Vegetariánství – co to je, druhy a důvody…

vegetariánství nápis

Každý ví, že vegetariánství znamená, že nejíte maso. Ale není to jen o tom,  nejíst maso… Poznejte tento širší koncept vegetariánství, co to představuje, aké účinky to má, co může být negativní na vegetariánství a jaké jsou (vegetariánské) úrovně…

Vegetariánství je životní styl, nejedná se o stravu nebo dietu, které se držíte, jenom když vám to vyhovuje. Vegetariánství pravděpodobně začalo v Indii, podobně jako první léčebná metoda Ayurveda.

Co je vegetariánství?

Vegetariánstvím myslíme, že nekonzumujeme žádné maso (hovězí, vepřové, drůbeží, rybí nebo mořské plody…). Přestat jíst maso má několik důvodů. Vegetariánství však neznamená jenom nejíst maso, masné výrobky, nejčastěji je to spojeno s nekouřením, obmedzením alkoholu, cvičením a udržováním ve všeobecném blahu, pohode. Vegetariánství má řadu důvodů, ale nejčastěji je zdravotní aspekt, pak také etická otázka a ekologická otázka (viz níže). Maso a masné výrobky jsou někdy spotřebovány v žaludku po dobu až 5 až 6 hodin, rostlinné produkty téměř poloviční čas, což může být jedním z důvodů, proč se nekonzumují maso a masné výrobky.

zdravé vegetarianské saláty - čerstvá zelenina, avokado, vajicka

Někteří vegetariáni nekonzumují mléko a mléčné výrobky, jiná vejce a vaječné výrobky a někteří jen konzumují drůbež nebo ryby… Vegetariánství také zahrnuje různé druhy nebo úrovně (viz níže).

Pozitivní účinky vegetariánství na zdraví

Tyto pozitivní účinky jsou pro vegetariány obecné, ale nemusí platit u všech. Každý člověk jí jinak, takže pokud nejíte maso a masné výrobky, ale konzumujete jiné potraviny ve velkém, může to být úplně jinak. Nepoužívejte tyto informace za “přěsné” vzhledem k tomu, že každý z nás je odlišný…

 • Rychlejší trávení – tím, že nejíte maso a masné výrobky, měli byste mít rychlejší trávení
 • Nižší hladina cholesterolu a krevního tlaku – Maso a produkty z neho mají více tuků a tyto tuky jsou těžší spálené než rostlinné tuky
 • Nižší hmotnost, pokud konzumujete vyváženou stravu bez masa, může být váha nižší než u osoby, která konzumuje maso
 • Nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění
 • Nižší riziko rakoviny
 • Se správnou stravou, zvýšenou imunitou
 • Nižší riziko zánětlivých onemocnění

dřevena miska v tvare srdca plna ovoce a zeleniny

Možné negativní účinky na zdraví

Pokud si člověk neví poskládat vyváženou stravu bez masa a masných výrobků a konzumuje stravu chudou na železo, minerály, vitamíny, tuky a podobně, tak toto “nesprávné” pochopeno vegetariánství může přinést tyto negativní účinky. Výslovně – negativní účinky vegetariánství vznikají, pokud osoba není informována.

 • Anémie, chudokrevnost – jestliže nepřijímáte dostatek železa, vitamínů z rostlinné stravy, tak potom přicházejí nejčastěji tyto problémy… Přečtěte si kde se nachází železo, kromě masa a masných produktů…
 • Lámání vlasů či nehtů – nedostatkem vápníku, ostatních minerálů a vitamínů se může stát, že vlasy nebo nehty budou oslabené, proto dbejte na dostatek vitamínů, minerálů a také tuků.

mladá žena si drží vlasy - má ich rozštěpené a nezdravé

Druhy vegetariánů

Semi-vegetariánství – možná ste to i vy! Tento pojem semivegetarianism zahrnuje skutečnost, že občas konzumujete drůbež a ryby. Nicméně z nich nekonzumujete jiné druhy masa a masných výrobků.

Pesco vegetariánství – tento druh vegetariánství je trochu “přísnější”, protože vylučuje konzumaci drůbeže a jiných druhů klasického masa, ale povoluje konzumaci ryb a plodů moře.

Lakto vegetariánství – tento druh vegetariány nekonzumuje maso, masné produkty a ani vejce a vaječné produkty. Ovšem konzumují mléčné a rostlinné produkty.

Lakto-ovo vegetariánství – tento druh vegetariánství nekonzumuje žádné maso, masné produkty ani ryby či plody moře. Ovšem konzumují mléko, mléčné výrobky, vejce a vaječné výrobky.

Ovo vegetariánství – tento druh vegetariánství nekonzumuje maso, masné produkty, mléko, mléčné produkty, ale konzumuje vejce a vaječné produkty.

Veganství – tento samostatný druh stravování je podobný vegetariánství, ale je přísnější protože se nekonzumují žádné živočišné produkty. Pouze vegetariánská strava, žádné maso, masné výrobky, mléko, mléčné výrobky, vejce a dokonce i med.

mladá žena má před sebou mnozstvo cerstvé zeleniny

Důvody, proč lidé preferují vegetariánství

Nejčastější důvody proč se člověk stává vegetariánem jsou následující… Pokud se i Vy rozhodnete být vegetariánem, tak určitě to nějaký důvod bude mít.

 • Etický důvod – nejčastější důvod, proč se stát vegetariánem, je etická otázka z hlediska utrpení zvířat. “Násilný” odchov zvířat, držení v klecích, usmrcení a různé další parametry odrazují lidi, aby konzumovali maso a masné produkty.
 • Kvalita masa – o klecovém zda vůbec velkochovů zvířat se také nedá mluvit jako o dobrém prostředí pro chov zvířat a následnou kvalitu jejich masa. Další věcí je kvalita stravy, která se podává zvířatům. Velkochovy potřebují, aby zvířata rychle narostly, vyhnuli se různým nemocem, které je v bídných podmínkách často postihnou a proto jsou v jejich stravě mnohé “nezdravé” látky jako například urychlovače růstu, hormony, antibiotika a ty pak i my konzumujeme v jejich mase. Při konzumaci masa je kvalita dúležitá, což je dnes také problém podchytit.
 • Energetická úroveň – některé kultury věří, že když konzumujete maso z mrtvého tvora, tak se Vám tato energie dříve či později vrátí. Tato karmická úroveň je však v některých kulturách “posvátná” a proto například buddhisté, Ajurveda a podobně nekonzumují maso, pouze rostlinnou stravu… Je to také spojeno s lítostí, že zvíře zemřelo jen proto, abychom my měli co jíst…

Závěrečné hodnocení vegetariánství

Pokud jste si našli některé výhody vegetariánství, klidně se proto rozhodněte. Upozorňuji však, že pokud přestanete jíst maso a masné výrobky, tak se trochu více věnujte své stravě, abyste neměli nedostatek některých živin.

Klikněte zde a poznejte indické učení harmonie Ajurvedy. Co to je, jaké jsou její výhody a jaký je základní princip…

Share Button