Meduňka lékařská je “relaxační” bylinka: vlivy, použití, čaj a…

medunka v kosiku

Cítíte se slabí, vyčerpaní nebo žijete v neustálém stresu? Vlivy meduňky lékařské jsou nejen zklidnění, ale také posílení celého těla a duše. Použití meduňky je rozmanité, dozvíte se i jak ji a v jakých formách použít, jak připravit čaj z meduňky, kde roste a…

O meduňce lékařské

Meduňka lékařská je trvalá bylina. Meduňka se používá jako podpora zdraví ale i jako okrasná rostlina. Meduňka je vysoká přibližně 80-90 cm. Má ráda teplo a polostín, ne však přímé slunce. Je náchylná na mráz, proto ji před zimou je třeba zajistit překrytím jehličnany, aby nezmrzla. Kvete od června, malým bílým květem. Tato rostlinka má chlupaté lístky, které voní po citrónu. Meduňka je spojení více rostlin do jedné…

Meduňka lékařská (lat. Mellissa officinalis) – čeleď hluchavkovitých

Co obsahuje meduňka za látky

Flavonoidy a bioflavonoidy (antioxidační vplyvy, chrání buňky před oxidací a působením volných radikálů) silice, kyselina kávová (odstraňuje karcinogeny), kyselinu rozmarýnovu, kyselina oleanolová, Vitamíny B, C.

Meduňka vlivy na zdraví

Vlivy meduňky Vás “přinutí” si ji pořídit, určitě stojí za to.

mlada tehotna zena relaxuje

  • Podporuje imunitu
  • Uvolňuje hlen
  • Pomáhá proti nespavosti
  • Zklidňuje celý organismus
  • Pomáhá od migrény
  • Utlumuje nervozitu
  • Pomáhá hojit rány
  • Vhodný v těhotenství

Kde roste Meduňka a jaké části se sbírají

Sbírají se listy a nať během kvetení (začátek). Pokud tento čas zmeškáte, tak chuť rostliny bude nepříjemná, bude nepoužitelná.

Použití meduňky v praxi

Použití meduňky je vhodné při: chřipce, nachlazení, nespavost, deprese, nervozita, hyperaktivita, těžké trávení, dlouhé trávení, plynatost, bolesti žaludku, zahlenění dýchacího ústrojí, při poranění kůže nebo nemocech kůže nebo při migréně.

Meduňka ve formě

Sušená rostlina, čaj, olej, pepř, kosmetické přípravky (mýdla, kosmetika, gely), éterické oleje, sirupy, léky s meduňkou nebo do koupele.

medunka sirup

Recept na čaj z meduňky lékařské

Toto je asi nejdostupnější forma meduňky. Čaj z meduňky je uklidňující, uvolňuje a zklidňuje celý organismus. Jak si připravit meduňkový čaj?

2 lžičky usušené rostliny zalijte 2,5 deci vroucí vody a nechte louhovat 8-12 minut. Denně je povoleno 2-3 čaje.

Připravte si lahodné a osvěžující meduňkové nápoje… Najdete zde recept na meduňkový sirup a meduňkový limonádu. Osvěžte se během léta těmito chutnými a zdravějšími nápoji z meduňky lékařské…

medunkovy sirup limonada

Koření meduňka

Použít meduňku jako koření je možné na pečené nebo grilované maso (drůbež, ryby, hovězí, vepřové), saláty, omáčky, polévky, rýže, brambory, ovocné saláty, jogurty, tvaroh, koláče nebo nápoje

UPOZORNĚNÍ

Meduňku nebo meduňkové přípravky je nejlépe užívat doma v klidu, případně večer, protože snižují schopnost koncentrace. Po meduňce se nedoporučuje řídit auto nebo stroje.

Meduňka v těhotenství – je vhodná, uklidňuje, uvolňuje, dobrý spánek, zmírňuje problémy s trávením. Před užíváním Meduňky v těhotenství se raději poraďte se svým lékařem, ale vedlejší účinky by neměly být přítomny.

Share Button