Lípa velkolistá, malolistá, lipový čaj – zdravé a pěkné tělo

lipa, lipovy caj

Jste nachlazený, máte těžké trávení, trápí Vás kašel, teplota, špatný spánek nebo chcete mít krásné vlasy či svěží pleť??? Uvařte si léčivý čaj nebo odvar z lípy velkolisté či z lípy malolistá a brzy se Vám uleví… Lípa velkolistá a lípa malolistá si hravě poradí s různými problémy zdraví a i krásy… Přesvědčte se…

O lípě velkolisté

Lípa velkolistá (lat. Till platyphyllos) – čeleď slézovitých

Lípa velkolistá je mohutný listnatý strom s typickými srdíčkovými listy a léčivými květy, z nichž Vám jistě babička dělala čaj, když jste byli malý. Lípa velkolistá je léčivý strom, ze kterého se nejčastěji využívají jeho květiny a kůra stromu na výrobu léčivého čaje. Lípa má komplexní léčivé účinky na celé naše tělo. Nejčastěji je využívána na zlepšení trávení, na boj proti chřipce, nachlazení, odstranění hlenů, kašle, kožních poranění ale čaj z lípy víte využít i na zkrášlovací procedury (viz níže) … Lípa velkolistá může dorůst až do výšky 20 – 40 metrů. Nezapomeňte, že v červnu a v červenci se můžete jít projít a nasbírat si květiny tohoto léčivého stromu, které právě v těchto měsících kvetou. Doma květiny lípy usušte a můžete je využívat během celého roku na čaj nebo na zkrášlující kúry na vlasy či Vaši pokožku (viz níže).

O lípě malolisté

Lípa malolistá (lat. Till cord) – čeleď slézovitých

Lípa malolistá je léčivý strom velmi podobný lípě velkolisté, který může dorůst do výšky 25 metrů. Má také typické srdčité listy a květy, avšak tyto listy jsou menší než u lípy velkolisté. Strom lípy malolistá má kůru hladkou a do šedé barvy. Lípa malolistá je odolný a mohutný strom, který roste v našem podnebném pásmu běžně. Lípa malolistá má stejné léčivé účinky jako lípa velkolistá. Z květů lípy malolistá se dělá léčivý čaj, viz níže.

Rozdíl mezi lipou velkolistá a lipou malolistá

Ten najznateľnejší rozdíl mezi těmito dvěma lipami je již podle jména ve velikosti jejich listů. Lípa malolistá má velikost listů kolem 5 centimetrů a lípa velkolistá má velikost listů kolem 8 – 10 centimetrů. Dalším rozdílem je výška do níž tyto lípy dorůstají. Lípa malolistá roste do výšky kolem 20 – 25 metrů a lípa velkolistá roste do výšky i 35 – 40 metrů. Kůra lípy malolistá je bledší barvy jako kůra lípy velkolisté. Společné však mají účinné látky, které se v lipových květech a lístcích nacházejí a tím jsou obě lípy zdravým pomocníkem organismu ale i Vaší krásy.

lipa - kvety a listy

Co obsahuje Lípa – účinné látky

Lípa malolistá a lípa velkolistá obsahují přibližně stejné silné účinné látky, které dělají z tohoto stromu zdravého “vylepšováky”.

Éterický olej, flavonoidy, vitaminy C, E, sacharidy a třísloviny.

Lípa účinky na zdraví

Květy lípy mají velmi silné a obšírně účinky na náš organismus a proto by určitě neměly chybět v žádné domácí lékárničce.

 • Podporuje imunitní systém, chrání buňky před radikály, prevence vzniku rakoviny
 • Silné antiseptické účinky, detoxikuje organismus
 • Mírně antibiotické účinky, vhodná během chřipky a nachlazení
 • Léčí kašel, odstraňuje hlen z dýchacích cest
 • Zahřívá organismus, ředí krev, prokrvuje končetiny
 • Podporuje trávení, stolici, vylučování žluči, zvyšuje chuť k jídlu
 • Odstraňuje poruchy trávení (plynatost, zácpa), pálení žáhy
 • Močopudné účinky, uvolňuje nadbytečnou vodu z těla
 • Zlepšuje funkci ledvin, játrech a močového měchýře
 • Hojí poranění a kožní nemoci, dezinfikuje rány, urychluje hojení
 • Uklidňuje nervový systém, odstraňuje z těla stres, zajišťuje dobrý spánek

Kde roste Lípa

Lípa malolistá ai velkolistá nejsou náročné na pěstitelské podmínky. Rostou skoro na celém území naší země v parcích, zahradách a lesích. Lípa velkolistá a lípa malolistá potřebují pro svůj dobrý růst propustné, mírně mokré půdy a slunce. V červnu a v červenci kvetou květiny lípy, které se sbírají na léčivý čaj. Tyto květiny se suší a pak je během celého roku můžete používat. Květy lípy jsou přitažlivé i pro včely a jejich lipový med, který produkují je velmi chutný a zároveň i zdravý.

Lípa ve formě

Lípa se nejčastěji využívá ve formě čaje, ale sehnat si umíte i lipový med. Lipový med určitě kupujte pouze od ověřeného včelaře, abyste měli tu nejvyšší kvalitu. Na léčivý čaj se používají květy s lístky. Lipový čaj můžete použít při kterémkoliv problému výše vypsaném. Z lipových květů si můžete připravit i odvary, které Vám zlepší Vaši pleť ai vlasy.

Recept – lipový čaj z květů

Lipový čaj je skutečným “vylepšováky” pro naše zdraví. Zda ho použijete během chřipky, špatného trávení, nespavosti, špatné náladě, zavodnění Vašeho těla nebo jiném problému, můžete se spolehnout, že lipový léčivý čaj s obsahem cenných účinných látek, tyto problémy vyřeší.

lipovy caj

Potřebujete: 1 PL sušených květů lípy, 4 deci vody, sítko na čaj, hrnek a pokud milujete tak plátek citronu

Květy lípy si dejte do sítka na čaj a vložte do hrnku. Zalijte to 4 deci vody a nechte louhovat asi 12 – 15 minut. Po této době čaj vyberte a můžete teplý vypít. Chcete-li přidejte si i šťávu z citronu nebo trochu medu, ale lipový čaj je sám o sobě sladký. Během nemoci pijte lipový čaj 2 krát za den. Lipový čaj se nedoporučuje pít dlouhodobě, mezi lipovými kúrami mějte alespoň měsíční pauzy

Recept – lipová kúra na vlasy

Potřebujete: 4 PL sušených květů lípy, půl litru vody, hrnec

Lipové květy zalijte půl litrem vroucí vody a nechte to přikryté louhovat asi 35 – 40 minut. Po této době odvar sceďte a teplý si jej naneste na umyté a mokré vlasy. Tento lipový vývar masíruje do pokožky a naneste jej i na celé vlasy. Nechte působit alespoň 20 – 30 minut a poté vlasy opláchněte. Díky této kúře budete mít vlasy pevné, lesklé a zdravé. Tuto kúru můžete aplikovat 1 krát do měsíce, pokud si vlasy barvíte, tak klidně i 2 krát

Recept – lipová kúra na obličej

Potřebujete: 1 PL sušených květů lípy, 2,5 deci vody, hrnek

Lípu dejte do hrnku a zalijte vroucí vodou. Nechte ji louhovat alespoň 30 minut, přičemž se do vody uvolní léčivé látky. Pak čaj sceďte a teplý nanášejte na tampónku nebo na sterilní gáze na obličej, případně jiné části pokožky (ekzém, akné, lupénka, popáleniny…). Tato kúra zajistí dobré hojení poranění, vydezinfikuje rány a podpoří regeneraci kůže.

Klikněte pro zvětšení

Info lípa

Nezapomeňte, že na krásné zdravé vlasy funguje i kopřiva dvoudomá. Recepty na kopřivový odvar, šampon a zábal.

Share Button