Jeřabina – jeřáb ptačí – dobré bobulky

Jeřáb ptačí (jeřabina) – červené bobulky, to Vám asi něco říká … Toto ovoce obsahuje účinné a zdravé látky, které zlepšují fungování organismu ale nesmí se konzumovat syrové! … Přečtěte si pozorně více o zpracování a konzumaci jeřabiny. Léčí ale může být i škodlivá … Jeřáb ptačí má i své příbuzné, které mohou Vašemu tělu také dodat důležité živiny – jeřáb černý a jeřáb oskeruše. Nezatraťte jejich jen proto, že jejich jedí ptáky. Objevte jejich kouzlo!
O jeřabine
Jeřabina (jeřáb) je strom nebo keř, který produkuje bobule a zároveň je i okrasnou rostlinou zahrad či parků. Jeřabiny je více druhů například: ptačí, jeřáb černá nebo jeřáb oskeruše. Každý druh produkuje barvami rozdílné plody. Všechny plody jeřabiny jsou plné vitamínů a prospěšných látek, ale plody jeřabiny se nesmí konzumovat za syrova. Jeřabiny jsou listnaté stromy, které mohou dorůst i do výšky 7 – 30 metrů, v závislosti na druhu.
Za syrova je jeřabina jedovatá ale po tepelné úpravě nebo po usušení je velmi chutnou a živinami naplněnou delikatesou
Druhy jeřabiny (ptačí, černá, oskeruše)
Jeřabina – jeřáb ptačí (Moravská sladkoplodá) – čeleď růžovitých
Jeřáb ptačí svým názvem prozrazuje, že její plody se živí hlavně ptáci, ale po tepelné úpravě ji můžeme konzumovat i my lidé. Jeřáb ptačí má zralé plody červené barvy a dorůstá do výšky od 7 – 15 metrů. Jelikož je nejznámější, níže v textu se podíváme i na nutriční hodnoty a další zajímavé info.
Jeřabina černá (jeřáb černý) – čeleď růžovitých
Černý jeřáb má plody černé barvy a dorůstá do výšky 1,5 – 2 metry. Plody mají na zdraví extra účinky. Od podpory imunity, přes antiseptické účinky až po pozitivní účinky na srdce a cévy a samozřejmě mnohem více. Jeřabina černá je věru “mocná bobulka. Obsahuje vitaminy A, C, E, K, … minarály jako železo, vápník hořčík, zinek, … Podívejte se i recept na džem s jeřabiny černé. Veškeré informace o tomto zdravém pokladu naleznete zde “jeřáb černý (aronie – temnoplodec)”
Jeřabina oskeruše (jeřáb oskeruše) – čeleď růžovitých.
Jeřáb oskeruše má plody větší než bobule jeřabiny ptačí a černé, roste do výšky 12 – 25 metrů. Plody jeřabiny oskeruše jsou dužnaté, barvou něco mezi hruškou, jablkem a bobulemi jeřabiny – barva je zeleno, žluto červená. Jeřáb oskeruše je velni zdravá, dokonce se z ní připravuje i tinktura. Je to podzimní ovoce (sběr září) Vyplatí se vypěstovat si ji v zahradě? Ano, plody jsou zdravé, chutné … .ale je tu jedno ale. Strom jeřabiny oskeruše začne plodit i po 15-ti letech, nevím jestli se Vám chce tolik čekat.
Co obsahuje jeřabina (jeřáb ptačí) – účinné látky
Vitamin A, C, bílkovinu, vlákninu, kyselinu jablečnou a citrónovou, třísloviny a karotenoid
Jeřabina ptačí – účinky zdraví
- Antiseptické účinky
- Detoxikuje organismus
- Podporuje imunitní systém
- Podporuje trávení
- Zvyšuje chuť k jídlu
- Upravuje stolici (průjmy, zácpy, plynatost)
- Pročišťuje tlusté střevo
- Podporuje krvetvorbu
- Podporuje tvorbu kostní tkáně
- Silné odvodňovací účinky
- Pročišťuje ledviny a močové cesty
- Udržuje zdravé dýchací cesty
- Podporuje zdravé dásně
- Eliminuje záněty a afty v ústní dutině
Recept – jeřabina (jeřáb ptačí)
Jeřabinu je vhodné tepelně upravit před konzumací nebo usušit. Z jeřabiny se zvykne připravovat alkohol, zavařeniny, kompoty, džemy, koláče
Sušení plodů jeřabiny ptačí – jak na to?
Dozrálé plody jeřabiny umyjte v teplé vodě, vložte do hrnce s vroucí vodou a nechte je přejít varem (chvíli jejich povařte). Tímto tepelným zpracováním se uvolní toxické látky. Pak jeřabinu vyberte a nechte proschnout na plechu nebo na dřevěné desce. Když se vysuší voda z povrchu, tak je přesuňte na plech s pečícím papírem. Tento plech dejte do vyhřáté trouby na 35 stupňů. Po takových 10 minutách by měly být plody jeřabiny už “vrásčité” tehdy zvyšte teplotu na přibližně 55 stupňů a takových 10 minut jejich ještě takto “dosušujte” každá trouba peče jinak tak jeřabin sledujte. Pokud se bude vrásčitá již po 5 minutách, tak zvyšte teplotu i dříve. Z těchto plodů můžete dělat čaj.
Recept – jeřabinový čaj
Potřebujete: 3 lžičky sušené pomleté jeřabiny, 3 deci vody, hrnek, síto nebo plátno
Sušenou a pomletou jeřabin vložte do hrnku a zalijte třemi deci vody. Nechte louhovat 10 – 12 minut a poté sceďte buď přes jemné sítko nebo přes plátno. Teplý čaj pijte 1 krát za den
Recept – jeřabinová výživa
Potřebujete: 1 kg plodů jeřábu ptačího (červené bobule), 1 kg třtinový cukr, 1 sáček vanilkový cukr, 1 KL mleté skořice, síto, hrnec, ponorný mixér, plech a zavařovací lahvičky
Odstopkované plody promyjte po tekoucí vodou. Promyty plody jeřabiny rozložte do plechu a zasypte cukrem a mletou skořicí, promíchejte a vložte do vyhřáté trouby na 170 stupňů. Plody pečte v troubě 90 minut. Sem-tam hmotu v troubě promíchejte, aby se propekla všude. Takto upečené plody jeřabiny přesypte do misky v níž jejich rozmixujte na hladkou kaši. Tuto kaši ještě propasírujte přes síto do dalšího hrnce. Pak ještě tuto hmotu vařte, dokud nebude zcela hustá a jednolitá, můžete do ní přidat trochu kyseliny citronové nebo cukru, kdo má rád sladší. Pak hotové pyré rozlijte do zavařovacích lahviček, dobře uzavřete a můžete uskladnit pro pozdější použití
Kliknte pro zvěčšení
UPOZORNĚNÍ
Vyhněte se konzumaci čerstvých plodů, tyto plody mohou působit toxicky. Plody jeřabiny tepelně upravte (vaření, dušení, sušení, pečení nebo zavařování) a tak předejdete problémům. Tepelnou úpravou se toxické látky vytrácejí.
Motto: “Ptáci zobou jeřabinu, ve zdraví prožijí celou zimu!”