pomocí lžíce, nebo pomocí skleněného poháru (druhá a třetí metoda ve videu). Ale ani škrabka na brambory nemusí být od věci.

Recept na ovocný salát

Jednoduchá příprava, nic extra na to netřeba, ale chuť tohoto salátu Vás dostane. V jednoduchosti je krása a v tomto případě i zdraví.

Potřebujete: 4 kiwi, 4 mandarinky, 1 malý ananas, 2 banány a 1 jablko. Všechny druhy ovoce očistěte, omyjte, nakrájejte, dejte do misky a promíchejte. Hotový salát můžete pokapat citrónovou nebo limetkovou šťávou.

Recept na kiwi smoothies

Chcete pocítit nádech exotiky??? Udělejte si toto smoothies a budete nadšený! Je lehké a zároveň plné vitamínů, mňam…

Kiwi jogurtove smoothie

Potřebujete: 2 banány, 2 jablka a 2 kiwi

Očištěné banány vložte do mixéru. Přidejte očištěné jablka, kiwi, zalijte to vodou a vymixujte do hladka. Toto smoothies chutná výborně i vychlazené nebo s kostkami ledu.

Klikněte pro zvětšení

Info obrazek kiwi

A další lahodná a zdravá exotika je mango, klikněte sem a dozvíte se více. Jaké látky obsahuje mango, nutriční hodnoty, vlivy, konzumace, příprava a recepty…

Share Button