Skopové maso – i skopové má něco do sebe…

Baranie mäso

Skopové je specifická svou vůní a chutí, ale pokud vám to nevadí, tak skopové maso je plnohodnotným jídlem s množstvím bílkovin, které si sem-tam třeba dopřát. Skopové maso má trochu vyšší podíl tuku, ale řekněme si to na rovinu, kdo je skopové každý den??? V skopovém máte železo, vápník, fosfor a dokonce i vitamíny, takže je to výživné maso s pozitivními účinky na tělo, ale opatrně!

O skopovém mase

Skopové je výživné maso, které má osobitou chuť a vůni. Toto maso je výživné, protože obsahuje větší množství bílkovin, minerálních látek a vitamínů, především skupiny B. Skopové maso je trochu “mastnější” ale i tak má pozitivní vliv na tělo. Když si dáte skopové maso jeden krát do měsíce, žádný cholesterol Vám to nezvýší… Není skopové jako skopové. Při chovu zvířat je samozřejmě nejdůležitější jejich chov, co jedí, kde se pasou a jakým způsobem jsou zabity či zpracovány.

Když chcete skutečně kvalitní skopové, tak si vyberte chov, kde máte záruku, že ovce se pasou na “čistých” pláních, konzumují čerstvou trávu ze zelených luk, protože pokud by to bylo ovce, které se pasou u silnice, tak si můžete být jisti , že to maso nebude až tak zdravé… Mladé ovce, nebo jehňátka mají maso jemnější ai aroma skopového je snesitelnější. Skopové kupujte od dobrých zdrojů.

Baranie mäso

Co obsahuje skopové maso – účinné látky

Bílkoviny, tuk, sacharidy, cholesterol, železo, vápník, hořčík, fosfor, draslík, zinek, měď, selen, sodík, omega 3, omega 6 kyseliny, vitaminy B, E, cholin, kyselina pantotenová.

Nutriční hodnota skopové maso pečené (100g)

KJ– 974,4  Kcal– 232  Bílkoviny– 35 g  Sacharidy– 0,15 g

Tuk – 12 g  Cholesterol – 105 mg  Voda – 50 g

Skopové maso obsahuje minerály – 100 g

Železo 5,6 mg Zinek 6,7 mg
Vápník 11 mg Měď 0,16 mg
Hořčík 35 mg Selen 42 ug
Fosfor 280 mg Sodík 128 mg
Draslík 397 mg Omega 6 kyseliny 446 mg
Omega 3 kyseliny 160 mg

Skopové maso obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin B1 0,2 mg Vitamin B12 5 ug
Vitamin B2 0,55 mg Vitamin E 0,95 mg
Vitamin B3 7,2 mg Kyselina pantotenová 1,4 mg
Vitamin B6 0,35 mg Cholin 110 mg

 Nutriční hodnota – skopoví tuk, loj (100g)

KJ – 3 738  Kcal – 890  Tuk – 100 g

Skopoví tuk obsahuje – 100 g

Vitamin E 3,2 mg Omega 3 kyseliny 2 280 mg
Cholin 84 mg Omega 6 kyseliny 5 520 mg
Selen 0,35 ug Cholesterol 110 mg

Skopové maso – výhody konzumace

  • Zasytí díky bílkovinám a tuku
  • Doplňuje bílkoviny
  • Podporuje tvorbu svalové, kostní a kloubní hmoty
  • Zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů
  • Postupné uvolňování do krve

Skopové maso – nevýhody konzumace

  • V nadměrném množství zvyšuje cholesterol
  • V nadměrném množství zatíží trávení

Skopové maso při hubnutí

Konzumovat pravidelně skopové maso, obecně není vhodné, ale pokud si ho dopřejete jednou za měsíc, nic se nestane a to ani během hubnutí. Skopové maso během hubnutí konzumujte 100 g masa na jedno jídlo (oběd) ale bez pečiva, bez brambor a doložte to čerstvou zeleninou. Pokud půjde o beraní guláš, tak si ho dejte bez pečiva, pouze samotnou polévku (guláš) do tři deci.

Recepty – skopové maso

Pečené skopové maso se zeleninou

Potřebujete: 1 kg skopové stehno, 3 cibule, 4 mrkve, 3 petržele, 3 rajčata, 5 stroužků česneku, 1 deci bílé víno, 1 deci voda, 1 snítka rozmarýnu, 2 lžíce olivový olej, 1 lžička sůl, 0,5 lžičky černé mletý pepř.

baranie maso recept

Skopové stehno omyjte a nakrájejte na plátky 0,5 – 1 cm tloušťka (řízky). Cibuli oloupejte a nakrájejte na plátky. Mrkev a petržel také očistěte, omyjte a nakrájejte na silnější kolečka (větší kousky). Rajčata omyjte a nakrájejte také na kolečka, ale ty budete přidávat až v průběhu pečení. Vodu a víno slijte dohromady bude to sloužit na podlití masa. Nakrájené maso poklademe do zapékací mísy nebo na plech, potřete ho olivovým olejem, osolte a opepřete. Na vrch každého masa přidejte prolisovaný česnek, aby zmírnilo aroma skopového. Pak přidejte větvičku rozmarýnu, nakrájenou mrkev, petržel a cibuli a přilijte i víno s vodou. Zakryté maso pečte ve vyhřáté troubě 160 – 165 stupňů asi hodinu a půl až dvě hodiny, podle toho jaké staré je maso. Každou půl hodinu maso vyjměte, pooblievajte ho zálivkou z vína a z vody a zakryjte. Po hodině pečení přidejte i nakrájená rajčata, zakryjte a opět pečte. Po hodině a půl zkontrolujte tuhost masa už by také mohlo být. Když se maso bude zdát hotové, tak ještě 10 minut dopečeme odkryté. Toto skopové maso můžete jíst s vařenými nebo pečenými bramborami a ten kdo hubne ať si dá nějaký dobrý zeleninový salát.

Všechny informace o konzumaci masa, výhody, nevýhody, jaké maso a kolik ho konzumovat najdete zdeklikněte zde

Share Button