Proč je divizna velkokvětá “jednotka” po celá staletí???

divozel velkokvety

Divizna velkokvětá je skutečným pomocníkem, během mnoha zdravotních problémů, určitě ho mějte doma… Divizna je léčivá bylina, která je účinná hlavně na zdravé dýchací cesty, trávení, vylučování a pro zdravou pokožku. Vizte při čemž je divizna jednotkou…

O divizne velkokvěté

Divizna velkokvětá (lat. Verbascum densiflorum) – čeleď krtičníkovitých

Divizna velkokvětá je pouze dvouletka ale během tohoto krátkého času umí narůst až do výšky kolem dvou metrů. Je to mohutná a rozrostlými rostlina. Divizna velkokvětá je léčivá rostlina, která se používá již po staletí. Název velkokvětý značí, že na jeho vrcholu kvetou z pupenů žluté větší květy. Divizna kvete během letních prázdnin. Listy divizny jsou dlouhé, zelené a z obou stran posiety jemnými chloupky.

Co obsahuje divizna – účinné látky

Sacharidy, bílkoviny, vlákninu, silice, flavonoidy, éterické oleje a třísloviny.

Divizna a účinky na zdraví

  • Podporuje imunitní systém, antiseptické účinky, odstraňují záněty
  • Silně podporuje zdravé dýchací cesty, uvolňuje hleny, hydratuje dýchací cesty, zamezuje dusivé kašli
  • Odstraňuje bolesti kloubů, svalů a eliminuje otoky nejčastěji končetin
  • Podporuje hojení a dezinfikuje kožní poranění a onemocnění
  • Močopudné účinky, odvodňují a pročišťují ledviny a močové cesty
  • Upravuje menstruační cyklus, podporuje krvácení (pozor)

Kde roste divizna a jaké části se sbírají

Divizna velkokvětá má rád teplé místa s mírně kamenitou a lehkou půdou. Divizna můžete najít při železničních tratích, na okraji lesa, paseky, v horách (ne však vysoko položené). Z divizny velkokvěté se sbírají během kvetení (červen až začátek září) květiny, lupínky květů. Ty se pak používají na čaj, olej, obklad nebo na sirup (viz níže recepty).

Klikněte pro zvětšení

Info obrazek divizna

Použití divizny velkokvěté

Recept – Čaj z divizny velkokvěté

Tento čaj je vhodný během chřipky, rýmy nebo během probíhající alergické reakce. Tento čaj uvolňuje dýchací cesty, kašel a hleny. Zvlhčuje zároveň dýchací cesty a zabraňuje dusivý kašli.

Potřebujete: 2 kávové lžičky divizny, 2 deci vody

Čaj vložte do hrnku a zalijte 2 deci vroucí vody. Přikryjte čaj talířkem a nechte ho louhovat 12 – 15 minut. Tento čaj pijte 2 krát během dne, během chřipky, rýmy nebo alergie.

Recept – diviznový olej

Potřebujete: 2,5 deci panenský olivový olej, 2 plné hrsti diviznový květů (sušené / čerstvé), uzavíratelnou nádobku s víkem

Do olivového oleje vložte květiny divizny, lahvičku uzavřete a nechte na slunci (sluneční záření) celý měsíc. Jednou týdně s olejem pořádně zatřeste, abyste tak uzavřen olej promíchaly a dejte opět na slunce. Po měsíci tento olej sceďte, odstraňte kousky květů a můžete používat například na afty, herpes nebo při bolesti uší.

Recept – obklad z divizny

Potřebujete: 2 hrsti sušených listů z divizny, 1 litr vody, hrnec a gázu

Diviznový listy vložte do hrnce, zalijte je litrem vody a vařte na mírném ohni 10 – 12 minut. Tento odvar sceďte a pak teplý přikládejte na sterilní gáze nebo tampónku na poranění nebo na místo postižené kožním onemocněním.

Další účinnou bylinkou na dýchací cesty je plicník lékařský

Share Button