Bezinky má zdravé květy, plody, listy a… Poznejte co obsahuje, jaké má účinky a najdete zde i recepty.

kvety bezu

Černý bez je “slavný” díky bezovému sirupu, který je jejím nejchutnějším produktem, ale to vůbec není všechno… Z černého bezu jsou léčivé části: květy, listy, plody a kůra. Květen a červen je období kvetení bezinky a právě v této době jsou květy bezu připravené na sběr a další úpravu (sirupu, čaje…). Víte co obsahují bezinky, kde rostou, jaké mají nutriční hodnoty, jako jsou nápomocny po zdravotní “stránce”? Černý bez je pozitivní na organismus, ale pozor na jeho přípravu, hlavně co se týče jeho bobulí…

O baze černé

Bezinky (lat. Sambucus Nigra) – čeleď pižmovkovitá

Černý bez je keř, který může dorůst do výšky až 7 metrů, ale běžně dorůstá kolem 2 – 4 metry. Od května, do přibližně července kvete krásným bílým až bledě žlutými květy, které se sklízejí na bezový sirup nebo jiné chutné produkty z černého bezu. Z bezu se dají konzumovat i její plody, bobule (tmavě fialová barva), které dozrávají kolem září, ale pozor nikdy je nekonzumujte bez tepelné úpravy! Bezové bobule totiž obsahují látku sambunigrín, která musí projít varem, aby se znehodnotila. Tato látka působí na naše zdraví toxicky (viz níže).

bez cerny

Jaké účinné látky obsahuje bez černý?

Baza je skoro celá rostlina léčiva, účinné látky se nacházejí v její květech, plodech, kůře a i v jejích listech…

Baza květ – vitamíny B, C, flavonoidy, silici máslovou, saponiny, organické kyseliny a tříslovinu.

Baza plody – tuk, sacharidy, bílkoviny, vlákninu, Vitamin A, B, C, železo, sodík, draslík, pektin, hořčiny, kyselinu jablečnou a silice.

bez cerny

Nutriční hodnota – bez černý (100g)

KJ– 294  Kcal– 70  Bílkoviny–0,9 g  Tuk –  0,4 mg

Sacharidy– 16 g  Vláknina – 5,5 g

Bezové bobule obsahují – 100 g

Vitamin A 330 IU Draslík 270 mg
Vitamin B6 0,15 mg Sodík 5 mg
Vitamin C 45 mg Železo 0,1 mg

napoje z cierneho bezu

Bez černý a jeho účinky na zdraví

Černý bez je účinnou bylinou, která dokáže “udělat” mnohé zdravotní problémy, podívejte se na to a snad pomůže i Vám.

  • Silná podpora imunity, chrání buňky před radikály
  • Antivirové, antibakteriální účinky
  • Antiseptické a detoxikační účinky
  • Mírné antibiotické účinky
  • Podporuje pocení (chřipka…)
  • Podporují trávení, pročišťují trávicí trakt
  • Odstraňuje zácpu, upravuje stolici
  • Odstraňuje plynatost a bolesti břicha
  • Udržuje zdravé dýchací cesty
  • Eliminuje záněty, kašel a hleny
  • Vhodná při rýmě, chřipce, alergii, bronchitidě

zenu trapi kasel pomaha bez cerny

  • Močopudný účinek, čistí ledviny a močové cesty
  • Uvolňuje z těla kyselinu močovou
  • Eliminuje bolesti kloubů (revma, Dna…)
  • Zklidňuje nervový systém
  • Eliminuje stres
  • Zmírňuje bolesti a křeče (migréna, břicho)
  • Podporuje hojení pokožky (vyrážky, ekzémy, poranění)
  • Dezinfikuje a urychluje hojení kůže

Možné negativa (příznaky otravy) surovými plody

Pokud zkonzumujete syrové plody, nebo nedostatečně tepelně upravené, tak si můžete přivodit následující příznaky. Navštivte lékaře a nečekejte…

  • Nevolnost
  • Zvracení
  • Malátnost
  • Bolest žaludku nebo hlavy
  • Pocení, třes

Kde roste Baza a jaké části se sbírají

Černý bez je keř, který roste skoro všude. Je velmi odolná i vůči mrazům, suchu ale má ráda polostín, tedy ne přímé slunce. Její výskyt může být až do horských pásem. Bezinky můžeme najít skutečně skoro všude: pole, louky, lesy, mýtiny, ve městě a také v horách. Z bezu se používají tyto části: květiny, kůra, listy a bobule (plod).

bez kvete

Použití černého bezu v praxi

Bezinky se dají různě použít pro mnohé zdravotní problémy vnitřní ale i vnější. Dozvíte se zde, jak se dají použít různé produkty z černého bezu…

pohár šťávy z bezy černej

Když kliknete sem, tak se dozvíte více informací o bezinkové šťávě z jejích plodů. Jaké zdravé látky se nacházejí v této šťávě, jak ji dávkovat a na jaké zdravotní problémy se hodí tato šťáva.

Nachlazení, chřipka – při těchto zdravotních problémech je ideální zapojit do léčby bezový čaj. Má antibakteriální a antiseptické účinky, mírně antibiotické, odstraňuje nemoc z těla a prohřívá celý organismus, takže se dobře vypotíte. Čaj pijte 2 – 3 krát denně.

“Plný nos”, oteklé dýchací cesty – při tomto problému si připravte bezový odvar (čaj) a inhalujte ho. Při tomto inhalaci mějte hlavu zakrytou ručníkem nebo utěrkou.

Při dlouhodobém stresu nebo bolestech způsobených chorobou – bezový čaj, sirup nebo bezové plody (viz níže).

Zábal na koleno nebo klouby – pokud máte oteklé nebo bolavé koleno, lokty, bolí Vás končetiny, svaly nebo kosti, tak můžete použít tento tip. Čerstvé listy z bezu nakrájejte na drobno nebo jejich rozemele a vzniklou kaši si potřete na koleno. Koleno s kaší zavažte obvazem nebo potravinářskou fólií a nechte jednu hodinu odpočívat.

Recept na čaj z černého bezu

Bezinkový čaj je chutný a zdravý nápoj, který pomáhá při mnoha zdravotních problémech. Jak si připravit čaj z bezových květů, naleznete zde.

salka s vodou a bezem

Potřebujete: 1 PL sušeného květu z bezu, 2,5 deci vařící vody.

Do šálku vložte bezinky a zalijte ji vařící vodou. Čaj nechte louhovat 12 – 15 minut, sceďte a teplý vypijte. Do teplého čaje můžete přidat i 1 lžičku medu. Tento čaj pijte 2 krát za den.

Recept na bezový sirup

Tento chutný nápoj si můžete během horkých letních dnů přidávat do limonád. Bezinkový sirup je osvěžující a má v sobě i účinné látky… Nepřehánějte to s ním však, protože obsahuje cukr.

bezinkovy kvet, liker, sirup

Potřebujete: 2 litry vody, 30 ks květů černého bezu, 1,5 kg třtinového cukru, 50 g kyseliny citrónové, 3 ks limetky, 1 ks citron.

V hrnci převařte 2 litry vody a nechte do odpoledne vychladnout. Bezové květy omyjte a obstrihajte (větvičky a tvrdé části květů). Do vody (pokojové teploty) přidáme kyselinu citrónovou a šťávu z citronu a z jedné limetky. Dvě limetky nakrájejte na čtvrtky a přidejte do vody. Přidejte i květiny a 24 hodin nechte tento nápoj odpočívat na chladném a tmavém místě. Sem tam promíchejte. Druhý den vysypte cukr do vody a celou směs zahřejte na mírném plameni. Když je voda teplá, nikoliv vařící vypněte ji a nechte za občasného míchání roztát všechen cukr. Když je nápoj hotový, tak bezový sirup vlijte do tmavých lahví a pořádně zavřete. Nápoj konzumujte rozředěný s vodou nebo s minerálkou.

UPOZORNĚNÍ

  • Baza se nedoporučuje konzumovat těhotným ženám nebo kojícím maminkám.
  • Pozor na konzumování bobulí z plodů černého bezu, musí projít tepelnou úpravou, aby se znehodnotila toxická látka, kterou obsahují.

Kliknutím zvětšíte

info obrazek bez cerny

Klikněte sem a dozvíte se vše potřebné o dalším zdravém bezového produktu a to o bezinkové tinktuře. Najdete zde co obsahuje, jak si ji doma udělat a na jaké zdravotní problémy se hodí…

Share Button