Kiwi (kiwi) - toto jste o něm věděli? | Zdravi.peknetelo.eu

Kiwi (kiwi) – toto jste o něm věděli?

Kiwi kivi

Kiwi (kiwi) buď milujete nebo nenávidět. Je to ovoce, které pokud si oblíbíte, odvděčí se Vám velkým množstvím vitamínů a pro tělo prospěšných látek. Nejenže je výborné jako prevence nemocí, ale účinky kiwi pomáhají i při zdravotních problémech. Dali jste si dnes už kiwi? Ne? Běžte si ho koupit. Vždyť se podívejte na účinky kiwi, na to co obsahuje a pochopíte o čem je řeč a proč by nemělo chybět ve Vašem jídelníčku. A víte jak jíst kiwi, resp. jak ho jednoduše sloupnout, tak aby to bylo rychlé as minimálním odpadem?

O kiwi (kiwi)

Toto exotické ovoce se u nás objevilo přibližně v 80. letech. Botanický název je Actinidia chinensis, to znamená že je původem z Číny. Dnes se hlavně pěstuje na Novém Zélandu, v Austrálii, Kalifornii, v Chile, Izraeli a také v Jižní Evropě. Kiwi je dostupné během celého roku na pultech obchodů. Kiwi se v roce 2003 dostal na seznam dvanácti nejméně kontaminovaných potravin pesticidy. To znamená, že při jeho pěstování je použito minimum postřiků a hnojiv, které by nemusely být pro naše zdraví prospěšné.

Podle odborníků patří ovoce kiwi k najpodcenovanejsi léčivým druhům ovoce na světě. Už v dávných dobách v Číně používali Kiwi na léčení různých ale i těžkých chorob.

Klasické zelené kiwi má oválný tvar, je velké asi jako vajíčko, má hnědou chlupatou slupku. Většina z nás si kiwi zvykne oloupat, ale najdou se i tací, kteří ho jedí i se slupkou. Ta není škodlivá, ale v takovém případě je třeba kiwi pořádně vymýt. Když si však představím, že jím kiwi i se slupkou, tak mám husí kůži – ale kolik lidí, tolik chutí.

Zelené kiwi má i svého sourozence – zlaté kiwi. Slyšeli jste už o něm? Vzhledově je “ošklivější”, není tak hezky zelené, ale chuťově je lepší – je sladší. Vyplatí se ho vyzkoušet, pokud na něj v obchodě narazíte. Rozeznáte ho tak, že je hladší (má jen malinké chloupky) a na rozdíl od zeleného, ​​je zlaté kiwi na jedné straně trochu špičatějšími. Barva dužiny je žlutější (ale to v obchodě asi nezjistíte, i když … :-))

Co obsahuje Kiwi?

Kiwi je extra zdrojem vitamínu C. Obsahuje ho několika násobně více než většina běžně dostupného ovoce. Například 100g kiwi (asi 1 kus) obsahuje doporučenou denní dávku vitamínu C pro dospělého člověka. Nejen proto je však tak zdravé a pro tělo prospěšné. Obsahuje i velké množství dalších vitaminů, minerálů, antioxidantů a fytolátek, které dokáží napomoci v boji proti mnoha nemocem, nebo jako prevence.

Co obsahuje Kiwi?

Kiwi obsahuje velké množství vitaminu C (kiwi obsahuje 10x více vitamínu C než citrusové plody)

KJ Kcal Bílkoviny Sacharidy Tuky Vláknina GI
209 49,95 1 g 9,1 g 0,35 g 3 g 53

Kiwi obsahuje některé bílkoviny, které mohou působit jako alergeny.

Kiwi obsahuje následující vitamíny ve 100g:

Vitamín C 62mg Vitamín B6 0.045mg
Vitamín B1 0.018mg Vitamín E 1,03mg
Vitamín B2 0.017mg Vitamín K 27,5µg

Pozn. – Kiwi obsahuje i alergenní látky (nemůže být přece úplně dokonalé)

Účinky kiwi – kiwi a zdraví

kiwi a džus z kiwiKonzumování Kiwi působí jako prevence proti infekcím a posiluje imunitu. Dokonce urychluje metabolismus a produkci hormonů, také podporuje růst kostí. Studie dokazují, že kiwi také pomáhá při krvácení dásní a při paradentóze. Také toto ovoce stimuluje činnost svalů, posiluje cévy a vazivovou tkaninu. Vrcholový sportovci konzumují Kiwi za účelem získávání energie, a také z důvodu že vitamin C ve spojení s hořčíkem zajišťují metabolické procesy v našem organismu a také stimulaci svalů. Podle zjištění, Kiwi dokonce pomáhá proti stresu a také chrání naše buňky před poškozením. Jedno Kiwi denně pokryje denní dávku Vitaminu C, které potřebuje naše tělo.

 • Pomáhá při respiračních problémech jako astma, kašel nebo dušnost
 • Chrání proti poškození DNA, prevence vzniku rakoviny
 • Podporuje látkovou výměnu, zrychluje metabolismus
 • Obsahuje lutein a zeaxantin – antioxidanty, které pomáhají nejen našim očím
 • Chrání naše srdce a pomáhá snižovat cholesterol
 • Kiwi působí i na zdraví srdce schopností ředit krev
 • Zabraňuje zácpě
 • Pomáhá proti únavě a zlepšuje soustředění
 • Posiluje náš imunitní systém

Kiwi a hubnutí – podporuje metabolismus a dodává tělu potřebné živiny, což hubnutí jednoznačně prospívá. Pokud je však kiwi velmi sladké (dobře dozrálé), tak má vyšší glykemický index, nakterý si při hubnutí třeba dávat pozor.

Jak jíst kiwi – jak rychle kiwi oloupat?

Odpověď je jasná – ústy. Pokud máte však na mysli jako oloupat kiwi, nebo jak ho co nejefektivněji sníst, tak máte několik možností

 • Pokud je kiwi dobře dozrálé, stačí ho rozkrojit na poloviny a vnitřek vydlabat čajovou lžičkou
 • Pokud je kiwi ještě trochu tvrdší, ale i tak ho chcete sníst, stačí ho dokola ořezat nožíkem. Ztráty jsou však větší.
 • Nejvíce se mi i tak líbí následující metody loupání kiwi – pomocí lžíce, nebo pomocí skleněného poháru (druhá a třetí metoda ve videu). Ale ani škrabka na brambory nemusí být od věci.

Jak kiwi vybrat, uskladnit a kdy je kiwi zralé?

Pokud máte rádi sladkou chuť kiwi, je třeba si koupit zralé plody. Jsou na hmat měkké, ale třeba je rychle zkonzumovat, aby neprohlédli.
Pokud si koupíte tvrdší plody (ještě nejsou dozrálé), můžete je v pohodě jíst, ale budou kyselejší, resp. málo sladké. Pokud je necháte pár dní v klidu, tak postupně dozrají – změknou a zesládnou. Chcete-li urychlit jejich dozrávání, vložte je do papírového sáčku spolu s banánem. Urychlí to zrání.

Kiwi – recepty na 2 vitaminové “bomby”

Ovocný salát pro chuť i zdraví – 4 kiwi, 4 mandarinky, 1 malý ananas, 2 banány a 1x jablko. Všechny ovoce oloupejte, nakrájejte a promíchejte. přidejte například šlehačku a polijte čokoládovou polevou.
Kiwi smoothie – Jednoduše hoďte do stroje 2 banány, 2 jablka bez slupky a 2 kiwi a “Nadopujte” své tělo vitaminovým elixírem. Jednoduché a zdravé.

Klikněte pro zvětšení

Info obrazek kiwi

Motto: “Ovoce, co není” béčko, vždyť je uvnitř samý céčko”

Share Button
Kiwi (kiwi) – toto jste o něm věděli?
Ohodnoťte
Verze stránky Klasická | Mobilní