Meduňka lékařská je “relaxační” bylinka: vlivy, použití, čaj a…
Cítíte se slabí, vyčerpaní nebo žijete v neustálém stresu? Vlivy meduňky lékařské jsou nejen zklidnění, ale také posílení celého těla a duše. Použití meduňky je rozmanité, dozvíte se i jak ji a v jakých formách použít, jak připravit čaj z meduňky, kde roste a…
O meduňce lékařské
Meduňka lékařská je trvalá bylina. Meduňka se používá jako podpora zdraví ale i jako okrasná rostlina. Meduňka je vysoká přibližně 80-90 cm. Má ráda teplo a polostín, ne však přímé slunce. Je náchylná na mráz, proto ji před zimou je třeba zajistit překrytím jehličnany, aby nezmrzla. Kvete od června, malým bílým květem. Tato rostlinka má chlupaté lístky, které voní po citrónu. Meduňka je spojení více rostlin do jedné…
Meduňka lékařská (lat. Mellissa officinalis) – čeleď hluchavkovitých
Co obsahuje meduňka za látky
Flavonoidy a bioflavonoidy (antioxidační vplyvy, chrání buňky před oxidací a působením volných radikálů) silice, kyselina kávová (odstraňuje karcinogeny), kyselinu rozmarýnovu, kyselina oleanolová, Vitamíny B, C.
Meduňka vlivy na zdraví
Vlivy meduňky Vás “přinutí” si ji pořídit, určitě stojí za to.
- Podporuje imunitu
- Uvolňuje hlen
- Pomáhá proti nespavosti
- Zklidňuje celý organismus
- Pomáhá od migrény
- Utlumuje nervozitu
- Pomáhá hojit rány
- Vhodný v těhotenství
Kde roste Meduňka a jaké části se sbírají
Sbírají se listy a nať během kvetení (začátek). Pokud tento čas zmeškáte, tak chuť rostliny bude nepříjemná, bude nepoužitelná.
Použití meduňky v praxi
Použití meduňky je vhodné při: chřipce, nachlazení, nespavost, deprese, nervozita, hyperaktivita, těžké trávení, dlouhé trávení, plynatost, bolesti žaludku, zahlenění dýchacího ústrojí, při poranění kůže nebo nemocech kůže nebo při migréně.
Meduňka ve formě
Sušená rostlina, čaj, olej, pepř, kosmetické přípravky (mýdla, kosmetika, gely), éterické oleje, sirupy, léky s meduňkou nebo do koupele.
Recept na čaj z meduňky lékařské
Toto je asi nejdostupnější forma meduňky. Čaj z meduňky je uklidňující, uvolňuje a zklidňuje celý organismus. Jak si připravit meduňkový čaj?
2 lžičky usušené rostliny zalijte 2,5 deci vroucí vody a nechte louhovat 8-12 minut. Denně je povoleno 2-3 čaje.
Připravte si lahodné a osvěžující meduňkové nápoje… Najdete zde recept na meduňkový sirup a meduňkový limonádu. Osvěžte se během léta těmito chutnými a zdravějšími nápoji z meduňky lékařské…
Koření meduňka
Použít meduňku jako koření je možné na pečené nebo grilované maso (drůbež, ryby, hovězí, vepřové), saláty, omáčky, polévky, rýže, brambory, ovocné saláty, jogurty, tvaroh, koláče nebo nápoje
UPOZORNĚNÍ
Meduňku nebo meduňkové přípravky je nejlépe užívat doma v klidu, případně večer, protože snižují schopnost koncentrace. Po meduňce se nedoporučuje řídit auto nebo stroje.
Meduňka v těhotenství – je vhodná, uklidňuje, uvolňuje, dobrý spánek, zmírňuje problémy s trávením. Před užíváním Meduňky v těhotenství se raději poraďte se svým lékařem, ale vedlejší účinky by neměly být přítomny.