Smoothie - co to je, co obsahuje, příprava, hubnutí | Zdravi.peknetelo.eu

Smoothie – co to je, co obsahuje, příprava, hubnutí

priprava smoothie

Odlehčete své trávení po svátcích a připravte svou imunitu na zimu… Smoothie je ideály pomocníkem při zlepšení zdraví a i při hubnutí. Pro přípravu tohoto zdravého nápoje můžete použít jakoukoli zeleninu či ovoce, kombinacím se meze nekladou a právě proto smoothie bude chutnat každému…

O smoothie

Smoothie je hustý nápoj z rozdrcených (vymixovaných) kusů zeleniny nebo ovoce. Smoothie je výživný nápoj s ne velkou kalorickou hodnotou, který je nabitý vitamíny, minerály a vlákninou. Nezaměňujte smoothie s džusem, džus je pouze vylisované ovoce nebo zelenina bez dužiny. Syrová zelenina a syrové ovoce mají nejvíce účinných látek, protože neprocházejí tepelnou úpravou. Smoothie si můžete připravit z libovolného ovoce a zeleniny v takových kombinacích jaké chutnají Vám.

Fantazii se při přípravě smoothie nekladou, do smoothie si můžete přidat i oříšky, semínka, libovolný druh mléka, oleje nebo kakao či kokos. Originál smoothie nápoje jsou však připravovány pouze ze zeleniny a ovoce, ale jak to chodí každý si to vždy přizpůsobí tak, aby to chutnalo co nejlépe. Nezapomeňte však, že pokud nejste naučený konzumovat syrové ovoce či zeleninu, tak se smoothie nápoji začněte pomalu, protože nárazový příliv vysoké dávky vlákniny může způsobit bolesti břicha nebo průjem. Začněte s jedním nápojem denně z jednoho či dvou kousků ovoce nebo zeleniny a po týdnu to můžete dát na dva nápoje smoothie dopoledne a odpoledne.

smoothie kokteil

Co obsahuje smoothie – účinné látky

Sacharidy, bílkoviny, vláknina, tuk, voda, vápník, železo, fosfor, hořčík, draslík, zinek, měď, selen, mangan, sodík, omega 3, omega 6 kyseliny, vitaminy A, B, C, D, E, K, betakaroten, lutein, cholin, kyselina listová a kyselina pantotenová

Nutriční hodnota smoothie kapustovo-banánové (100g)

Tento smoothie nápoj je připraven z mandlového mléka, kakaa, borůvek, banánu a kadeřavé kapusty. Kalorická a nutriční hodnota smoothie nápojů se mění podle použitých surovin.

KJ– 281,4  Kcal– 67  Bílkoviny– 2,3 g  Sacharidy– 13 g

Vláknina– 6,6 g  Tuk – 1,1 g  Voda – 75 g

Smoothie obsahuje minerály – 100 g

Železo 1,4 mg Zinek 0,7 mg
Vápník 89 mg Měď 0,3 mg
Hořčík 33 mg Selen 0,97 ug
Fosfor 59 mg Mangan 1,35 mg
Draslík 255 mg Sodík 46 mg
Omega 3 kyseliny 37 mg Omega 6 kyseliny 54 mg

Smoothie obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin A 2 370 IU Vitamin K 130 ug
Vitamin B3 0,8 mg Kyselina pantotenová 0,2 mug
Vitamin B6 0,15 mg Kyselina listová 12,4 ug
Vitamin C 21 mg Betakaroten 1 360 ug
Vitamin D 29 IU Cholin 4 mg
Vitamin E 3,3 mg Lutein 5 570 ug

Účinky na zdraví smoothie

  • Podporuje imunitní systém, prevence vzniku rakoviny, chřipky, rýmy, ochraňuje buňky, detoxikuje organismus
  • Antiseptické a močopudné účinky, stabilizuje vodu v těle, pročišťuje vylučovací orgány
  • Podporuje trávení, pravidelnou stolici, pročišťuje trávicí trakt, upravuje metabolismus
  • Podporuje a pročišťuje játra, žaludek, žlučník, ledviny, zajišťuje zdravé srdce a cévy
  • Snižuje hladinu tuku v těle, normalizuje cukr v krvi a upravuje i krevní tlak
  • Zlepšuje kvalitu vlasů, nehtů, pokožky
  • Podporuje pozornost, paměť, dodává energii průběžně do krve

smoothie napoj

Účinky smoothie na hubnutí

Smoothie by mělo být při hubnutí “povinnou” výbavou. Vysoká nutriční hodnota a minimální kalorická hodnota, to je při hubnutí potřebná věc. Smoothie podporuje trávení, vyprazdňování, odvodnění, zasytí, zvýší rychlost metabolismu a i imunity. Smoothie z ovoce nebo ze zeleniny byste měli zařadit klidně i každý den dopoledne a odpoledne. Na svačinu stačí použít 2 kousky ovoce, zeleniny nebo jejich kombinaci. Během hubnutí ale i během udržení Vaší hmotnosti však nesmíte nahradit klasickou tuhou stravu pouze za konzumaci smoothie nápojů. Smoothie nápoje jsou zdravé ale nahradit jím úplně klasickou tuhou stravu nemá žádný význam, pokud nejste vážně nemocní a doktor to vysloveně nedoporučí.

Příprava smoothie nápojů

Příprava smoothie nápojů je velmi jednoduchá stačí Vám na to smoothie mixér nebo obyčejný stolní mixér a oblíbená zelenina či ovoce. Nemusíte se bát, pokud i nemáte originál mašinu na přípravu smoothie zvládne to i Váš kuchyňský mixér. Při přípravě smoothie nápojů nezapomeňte ovoce či zeleninu před použitím oloupat a pořádně umýt, pokud má slupku… Smoothie je zdravý nápoj ale pokud použijete neumyté či pesticidových ovoce / zeleninu, tak to velmi zdravé nebude a naopak můžete dostat průjem nebo bolesti břicha

Recept zelené smoothie

Potřebujete: 20 listů špenátu, 2 ks jablka, 2,5 deci vody, 1 PL citronová šťáva

Listy špenátu omyjte a vložte do smoothie nebo obyčejného mixéru. Jablka oloupejte a umyjte, přidejte do mixéru. Zalijte to 2,5 deci vody a vymixujte do hladké a nadýchané hmoty. Hotový smoothie nápoj pokapejte citronovou šťávou a můžete vypít.

Share Button
Smoothie – co to je, co obsahuje, příprava, hubnutí
5★- 4 hlasů
Verze stránky Klasická | Mobilní