Citronová voda – co je pravda a co lež o vodě s citronem

citrón a citronová šťáva

Jelikož se o zdravou výživu a stravu zajímám už nějaký ten pátek, o účincích vody s citronem jsem slyšel nejeden krát. Ať už mluvím o účincích na hubnutí nebo na zdraví. Zaujalo mě zejména to, že po přečtení mnoha příspěvků jsem skoro nabyl pocit, že citronová voda je lékem na všechno. Že pomáhá ledvinám, játram, hubnutí, imunitě, pleti a nevím čemu ještě. Je citronová voda opravdu tak dobrá, nebo se její účinky přeceňují? Podívejme se na jednotlivé účinky vody s citronem.

Proč citron, resp. vodu s citronem?

Pokud však máme hodnotit účinky citronové vody, musíme si přiblížit citron jako takový. Citron sám o sobě je opravdu bohatým zdrojem vitaminů (zejména vitamínu C) a minerálů (zejména draslík) a samotné pozitivní účinky pro náš organismus jsou rozsáhlé. Takže předpoklad účinků citronové vody je splněn. Viz, co citron obsahuje a mnohem více “Toto jste o citrónu věděli?”

Pokud citron obsahuje tak mnoho užitečných vitamínů a minerálů, tak citronová šťáva bude jen mírně pozadu, ale ...

Citronová voda – zhodnocení 9-ti účinků na zdraví

Při hodnocení jsem udělil body od 1 do 10 (maximum). Přičemž 1-3 body znamenají minimální význam (účinek), 4-7 bodů mírný význam (účinek) a 8 a více bodů – podstatným význam (účinek)

Musím však ještě zmínit, že účinnost je rozdílná i od toho, kolik citrónu si do sklenice vody vytisknete Či ho tam jen tak srknete nebo, zda si do vody vytisknete poctivý celý citron. Já doporučuji 1-2 čajové lžičky citronové šťávy do 2-3 dcl vody.

1. Překyselení organismu – vážný problém současnosti

Překyselení organismu je nebezpečné pro zdraví. V dnešní době, kdy se pohyb pomalu vytrácí z našeho denního programu a jsme zvyklý jíst hodně masa, fastfood a jiných nezdravých potravin, které zhoršují překyselení, by se nějaká jednoduchá pomůcka na snížení překyselení sešla. Pokud tělu nedodáme zásaditou stravu (např. obsahující minerály), tělo se bude snažit snížit kyselost “odebíráním” těchto minerálů z těla, tkání, … – čímž se přirozeně zhoršuje jeho funkce. Citronová voda navzdory své kyselosti dokáže snížit překyselení, resp. je vhodná na odkyslení díky obsahu minerálů a tím výrazně napomáhá tělu v boji s nadměrným překyselením. Takže za tento účinek získává voda s citronem 7 bodů z 10-ti

Tip: v lékárně si můžete koupit test na kyselost organismu.

2. Imunita – pomůže citronová voda

Už jen to, že citron obsahuje hodně vitaminu C (cca 30mg na 100g – což je asi 50% denní dávky) a i další vitaminy a minerály, jej předurčuje k pomoci naší imunitě. Pokud si každé ráno dáte sklenici vody s citronem, uděláte dobře. Ale nezapomeňte, nestačí se spoléhat pouze na vodu s citronem. 5 bodů z 10-ti.

3. Pomáhá srdci a citronová voda je dobrá na tlak

zdrave srdceSrdce a cévy potřebují pro správné fungování vitamíny a minerály. Například draslík je minerál, který je pro funkci srdce nesmírně důležitý. Taktéž je nezbytný pro udržení tlaku v normě, resp. při jeho snižování. Je třeba si však uvědomit, že pokud se stravujete již nyní zdravě, tak těchto minerálů můžete mít ve stravě dostatek, takže voda s citronem je jen takový bonus. Pokud je však Vaše strava špatná, tak citronová voda pomůže tělu doplnit některé minerály a vitaminy. Za pomoc srdci a cévám získává 5 bodů z 10-ti.

4. Hubnutí s citrónovou vodou

Při tomto bodě bych se trochu pozastavil. Myslíte si, že vypití sklenice vody s citronem za Vás zhubne? Určitě ne! Na hubnutí bez jojo efektu je třeba mnohem více. Takže od ní nečekejte zázraky. Protože každá mince má dvě strany musím uznat, že obsahuje látky, které mírně snižují chuť k jídlu, resp. voda s citronem může zrychlit “spalování”. Nespoléhejte se však na ni příliš. Klobásu nebo koláč za Vás nespálí. To se budete muset trochu rozhýbat. Vliv na hubnutí je asi takový jako když nahradíte bílé obiloviny, celozrnnými. Takže voda s citronem získává za pomoc při hubnutí 3 body z 10-ti.

5. Pomáhá hydrataci organismu

voda K zajištění dostatečné hydratace není důležitý citron ale pitný režim. Pokud chcete mít tělo dostatečně hydratované, tak jednoduše pijte vodu – ať už s citronem nebo bez. Pokud jste dosud ráno nepili vodu a začnete pít vodu s citronem, tak hydratace se zlepší – ale zejména kvůli vodě. 2 body z 10-ti.

6. Pomáhá po fyzickém výkonu

Při fyzické aktivitě tělo ztrácí hodně vody, kterou je třeba doplnit, to asi víte. Ale pocením tělo ztrácí i množství minerálů a dalších pro tělo potřebných látek. Proto moudří lidé vymysleli iontové nápoje. Ty doplňují chybějící látky, které se pocením vyloučily z těla, díky čemuž se prodlužuje výkonnost a zlepšuje regenerace. Citronová voda má od iontového nápoje daleko, ale nějaké malé množství minerálů pomůže doplnit (je lepší než hřebíkem do oka). Získává 3 body z 10-ti.

7. Je to antioxidant

Sklenice vody s citronem obsahuje antioxidanty, které pomáhají tělu v boji z volnými radikály. Za tuto pomoc si citronová voda zaslouží 4 body z 10-ti.

8. Pomáhá detoxikaci

Detoxikace těla je přirozený proces organismu, pokud tedy pod ní rozumíme odstraňování odpadních látek z těla. Nejsem zastáncem prudkých a “umělých” detoxikaci, nejlepší bude pokud tělu napomůžete přirozenými způsoby jako zdravá strava, pohyb a pod. Citronová voda podporuje funkci jater a ledvin a díky tomu přispívá ke detoxikaci, což určitě není na škodu. Za podporu detoxikace získává 4 body z 10-ti.

9. Zlepšuje stav pleti a zmírňuje celulitidu

Vitamin C je potřebný pro pleť, to ano ale že by jste pití citronové vody pocítili na výrazném zlepšení pleti nebo celulitidy, tak to Vás zklamu. Zejména pokud již nyní jíte zdravé potraviny jako ovoce, zelenina… 2 body z 10-ti.

citrony

Zhodnocení účinků – po přečtení několika článků o citrónové vodě budete mít vysoká očekávání na účinnost. U většiny z Vás bude však následně platit, že očekávání se naplní tak na 60%.

Tip: pokud jste s již rozhodli pro citron, vyzkoušejte česnekovo – citronový elixír, to už je opravdu bomba! “Česnekový elixír”

Jak si připravit vodu s citronem – recepty

Pokud ji plánujete pít pravidelně každé ráno, tak doporučuji 1-2 čajové lžičky citronové šťávy do sklenice vlažné až teplé vody. Pokud se Vám začne zunovať, můžete si ji dochutit mátou, případně přidat trochu zázvoru.

Tipy na zpestření chuti

Voda s citronem a se zázvorem – recept: 15 gramů zázvoru nastrouháme a zalijeme vroucí vodou (1dcl), necháme vyluhovat, přecedíme a dolijeme 2 dcl citronové vody. A zdravá citronová voda se zázvorem je na světě.

Voda s citronem a mátou – jednoduše do sklenice s citrónovou vodou přidejte omyté lístky máty (ať už se zázvorem nebo bez). Pokud přidáte i led, čeká Vás příjemné osvěžení zejména v letních měsících.

TIP: Pokud je pro Vás chuť citronové vody moc kyselá (ať už klasická, se zázvorem nebo mátou), přidejte si do ní lžičku medu. S medem chutná citronová voda i mně lépe.

Závěrečné zhodnocení vody s citronem

Citronovou vodu netřeba přeceňovat ale ani podceňovat. Citron je zdravé ovoce, takže sklenice vody s citronem každé ráno na lačno pomůže Vašemu zdraví ve více oblastech. Nečekejte však zázraky na počkání. Pokud ji však budete pít pravidelně, některé pozitivní účinky se opravdu dostaví. Takže DOPORUČUJI (alespoň vyzkoušet).

Motto: “Ta kyselá voda má něco do sebe, moje tělo je z ní celé bez sebe”

Share Button