Co obsahují a jak se připravují smoothies nápoje?

smoothie s chia, avokadom a uhorkou

Odlehčete svoje trávení a připravte se na zimu… Smoothies jsou ideálními “pomocníky” při zlepšení celkové kondice a jsou vhodné i při hubnutí. Pro přípravu tohoto zdravého nápoje můžete použít jakoukoli zeleninu či ovoce, kombinacím se meze nekladou a právě proto smoothies budou chutnat každému…

O smoothies

Smoothie je hustý nápoj z vymixovaných kusů zeleniny nebo ovoce. Smoothie je výživný nápoj s ne velkou kalorickou hodnotou, který je nabitý vitamíny, minerály a vlákninou. Nezaměňujte si smoothie s džusem. Džus je pouze vylisované ovoce nebo zelenina, bez dužiny. Syrová zelenina a syrové ovoce mají nejvíce prospěšných látek, protože neprocházejí tepelnou úpravou. Smoothie si můžete připravit z libovolného ovoce a zeleniny, v takových kombinacích, jaké Vám chutnají.

Fantazii při přípravě smoothie se meze nekladou. Do smoothie si můžete přidat: oříšky, semínka, libovolný druh mléka, oleje, mletou skořici, kakao či kokos. Originál smoothie nápoje jsou však připravovány pouze ze zeleniny a ovoce, ale jak to chodí, každý si to vždy přizpůsobí tak, aby to chutnalo co nejlépe. Nezapomeňte však, že pokud nejste naučen konzumovat syrové ovoce či zeleninu, tak se smoothie nápoji začněte pomalu, protože nárazový příliv vysoké dávky vlákniny může způsobit bolesti břicha nebo průjem. Začněte s jedním nápojem denně, z jednoho či dvou kousků ovoce nebo zeleniny a po týdnu to můžete dát na dva nápoje smoothie.

Co obsahuje smoothies?

Obsah látek v nápoji se mění použitými surovinami, ale přibližně to sedí.

Sacharidy, bílkoviny, vláknina, tuk, voda, vápník, železo, fosfor, hořčík, draslík, zinek, měď, selen, mangan, sodík, omega 3, omega 6 kyseliny, vitaminy A, B, C, D, E, K, betakaroten, lutein, cholin, kyselina listová a kyselina pantotenová.

Nutriční hodnota smoothie kapustovo-banánové (100g)

Tento smoothie nápoj je připraven z mandlového mléka, kakaa, borůvek, banánu a kadeřavé kapusty. Kalorická a nutriční hodnota smoothie nápojů se mění podle použitých surovin.

KJ – 281,4  Kcal – 67  Bílkoviny – 2,3 g  Sacharidy – 13 g

Vláknina – 6,6 g  Tuk – 1,1 g  Voda – 75 g

super zdravé snídane - acai smoothie s chia semínky

Smoothie obsahuje minerály – 100 g

Železo 1,4 mg Zinek 0,7 mg
Vápník 89 mg Měď 0,3 mg
Hořčík 33 mg Selen 0,97 ug
Fosfor 59 mg Mangan 1,35 mg
Draslík 255 mg Sodík 46 mg
Omega 3 kyseliny 37 mg Omega 6 kyseliny 54 mg

Smoothie obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin A 2 370 IU Vitamin K 130 ug
Vitamin B3 0,8 mg Kyselina pantotenová 0,2 mug
Vitamin B6 0,15 mg Kyselina listová 12,4 ug
Vitamin C 21 mg Betakaroten 1 360 ug
Vitamin D 29 IU Cholin 4 mg
Vitamin E 3,3 mg Lutein 5 570 ug

červený meloun melounové smoothie v pohári se slamkou - osviežující

Vlivy smoothies nápoje

  • Podporuje pročištění organismu
  • Stabilizuje vodu v těle
  • Podporuje trávení, pravidelnou stolici
  • Upravuje metabolismus
  • Snižuje hladinu tuků v těle
  • Zlepšuje kvalitu vlasů, nehtů, pokožky
  • Podporuje nervový systém

Vlivy smoothies na hubnutí

Smoothie by mělo být při hubnutí “povinnou” výbavou.

Vysoká nutriční hodnota a minimální kalorická hodnota, to je při hubnutí potřebná věc. Smoothie podporuje trávení, vyprazdňování, odvodnění, zasytí, zvýší rychlost metabolismu a i imunity. Smoothie z ovoce nebo ze zeleniny byste měli zařadit klidně i každý den dopoledne a odpoledne. Na svačinu stačí použít 2 kousky ovoce, zeleniny nebo jejich kombinaci. Během hubnutí ale i během udržení Vaší hmotnosti však nesmíte nahradit klasickou tuhou stravu pouze za konzumaci smoothie nápojů. Smoothie nápoje jsou zdravé ale nahradit jím úplně klasickou tuhou stravu nemá žádný význam, pokud nejste vážně nemocní a doktor to vysloveně nedoporučí.

uhorkové smoothies

Příprava smoothie nápojů

Příprava smoothie nápojů je velmi jednoduchá stačí Vám na to smoothie mixér nebo obyčejný stolní mixér a oblíbená zelenina či ovoce.

Nemusíte se bát, pokud i nemáte originál mašinu na přípravu smoothie zvládne to i Váš kuchyňský mixér. Při přípravě smoothie nápojů nezapomeňte ovoce či zeleninu před použitím oloupat a pořádně umýt, pokud má slupku… Smoothie je zdravý nápoj ale pokud použijete neumyté či pesticidové ovoce / zeleninu, tak to velmi zdravé nebude a naopak můžete dostat průjem nebo bolesti břicha.

ovoce a smoothie v pohárech - zelené, jahodovo-černicové a ananasové smoothie

Recept zelené smoothie

Potřebujete: 20 listů špenátu, 2 ks jablka, 2,5 deci vody, 1 PL citronová šťáva.

Listy špenátu omyjte a vložte do smoothie nebo obyčejného mixéru. Jablka oloupejte a umyjte, přidejte do mixéru. Zalijte to 2,5 deci vody a vymixujte do hladké a nadýchané hmoty. Hotový smoothie nápoj pokapejte citronovou šťávou a můžete vypít.

zelené špenátovo-ovocné smoothies

Díky smoothies nápojem budete vitálnější, zdravější a budete se celkově cítit dobře. Dopřejte si alespoň jeden nápoj denně a budete se divit.

Klikněte sem a najdete zde 4 recepty na proteinové smoothies nápoje. Vhodné při cvičení nebo během hubnutí.

Share Button