Je losos takový úžasný, jak se říká?

losos čerstvý

Pokud si nevíte rady s otázkou zda jíst lososa nebo ne, tak čtěte… Není ryba jako ryba a proto si vybírejte jen to nejlepší! Jemňoučké a lahodné maso, kdo ho ochutná, tak si ho zamiluje! Losos je nejchutnější druh ryby, ale co za účinné látky obsahuje, jaké pozitiva má na naše zdraví, je vůbec pravidelná konzumace lososa vhodná a jaké lahodné recepty se dají z této ryby vykouzlit??? Představuje se Vám losos.

O rybě losos

Losos je dravá mořská ryba, která však nemá problém žít část svého života i ve sladké vodě. Losos je typický oranžovou až červenou barvou masa. Lososi jsou známý i díky tomu, že ve volné přírodě plavou i tisíce kilometrů, aby přivedly na svět další potomci. Ryba lososa je nabitá dobrými tuky (omega 3 a omega 6 kyselinami) a také a jinými látkami (viz níže).

Jaké látky v sobě má ryba losos?

Losos není vůbec plný tuku, má v sobě množství účinných látek…

Bílkoviny, tuk, sacharidy, fosfor, draslík, hořčík, vápník, železo, zinek, sodík, selen, omega 3, omega 6 kyseliny, vitaminy A, B, C, E, K, cholin, kyselina listová a kyselina pantothenová.

Nutriční hodnota – vařený losos (100g)

KJ–  848,4  Kcal– 202  Bílkoviny– 23 g  Sacharidy– 0,1 g

Tuk –  12 g  Vláknina – 0 g  Voda – 65 mg

Vařený losos obsahuje minerály – 100 g

Draslík 390 mg Železo 0,5 mg
Fosfor 265 mg Zinek 0,7 mg
Hořčík 28 mg Sodík 65 mg
Vápník 22 mg Selen 50 ug
Omega 3 kyseliny 2 190 mg Omega 6 kyseliny 680 mg

Vařený losos obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin A 55 IU Vitamin B12 4 ug
Vitamin B1 0,5 mg Kyselina pantotenová 1,9 mg
Vitamin B2 0,2 mg Vitamin C 5 mg
Vitamin B3 9 mg Kyselina listová 39 ug
Vitamin B6 0,9 mg

lososy na stole

Nutriční hodnota –losos surový (100g)

KJ–  882  Kcal– 210  Bílkoviny– 19 g  Sacharidy– 0,05 g

Tuk –  14 g  Vláknina – 0 g  Voda – 66 mg

Losos surový obsahuje minerály – 100 g

Draslík 375 mg Železo 0,2 mg
Fosfor 220 mg Zinek 0,5 mg
Hořčík 24 mg Sodík 61 mg
Vápník 8 mg Selen 19 ug
Omega 3 kyseliny 2 400 mg Omega 6 kyseliny 920 mg

Losos surový obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin A 48 IU Vitamin C 5 mg
Vitamin B1 0,25 mg Vitamin E 4 mg
Vitamin B2 0,3 mg Vitamin K 1 ug
Vitamin B3 10 mg Kyselina listová 29 ug
Vitamin B6 0,8 mg Kyselina pantotenová 2,2 mg
Vitamin B12 5 ug Cholin 85 mg

Nejznámější druhy lososa

Losos obecný – sladkovodní ryba, která 2-3 roky žije ve sladké vodě (řeky) a až poté se přesune do moře. Lososa obecného se nejvíce daří v oblasti Skotska, Irska, Kanady a Norska. Losos atlantský mívá hmotnost 0,3 – 4 kilogramy a dorůstá do 50 – 100 centimetrové délky.

Losos nerka – tento druh lososa bývá označován a jménem červený, pro své zbarvení. Tento losos je najgurmánskejším druhem, který se používá hlavně uzení. Dorůstá délky kolem 50 – 60 centimetrů a váží přibližně 2,5 kilogramu. Tomuto druhu se nejvíce daří v oblasti Kanady, Aljašky a Ruska.

Losos keta – tento druh lososa roste do délky přibližně 70 centimetrů a váží i kolem 8 – 9 kilogramů. Losos keta bývá označován i psí losos a je známý svou ostrou až agresivní reakcí na rybáře. Lososu keta se nejvíce daří v oblasti Aljašky, Kanady a Japonska.

Losos gorbuša – tento druh lososa je ten nejmenší a “nejslabším” druhem. Dosahuje délku přibližně 45 centimetrů a váhu okolo 2 kilogramů. Tento druh se loví především na zamrazení. Nejvíce se vyskytuje v Kanadě a Aljašce.

lososy v rieke a medvede

Jaké zdravotní pozitiva má losos?

 • Podporuje imunitní systém
 • Chrání buňky před volnými radikály
 • Prevence proti některým druhům rakoviny
 • Podporuje správnou funkci štítné žlázy
 • Podporuje trávení a metabolismus
 • Pozitivní vliv na nervový systém
 • Odstraňuje nespavost a zlepšuje koncentraci
 • Eliminuje vysoký cholesterol a krevní tlak
 • Prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění
 • Podporuje zdravé srdce a cévy
 • Podporuje dobrý stav pokožky, vlasů a nehtů
 • Pozitivní vliv na pevné a zdravé kosti a klouby
 • Prevence vzniku Osteoporózy

Je vhodný losos při hubnutí?

Losos má poměrně více tuku, ale tento tuk je tuk dobrý (omega 3 a omega 6 mastné kyseliny), což je i při hubnutí velmi důležité. Nemůžete zdravě hubnout bez tuku, to by byla stejná chyba, jak hubnout bez sacharidů. Během hubnutí konzumujte lososa 1 – 2 krát v týdnu na oběd (jako hlavní jídlo) 100 g, se zeleninovou přílohou.

Zdravá konzumace lososa – kolik jíst lososa?

Pokud máte přístup ke této kvalitní rybě, tak nejlepší by bylo konzumovat lososa 2 krát týdně, po 100 – 150 gramů. Lososa konzumujte jako hlavní jídlo na oběd nebo na večeři. Jako přílohu zvolte vařené nebo pečené brambory, případně zeleninový salát.

Rybí farma nebo oceán, což je lepší?

Odpověď je jasná každému. Dostat se ke lososu, který byl chycen v oceánu, to je umění (méně dostupnější a dražší). Možná se Vám to podaří a právě tento volně žijící losos má méně tuku, vyšší poměr účinných látek a celkově je lepší. Ale na druhé straně, nevíte v jaké oblasti oceánu byl odchycen a jaká kvalita vody tam je… Losos z rybí farmy má trochu více tuku, než volně žijící, ale stále zůstává zdravou formou ryby, kterou je dobré pravidelně konzumovat (pokud k ní máte přístup). Losos ať už volně žijící nebo z chovné stanice je výbornou a zdravou možností příjmu dobrých tuků a ostatních cenných látek.

Chutné recepty z lososa, kdo by si nedal?

lososa grilovaný na tanieri

Recept na lahodného grilovaného lososa

Ke tomuto lahodnému lososů jako příloha hodí vařené nebo opékané brambory a sýrová omáčka.

Potřebujete: 400 g lososa (filet), 4 PL olivový olej, 1 lžičku mořská sůl, koření na ryby (grilovací koření).

Z olivového oleje, soli, pepře si připravte marinádu, kterou potřete z každé strany lososa a nechte odstát v chladničce (ideálně 1 – 2 hodiny). Poznámka: pokud je grilovací koření se solí, tak sůl nepřidávejte. Filety lososa pak dejte na rozpálený gril a grilujte jejich přibližně 3 minuty z každé strany. Lososa však sledujte. Jeho hotové maso má být lahodné a jemné. Ke grilovanému lososu si dejte brambory a omáčku.

Recept na chutného lososa s chřestem

Tento luxusní recept nepotřebuje komentář, stačí ho už jenom vyzkoušet!

Potřebujete: 3 – 4 ks filety lososa, 0,5 kg chřestu, sůl, pepř, bílé víno, petrželka, olivový olej a citronová šťáva.

pečený losos so šparglou

Nejprve si připravte lososy. Filety lososa Nasolte, okořeňte, pokapejte olivovým olejem a citrónovou šťávou a pokropte trochou bílého vína. Takto připravené lososi dejte do lednice na 2 – 5 hodin, aby se chutě spojily a dostali do masa. Klidně je můžete připravit i den dopředu. Chřest očistěte a vložte do hrnce s vařící vodou, špetkou soli a olivového oleje. Chřest vařte 2 minuty, aby se nerozvařila. Potom tohoto lososa dejte na pánev s rozpáleným olivovým olejem a opékejte z obou stran, dokud nebude pěkně “křupavý” a ke konci přilijte deci bílého vína a dopečte ho asi 1 – 2 minutky. Upečeného lososa podávejte s chřestem a pokud chcete, tak přidejte i vařené brambory.

Recept na chlebíčky s uzeným lososem

Tak s tímto chutným receptem potěšíte každou návštěvu! Když si chcete “šplhnout” u návštěvy, tak jim určitě připravte tento recept. Jednoduchá příprava, ale luxusní chuť.

Potřebujete: celozrnné chlebíčky, cottage cheese, pepř, rukola a plátky uzeného lososa.

celozrnný chlebík s cottage a údeným lososom

Tento recept je velmi jednoduchý, ale za to velmi chutný. Na celozrnné chlebíčky natřete tenkou vrstvu cottage cheese, na něj poklademe plátky uzeného lososa a vrch vyzdobte rukolou.

Zhodnocení ryby losos – jíst, nejíst?

Lososu řekněte určitě ano! Pravidelnou konzumací si nejen potěšíte chuťové buňky, ale i své zdraví. Cenné látky, které tato ryba obsahuje určitě stojí za to. Poměrně vyšší cena této ryby nesmí být překážkou.

Všechny důležité informace o rybím oleji najdete zde! Co obsahuje tento olej, jaké má pozitiva, jaké negativa a…

Share Button